شهرخبر

درخواست ۱۹ سازمان‌ حقوق بشری از آل خلیفه برای آزادی فعال بحرینی

۱۹ سازمان بین‌المللی حقوق بشری  از بحرین خواستند تا یک فعال حقوق بشری را که مدت طولانی در اعتصاب غذا است، آزاد کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، 19 سازمان بین‌المللی حقوق بشری با ارسال نامه‌ای مشترک به «حمد عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط « عبدالجلیل السنکیس» بازداشت شده بحرینی شدند.

سازمان‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل در 8  جولای 2023 همزمان با سالگرد اعتصاب غذای دوساله عبدالجلیل السنکیس اعلام کردند  که اوضاع جسمانی وی وخیم است و این بازداشت شده مورد آزار و اذیت و بدرفتاری  قرار گرفته است.

 بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، عبدالجلیل السنکیس در بازداشتگاه  در سلول انفرادی به سر می‌برد و مورد سهل‌انگاری پزشکی قرار گرفته است و این در حالی است که وی از ضعف بینایی، درد و التهاب مفاصل، لرزش دست و مشکلاتی دیگری از جمله پروستات رنج می‌برد.

این سازمان‌های حقوق بشری تاکید کردند که اعمال سهل‌انگاری پزشکی علیه عبدالجلیل السنکیس ، جان وی را در معرض خطر جدی قرار داده  و این نقض آشکار قوانین بین المللی است.

در ادامه این بیانیه آمده است که پیش از این نیز نامه‌ای در مورد  عبدالجلیل السنکیس در 13 آگوست و نامه دیگری در 15 ژانویه به دولت بحرین ارسال شد که در آن آزادی او، اطمینان از دریافت مراقبت‌های بهداشتی کافی، محافظت از  وی در برابر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها خواسته شد. با این حال، تاکنون هیچ یک از این درخواست‌ها برآورده نشده و اوضاع جسمانی السنکیس همچنان منبع نگرانی بسیاری از محافل شده است. 

سازمان‌های حقوق بشری به درخواست تعدادی از گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد از مقامات بحرینی برای آزادی فوری و بدون قید و شرط  این شخصیت دانشگاهی و رعایت حقوق اولیه وی اشاره کرد. 

این نامه توسط سازمان‌های موسسه حقوق و دموکراسی بحرین، آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین، سازمان عفو بین الملل، مرکز  حقوق بشر خلیج فارس، مرکز حقوق بشر انجمن قلم انگلیسی، مرکز اروپایی دموکراسی و حقوق بشر، سیویکوس، فرانت لاین دیفندرز، القسط و نهادهای حقوق بشر عضو آیفکس و ... امضا شد. 

عبدالجلیل السنکیس یک شخصیت دانشگاهی و وبلاگ نویس برنده جوایز است که صرفاً به دلیل استفاده از  آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز در بحرین در حال گذراندن حبس ابد است.

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، این بازداشت شده بحرینی از ضعف بینایی، درد و التهاب در مفاصل، لرزش و مشکلات پروستات رنج می‌برد و در ماه‌های اخیر، مشکلات وی وخیم‌تر شده است. نگرانی در خصوص سهل‌انگاری پزشکی علیه عبدالجلیل السنکیس وجود دارد.

عبدالجلیل السنکیس در حال گذراندن محکومیت خود در زندان  «جو» است . وی از عوارض ابتلا به بیماری‌های کم خونی و تنگی نفس رنج می‌برد. او در سنین کودکی دچار فلج اطفال شده و باید از عصا استفاده کند و با درد شدید در ناحیه قفسه سینه  و لرزش دست مواجه است.

عبدالجلیل السنکیس در اعتراض به قطع خودسرانه ارتباط  با خانواده اش در طول اعتصاب غذای خود تنها یک مکمل مولتی ویتامین، چای ، آب و نمک مصرف می‌کرد .

اوضاع جسمانی عبدالجلیل السنکیس پس از گذشت  دو سال از آغاز اعتصاب غذای خود در 8 ژوئیه 2021 در واکنش به مصادره کتابش توسط مقامات زندان، نگران کننده است. دولت بحرین اعلام کرد که اسنادی که این زندانی درخصوص آن‌ها دست به اعتصاب غذا زده است، هنگام خارج کردن از زندان ضبط شده و این خلاف قوانین و رویه‌های قابل اجرا است.

بحرین از سال 2011 درگیر موج بیداری اسلامی است. گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها آل خلیفه را به خاطر بازداشت مخالفان محکوم کرده‌ و خواستار اصلاحات در نظام سیاسی این کشور شده‌اند.

بحرین در دهه گذشته حدود 15 هزار نفر را به دلیل عقاید سیاسی بازداشت کرده و به این ترتیب به اولین کشور عربی با بیشترین تعداد زندانی در سال‌های گذشته تبدیل شده است.

انتهای پیام/