شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#وزارت بهداشت#دولت#دولت سیزدهم

عین‌اللهی: وزارت بهداشت را با ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتیم

عین‌اللهی: وزارت بهداشت را با 50 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتیم

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه سلامت گفت: وزارت بهداشت را از دولت قبلی با ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی و ۷۰۰ میلیون دلار تعهد تحویل گرفتیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بهرام عین‌اللهی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در ساختمان وزارت بهداشت اظهار کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، توسعه حوزه سلامت بوده است. در ایامی که دولت سیزدهم را تحویل گرفتیم روزانه 50 هزار مبتلا و 20 هزار بستری کرونایی داشتیم و روزانه بیش از 700 مرگ و میر داشتیم و همه فعالیت‌ها به دلیل همه‌گیری کرونا متوقف شده بود و در عین حال وزارت بهداشت را با 50 هزار میلیارد تومان بدهی و 700 میلیون دلار تعهد تحویل گرفتیم.

وی افزود: تا آن زمان تنها 18 میلیون دوز واکسن کرونا آن هم عمدتاً در گروه‌های پرخطر تزریق شده بود و لزوم افزایش آمار واکسیناسیون وجود داشت اما با آغاز به‌کار دولت سیزدهم، با حمایت ریاست جمهوری واکسن وارد کشور شد و 160 میلیون دوز واکسن کرونا به مردم تزریق شد.

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تزریق 8 میلیون و 600 هزار دوز واکسن کرونا در هفته در دولت سیزدهم گفت: این سرعت بالای واکسیناسیون باعث کاهش آمار مرگ‌ومیر و برداشته شدن محدودیت‌ها شد. تا قبل از آذر 1400، حدود 122 هزار فوتی داشتیم اما پس از آغاز واکسیناسیون 22 هزار فوتی تاکنون در کشور ثبت شده است.

عین‌اللهی اضافه کرد: در ایام کرونا کادر درمان 300 شهید تقدیم کردند و هیچ بیماری پشت در بیمارستان‌ها نماند و ما در بین کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، جزو کشورهای موفق در کنترل کرونا بودیم.

وی ادامه داد: علاوه بر واردات واکسن، 6 نوع واکسن کرونا و کیت‌های مختلف تشخیص کرونا نیز در کشور تولید شد. در موج اومیکرون با کمبود تخت‌های آی‌سی‌یوی اطفال مواجه شدیم اما توانستیم تعداد این تخت‌ها را از 550 تخت به بیش از هزار تخت برسانیم.

وزیر بهداشت با بیان این که از اقدامات مهمی که در دولت مردمی انجام شد، پوشش بیمه‌ای درمان بود که 5 دهک نخست جامعه را به صورت رایگان بیمه کردیم، خاطرنشان کرد: طرح دارویار نیز یکی از طرح‌های مهم حوزه سلامت بود ‌که سال گذشته اجرا شد و ارز نیمایی به تولید دارو اختصاص یافت و قرارگاه تدابیر ویژه دارویی شکل گرفت تا هماهنگی بین بخشی افزایش یابد و یارانه دارو به مردم اختصاص یابد‌.

وی با اشاره به تکمیل و بهره‌برداری از بیش از 2000 پروژه بهداشتی با مجموع زیربنای بیش از 108 هزار متر مربع، تصریح کرد: تا پایان امسال 4 هزار و 400 پروژه عمرانی بهداشتی را تکمیل و تجهیز خواهیم کرد.

عین‌اللهی با اشاره به تشکیل قرارگاه سلامت خانواده و نظام ارجاع بیان کرد: در سال جاری برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع در شهرهای زیر 20 هزار نفر اجرا شد، در این طرح برای هر ایرانی با کد ملی‌اش یک پرونده سلامت تشکیل می‌شود و در این پرونده بسته‌های خدمتی پیشگیرانه مانند توصیه‌های بهداشتی، اندازه‌گیری قند و فشار خون انجام می‌شود و اگر فرد بیمار شود نیز از طریق پزشک خانواده به پزشک متخصص ارجاع و با حداقل هزینه‌ها درمان می‌شود. همچنین در جریان اجرای این طرح، خدمات بستری در سه استان کردستان بوشهر و خراسان جنوبی در قالب نظام ارجاع، به صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی درباره اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جوانی جمعیت گفت: پرداخت حقوق ایام مرخصی زایمان، کاهش نوبت شب‌کاری برای مادران باردار و دانشجو، راه اندازی خوابگاه‌های متاهلی، انجام رایگان زایمان طبیعی، استانداردسازی غربالگری جنین جهت جلوگیری از سقط جنین سالم و ... از جمله اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جوانی جمعیت بوده است. همچنین مراکز سطح دو درمان ناباروری برای نخستین بار در کشور در دولت مردمی راه‌اندازی شد به طوری که از شهریور 1400 تا خرداد 1402 تعداد 67 مرکز سطح دو درمان ناباروری را در کشور راه‌اندازی کردیم.

 

تکمیل می‌شود ...