شهرخبر

خبر مهم درباره شکایت ایران برای آزادسازی منابع ارزی از کره جنوبی

دانا/ معاون پارلمانی رییس‌ جمهور گفت: پیگیری شکایت ایران برای آزادسازی منابع ارزی از کره جنوبی توسط وزارت خارجه در حال انجام است و در صورت لزوم، مجلس باید لایحه مربوط به این موضوع را تصویب کند.

سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رییس‌ جمهور، در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا، درباره وضعیت پیگیری شکایت ایران برای آزادسازی منابع ارزی کشور از کره جنوبی، اظهار کرد که گفتگوهای دیپلماتیک در حال انجام است و وزارت خارجه به طور قطع پیگیر پول های بلوکه شده است. در کشورهای دیگر نیز، از جمله کره جنوبی و بحرین، اقدامات لازم در این باره انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه معاونت حقوقی دولت راهکارهای حقوقی مطرح شده در این باره را بررسی کرده و پیگیری آن‌ها را برعهده دارد، اظهار کرد: قرار است لایحه‌ای ارائه شود که در این باره مجلس باید مجوز آن را تصویب کند. تا اگر قرار باشد شکایتی صورت گیرد، مجلس باید مجوز آن را صادر کند.

معاون پارلمانی رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه فرآیند این اقدامات ممکن است تا مدت‌ها طول بکشد تا مجلس آن را تصویب کند، تاکید کرد: در این مدت‌ زمانی، در صورتی که توافقی بین دو طرف صورت گیرد، دیگر نیازی به شکایت و بحث حقوقی نخواهد بود. با این حال، اگر همین روال فعلی ادامه داشته باشد، ایران باید از حق خود دفاع کند.

گفتنی است؛ محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در گفتگویی در این باره اظهار داشت: به طور قطع پیگیر پول های بلوکه شده خود در کشورهای دیگر هستیم و هم اکنون برای کره جنوبی پرونده تشکیل شده و اخطار برای این کشور ارسال شده است و اگر از طریق مذاکره مسئله حل نشود در مراجع بین المللی موضوع داوری و شکایت از این کشور را پیگیری خواهیم کرد.

ایران بعد از تشدید تحریم ها با مشکلات زیادی در زمینه انتقال وجوه حاصل از صادرات نفت مواجه شد، به طوری که ۷ میلیارد دلار از منابع کشور در کره جنوبی بلوکه شد و بارها مذاکراتی هم با دولت این کشور انجام شد و حتی کشتی تجاری کره هم در آبهای ایران توقیف شد و در نهایت وعده های کره در حد یک شعار باقی ماند و حالا ایران به دولت این کشور اخطار داده در صورتی که برای آزادسازی منابع ارزی تمکین نکند شکایت در نهادهای بین‌المللی را پیگیری می کند، اطلاعات لازم را از وکلای بین المللی خود هم اخذ کرده است.