شهرخبر

شورایعالی انقلاب فرهنگی: کارنامه انگلیس در جهان و ایران ضد حقوق بشری است

شورایعالی انقلاب فرهنگی: کارنامه انگلیس در جهان و ایران ضد حقوق بشری است

دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای تحریم‌های ضد حقوق بشری دولت انگلیس را محکوم کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای تحریم‌های ضد حقوق بشری دولت انگلیس علیه 13 فرد و نهاد ایرانی را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: دولت خبیث انگلیس که کارنامه استعماری آن در جهان و ایران سراسر ضد حقوق بشری است، روز پنجشنبه 15 تیرماه 1402 ، 13 سازمان و مقام نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از جمله نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را به اتهامات واهی ضد حقوق بشری در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

 

این بیانیه می افزاید: هر چند انگلیس سنگ حفظ صلح و حمایت از حقوق بشر را به سینه می‌زند و محافل مختلف بین‌المللی را به بررسی آن مشغول کرده، اما در طول تاریخ، ارزش‌های انسانی و اخلاقی همچون آزادی، صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی را دستاویز اهداف سلطه‌طلبانه خود کرده و در جای جای دنیا با حمایت از تشکیل فرقه‌های سیاسی، گروه‌های تروریستی و برانداز، آزادی، کرامت و استقلال ملت‌ها را در معرض تهدید قرار داده و برای مشروعیت بخشی به اقدامات ظالمانه خود، رویکردهای استثناگرایانه درپیش گرفته و تعابیر منفعت‌طلبانه از اوضاع جهان ارائه می‌دهد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه تاکید کرد: انگلیس در طول تاریخ معاصر ایران فعالیتی جز تشکیل فرقه‌های سیاسی بابیه و فراماسونری در راستای انحراف انقلاب مشروطه، مستعمره کردن ایران در قرارداد 1919، حمایت از دولت های استبدادی پهلوی اول و دوم، اجرای کودتای ننگین 28 مرداد 1332، استحاله هویتی و سرکوب شعائر مذهبی و دینی، منزوی کردن جریانات آزادی خواه ملی و مذهبی را در کارنامه خود ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، با اینکه دولت انگلیس منافع استعماری خویش را در ایران از دست داد، اما تلاش داشته با حمایت از سلمان رشدی در ماجرای کتاب آیات شیطانی، حمایت از صدام در جنگ تحمیلی، دخالت در انتخابات، پرونده‌ای هسته‌ای، حوادث تروریستی و ...، مداخلات استعماری خودش را ادامه دهد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: در وقایع و حوادث شهریور تا آبان 1401 در کشور و تحرک سازمان یافته در خارج از ایران جهت اجماع‌سازی در افکار عمومی مخالفان و اپوزیسیون داخلی و خارجی، نشان داد که دشمن به صورت جدی درتلاش است تا پروژه‌های نوینی را در راستای ایران ستیزی طراحی و در بستر مسائل حقوق بشری، پیاده‌سازی کند. در واقع یک جابه جایی در اولویت‌های ایران ستیزی از سوی نظام سلطه خصوصاً دولت خبیث انگلیس به وجود آمد و اولویت مسائل حقوق بشری بالاتر از مسائل هسته‌ای قرار گرفت.

این بیانیه می افزاید: شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است ارزشهای انسانی و اخلاقی همچون آزادی، صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی از جمله موضوعاتی است که مورد تأیید و تأکید همه انسان‌های آزاده، آزاد اندیش و فطرت‌های پاک بشری است و ادیان الهی نیز بر آنها تأکید داشته‌اند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: با این حال با یک نگاه اجمالی به اوضاع جهان و تعاملات بین دولت‌ها، می‏‌بینیم این ارزش‌های فطری در قالب واژگان زیبا و فریب انگیز مانند اعلامیّه حقوق بشر، دموکراسی و سازمان‏های بین‌المللی مدافع حقوق بشر به کلّی رنگ باخته و قدرتهای جهانی به خصوص دولت خبیث انگلیس با سوء‌استفاده از این ارزش‌ها، نقشه‏‌های خطرناکی برای ادامه سلطه بر کشورهای دیگر و غارت منابع آنها کشیده‌‏اند و در این راه بدیهی‌ترین حقوق آنها را زیرپا می‌گذارند و در این راه از هیچ اقدام ضد انسانی فروگذار نیستند و گاه برای مشروعیت بخشی به اقدامات ظالمانه خود، رویکردهای استثناگرایانه در پیش گرفته و تعابیری منفعت طلبانه از اوضاع جهان ارائه می‌دهند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در این بیانیه، ضمن محکوم کردن تحریم یک‌جانبه و استثناگرایانه دولت انگلیس آمادگی خود را برای هر گونه هم‌افزایی و تعامل سازنده با نخبگان و آزادی‌خواهان برای اقدامات مناسب و سازنده در این حوزه، جهت مقایسه تطبیقی الزامات و بایسته‌های حقوق بشر در ایران و کشورهای سلطه‌گر در جهان به خصوص انگلیس خبیث اعلام می‌دارد.

به گزارش تسنیم، دولت انگلیس 15 تیر ماه سیزده فرد و نهاد ایرانی از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی را به فهرست تحریم‌های این کشور اضافه کرد.

انتهای پیام/