شهرخبر

خطیبی: هیچ دانشگاهی با سلف و خوابگاه خراب برای سال جدید بازگشایی نشود

خطیبی: هیچ دانشگاهی با سلف و خوابگاه خراب برای سال جدید بازگشایی نشود

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد: رؤسای دانشگاه‌ها درخصوص بازسازی فضای دانشگاه‌ها اهتمام ویژه داشته باشند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم،‌ علی خطیبی معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که امروز (دوشنبه) در سالن شهدای جهاد علمی برگزار شد، اظهار داشت: ظرفیت‌هایی در قانون بودجه وجود دارد که دانشگاه‌های ما خوب به آن نپرداخته‌اند.

وی به بحث فاینانس اشاره کرد و گفت: ظرفیت 30 میلیارد یورویی وجود دارد که می‌توانیم از این ظرفیت قانونی بهره‌مند شویم؛ در ذیل این قانون آمده است تجهیزات فنی و حرفه‌ای و آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اگر خریداری انجام دهند دولت متعهد به بازپرداخت آن است.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم از رؤسای دانشگاه‌ها درخواست کرد، درآمد‌های اختصاصی دانشگاه را مدیریت کنند؛ امسال احتمال آنکه مازاد اختصاصی را نتوانیم وصول کنیم وجود دارد.

وی تصریح کرد: اعتباری درخصوص تعمیر و تجهیز به دانشگاه‌های کشور پرداخت شده که یک اتفاق بی‌نظیری بوده و 100 درصد اعتبار تعمیر و تجهیز سه ماهه اول به دانشگاه‌ها پرداخت شده است.

خطیبی افزود: توقع داریم که اولویت اول تعمیرات اساسی دانشگاه‌ها باشد تا در آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهی با خوابگاه و سلف سرویس خراب بازگشایی نشود. همچنین باید بخشی از آن نیز برای خرید تجهیزات دانشگاهی در نظر گرفته شود.

وی تأکید کرد: رؤسای دانشگاه‌ها درخصوص بازسازی فضای دانشگاه‌ها اهتمام ویژه داشته باشند.

خطیبی ضمن درخواست از رؤسای دانشگاه‌ها کشور جهت رسیدگی به معیشت و رفاه یاوران علمی اظهار داشت: در خصوص مسکن اساتید و کارکنان اتفاقات مبارکی رخ داده؛ برای نخستین بار است این شرایط به لحاظ قانونی پیش آمده که از اراضی دانشگاه‌ها برای ساخت مسکن اساتید و کارکنان بهره گیریم. در این راستا با وزارت راه و شهرسازی تفاهم نامه‌ای امضا شده و امیدواریم عملیات اجرایی ساخت مسکن اساتید و کارکنان را هرچه زودتر اعلام رسانه‌ای کنیم.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دانشگاه‌ها ظرفیت علمی خوبی در حوزه طراحی و معماری دارند؛ در این راستا تقاضا کرده‌ایم با ظرفیت علمی دانشگاه‌ها هم در طراحی و هم ساخت طرح جهش مسکن صورت گیرد و بدین منظور از ظرفیت هنر معماری نوین و طراحی ایرانی اسلامی نیز بهره گیرند.

وی با بیان اینکه برای آغاز سال تحصیلی جدید نیاز سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد، افزود: باید برای تقویت نیرو‌های ارزشی و انقلابی در دانشگاه‌ها تلاش کنیم؛ بسیج دانشجویی و استادی دو بازوی توانمند انقلابی ما در دانشگاه‌ها هستند؛ باید در حوزه نرم‌افزاری یک هم‌افزایی بین مجموعه‌های ارزشی دانشگاه‌ها نیز صورت گیرد.

انتهای پیام/