شهرخبر

گزارش مشرق از درگیری ها در جنین؛

یورش گسترده نظامیان رژیم صهیونیستی به جنین/ استفاده صهیونیست‌ها از حملات هوایی علیه نیروهای فلسطینی + فیلم

اسرائیل

پس از مقاومت جانانه نیروهای فلسطینی در برابر یورش نظامیان صهیونیست که منجر به عقب نشینی آنها شد؛ رژیم صهیونیستی اقدام به انجام یک عملیات گسترده تر در منطقه جنین کرده است.

سرویس جهان مشرق - در چندین ماه گذشته،‌نظامیان رژیم صهیونیستی چندین مرتبه به منطقه جنین یورش برده و وارد درگیری با نیروی های مقاومت فلسطین شده اند. صهیونیست ها شدیدا از قدرت گیری نیروهای مقاومت در مناطق کرانه باختری وحشت داشته و آن را یک تهدید جدی برای خود محسوب می کنند.

در آخرین عملیات صهیونیست ها در جنین که در روزهای اخیر انجام شد، نظامیان رژیم صهیونیستی به شکلی مورد حمله و محاصره نیروهای مقاومت قرار گرفتند که مجبور شدند برای اولین بار در ۲۰ سال اخیر و پس از انتفاضه دوم، از بالگردهای نظامی برای ایجاد مسیر فرار و عقب نشینی از جنین برای خود استفاده کنند. از این رو صهیونیست ها در تلاش هستند تا شرایط در جنین و دیگر مناطق کرانه باختری را تحت کنترل خود نگه دارند.

خبرنگار نظامی روزنامه یدیعوت آخارانوت اعلام کرد که برنامه‌ریزی برای عملیات نظامی علیه جنین از یک سال پیش آغاز شده بود و چند بار مورد بازنگری قرار گرفت و به تعویق افتاد.هدف اصلی این عملیات بازیابی بازدارندگی در شمال کرانه باختری به ویژه جنین و وارد آوردن ضربه سنگین و دقیق به گروه‌های مقاومت است. وی همچنین عنوان کرد که صدها نفر از نیروهای کواندو و نخبه ارتش رژیم صهیونیستی، همراه با ده‌ها تانک، خودروهای زرهی و یگان مهندسی در این عملیات مشارکت دارند.

از شب گذشته نظامیان رژیم صهیونیستی با انبوهی از تجهیزات نظامی اقدام به یورش مجدد به جنین کرده و با نیروهای مقاومت فلسطین در جنین وارد درگیری شده اند که این درگیری ها تا صبح ادامه پیدا کرده است. به گفته وزارت بهداشت فلسطین، در جریان یورش وحشیانه نظامیان رژیم صهیونیستی به جنین، ۳ نفر شهید و ۲۵ نفر مجروح شدند که مجروحیت ۷ نفر از آنان شدید است. این احتمال وجود دارد که تعداد شهدا افزایش پیدا کند.

سازمان شاباک و ارتش رژیم صهیونیستی به شکل مشترک اقدام به انجام این عملیات کرده اند و در طی این عملیات اقدام به حملات هوایی با استفاده از پهپادهای نظامی به منطقه جنین کردند. رادیو ارتش اشغالگر اعلام کرده است که از آغاز عملیات نظامی در جنین، بیش از ده حمله توسط پهپادها انجام شده است.

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که برای یک عملیات در منطقه شهر جنین با محوریت کمپ پناهندگان جنین این عملیات انجام شده است و هدف آسیب به زیرساخت های مقاومت و آسیب رساندن به نیروهای فلسطینی است. سخنگوی رژیم صهیونیستی تائید کرده است که به منظور مقابله با نیروهای مقاومت در دیگر مناطق کرانه باختری، عملیات نظامیان رژیم صهیونیستی ادامه پیدا خواهد کرد و تنها محدود به یک عملیات نخواهد شد.

عملیات ارتش رژیم صهیونیستی در جنین با انتقادات و واکنش های بسیاری در سراسر جهان مواجه شده است. الی کوهن، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در رابطه با این عملیات گفت: «همه ما پشت سر سربازان ارتش اسرائیل و نیروهای امنیتی هستیم که در جنین برای از بین بردن لانه‌های نیروهای فلسطینی تلاش می‌کنند.»

گردان طولکرم-سرایا القدس اعلام کرد: تأیید می کنیم که مجاهدان ما توانستند در عملیات تیراندازی در ساعت ۰۶:۳۳ صبح امروز با هدف قرار دادن خودروی شهرک نشینان در شهرک افنی حیفتس در شمال کرانه باختری، تلفاتی بین شهرک نشینان وارد کنند. ما تأیید می کنیم که مجاهدان ما موفق شده اند به میدان جنگ در جنین برسند و دوش به دوش برادران خود جنگیدند و نیروهای اشغالگر را گلوله باران کردند.

در این نبرد، گردان های مقاومت از گروه های قسام، سرایا القدس، کتائب شهداء الاقصی، کتائب مجاهدین و الویة ناصر صلاح الدین شرکت کردند. به نظر میرسد با توجه به اظهارات صهیونیست ها در رابطه با این عملیات و حجم نیروها و تسلیحات مورد استفاده در این عملیات، این درگیری ها تا چند روز ادامه پیدا کند. همچنین این احتمال وجود دارد که در پاسخ به حملات وحشیانه صهیونیست ها به جنین، شاهد وقوع عملیات های استشهادی نیروهای فلسطینی در نقاط مختلف سرزمین های اشغالی باشیم.