شهرخبر
سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۵

ارتش رژیم اسرائیل بامداد امروز دوشنبه حمله زمینی و هوایی گسترده‌ای را به جنین در کرانه باختری آغاز کرد که با مقاومت مبارزان فلسطینی مواجه شد و تاکنون ۱۰ نفر به شهادت رسیدند و نزدیک ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

جنین

به گزارش همشهری آنلاین، ارتش رژیم اسرائیل بعد از گذشت چند هفته از گزارش‌های خبری و اطلاعاتی مبنی بر احتمال حمله گسترده به کرانه باختری، بامداد امروز دوشنبه حمله‌ای همه‌جانبه را به جنین واقع در این منطقه آغاز کرد و از زمین و هوا، به این شهر و اردوگاه آن یورش برد.

رسانه‌های رژیم اسرائیل گزارش دادند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل شخصاً بر روند این یورش همه‌جانبه اشراف دارد و او هر لحظه در حال دریافت گزارش‌های اطلاعاتی از این یورش و حمله نظامی است.

گزارش‌های رسیده از جنین حکایت از آن دارد که حمله صهیونیست‌ها برای مقاومت در جنین غافلگیرانه نبوده است و رزمندگان فلسطینی از همان لحظات اولیه با متجاوزان درگیر شده و خود را برای چنین روزی آماده کرده بودند.

وزارت بهداشت فلسطین در بیانیه خود اعلام کرد که از ابتدای حمله گسترده به جنین تا این لحظه، ۸ فلسطینی در حمله به جنین به شهادت رسیدند و نزدیک ۵۰ نفر دیگر مجروح شدند که حال چندین نفر از آن‌ها وخیم است. یک فلسطینی هم در شهر "البیره" در نزدیکی رام‌الله به شهادت رسید.

رئیس بیمارستان دولتی جنین به شبکه الجزیره قطر گفت: از سال ۲۰۰۲ تا امروز ما این تعداد زخمی در بیمارستان پذیرش نداشتیم. پرسنل بیمارستان جان خود را به خطر می‌اندازند تا زخمی‌ها در جنین را نجات دهند.

رئیس هلال احمر فلسطین همچنین اعلام کرد: میزان و حجم ویرانی که بولدوزرهای صهیونیست‌ها در جنین به‌بار آورده‌اند، زیاد است و به همین دلیل ما نتوانستیم به زخمی‌ها برسیم و رسیدگی کنیم.

شبکه عبری‌زبان "کان" اعلام کرد که این حجم از مشارکت نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی در حمله زمینی به جنین از زمان انتفاضه دوم تا امروز سابقه نداشته است.

رسانه‌های فلسطین اعلام کردند: در یورش بامداد امروز رژیم اسرائیل به اردوگاه جنین در کرانه باختری، بیش از ۳۰ حمله هوایی با پهپاد و بالگرد انجام شده است.

نیروی هوایی رژیم صهیونیستی از انجام ۱۵ عملیات هوایی در جریان یورش امروز به جنین تا لحظه انتشار این گزارش، خبر داد.

رسانه‌های عبری‌زبان اعلام کردند که عملیات نظامی علیه جنین احتمالاً دو روز به‌طول بینجامد اما تبعات آن ممکن است به دیگر جبهه‌ها هم کشیده شود.

سخنگوی ارتش اسرائیل در توجیه این حمله مدعی شد که در این حمله زیرساخت‌ها، مقرها و اتاق‌های عملیات گروه‌های فلسطینی را منهدم و سلاح‌ها و بمب‌های دست‌ساز را مصادره کرده است.