نظر پوتین درباره تمدید توافق غلات/  باج گیری سیاسی غرب از این توافق

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با مسئولان روس از طریق ویدئو کنفرانس گفت: «روسیه به توافق غلات بازنخواهد گشت؛ مگر اینکه تمام اصول توافق شده قبلی درباره مشارکت روسیه در آن بدون استثنا رعایت شود».

رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که کشورش «با تمدید قرارداد غلات معجزه‌های صبر و استقامت را نشان داده است، در حالی که کشورهای غربی هیچ بندی از این توافق را رعایت نکرده‌اند».

وی تصریح کرد: «ما مخالف توافق غلات آنگونه که تدوین شده است، نیستیم و در صورت اجرای همه قوانین و اصول مشارکت روسیه، بازگشت به آن را بررسی خواهیم کرد».

پوتین در ادامه گفت که غربی‌ها از توافق غلات به عنوان ابزاری برای «باج گیری سیاسی» استفاده می‌کنند.

پوتین بارها هشدار داده بود که از توافق خارج می‌شود و دلیل آن را اینگونه عنوان کرده بود موارد توافقی که اجازه صادرات موادغذایی و کودهای شیمیایی روسیه را می‌دهد، رعایت نشده است.

کاخ کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که قرارداد غلات اوکراین به پایان رسید و اگر شرایط آن برآورده شود، مسکو به توافق بازخواهد گشت.

این توافق مهم که با میانجیگری سازمان‌ ملل و ترکیه انجام شد، رسماً در روز دوشنبه به پایان رسید. این توافق به اوکراین اجازه می‌داد تا غلات را از طریق دریای سیاه صادر کند.