شهرخبر

آمریکا: طالبان را به تعهدات توافقنامه دوحه پایبند نگه می‌داریم

آمریکا: طالبان را به تعهدات توافقنامه دوحه پایبند نگه می‌داریم

مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد تلاش می‌کنیم طالبان را به تعهدات آنها در توافقنامه دوحه پایبند نگه داریم.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا در جریان سفرش به انگلیس اظهارداشت واشنگتن تلاش می‌کند از پایبندی طالبان به تعهدات توافقنامه دوحه مطمئن شود تا افغانستان بار دیگر به لانه تروریسم تبدیل نشود.

وی گفت: «آنچه را می‌توانم بگویم این است که طالبان را به تعهداتشان در توافقنامه دوحه پایبند نگه می‌داریم و اینکه افغانستان لانه امنی برای برای طراحی حملات تروریستی علیه هیچ کشوری به ویژه آمریکا، متحدان و شرکایش استفاده نشود».

طالبان در توافقنامه سال 2020 میلادی در دوحه متعهد شدند به هیچ گروهی از القاعده اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان علیه کشوری استفاده شود.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی حکومت افغانستان پیش از این گفته بود آمریکا با عدم رفع تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط با افغانستان، توافقنامه دوحه را نقض کرده است.

وی خاطرنشان کرده بود عدم تمدید معافیت سران افغانستان از محدودیت‌ها برای سفر نیز آنها را با مشکلاتی روبرو ساخته است و واشنگتن باید تحریم‌ها علیه حکومت افغانستان را رفع کند.

پیش از این نیز «شیر محمد عباس استانکزی» معاون سیاسی وزارت خارجه حکومت افغانستان گفته بود، آمریکا در توافقنامه دوحه تعهد کرده است حکومت آینده افغانستان را به رسمیت بشناسد، سفارت خود را در کابل باز کند و نیز در بازسازی افغانستان سهم بگیرد، اما به طور یکجانبه این تعهدات را نقض کرده است.

انتهای پیام/