شهرخبر

یوناما: حاکمیت افغانستان نباید حق آزادی اظهار عقیده را از شهروندان سلب کند

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان تاکید کرد حاکمیت افغانستان نباید حق آزادی اظهار عقیده را از شهروندان این کشور سلب کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما» در گزارشی اظهار داشت متفرق کردن خشونت آمیز زنان در کابل نگران کننده است.

بر اساس این گزارش، شهروندان افغانستان حق دارند که به طور آزادانه عقاید خود را بدون خشونت بیان کنند و حاکمیت کنونی این کشور نیز باید چنین حقی را به مردم بدهد.

شماری از زنان معترض می‌گویند که در جریان اعتراضات روز چهارشنبه در کابل با شلیک‌های هوایی و خودروهای آبپاش نیروهای امنیتی طالبان مواجه شدند.

حکومت افغانستان هنوز در مورد گفته‌های معترضان اظهارنظری نکرده است.

زنان معترض به تصمیم حکومت افغانستان برای مسدود کردن آرایشگاههای زنانه اعتراض کرده بودند.

«رزا اوتنبایوا» نماینده‌ ویژه دبیرکل سازمان ملل و رئیس هیئت معاونت این سازمان در افغانستان پیش از این گفته بود تا زمانی که طالبان محدودیت‌ها علیه زنان و دختران را لغو نکنند، به رسمیت‌شناختن حکومت آنها ممکن نیست.

وی در نشست شورای امنیت سازمان ملل اوایل تیرماه سال جاری گفته بود طالبان از یک سو خواستار به رسمیت‌شناخته شدن هستند و از طرف دیگر با اعمال محدودیت در برابر زنان و دختران، در تضاد با این خواست‌شان و ارزش‌های مندرج در منشور سازمان ملل عمل می‌کنند.

انتهای پیام/