شهرخبر

فرانسه در آتش خشم ملت؛ خیابان‌ها زیر چرخ خودروهای زرهی رفت

فرانسه در آتش خشم ملت؛ خیابان‌ها زیر چرخ خودروهای زرهی رفت

ایرنا نوشت: نخست وزیر فرانسه در واکنش به تشدید تنش‌ها بین مردم و نیروهای پلیس که به بازداشت صدها معترض و خسارات گسترده به اموال عمومی از جمله ساختمان‌ها، خودروها، اتوبوس‌ها و حتی ترامواها انجامیده است، عصر امروز (جمعه) از استقرار خودروهای زرهی ژاندارمری در خیابان‌های این کشور خبر داد.

به گزارش تارنمای روزنامه «لو فیگارو»، الیزابت بورن این تصمیم را در جهت مقابله با خشونت سه شب گذشته که سراسر فرانسه را تحت تاثیر قرار داده است، عنوان کرد.

بر اساس بیانیه ماتینیون محل استقرار نخست وزیر فرانسه، نیروهای سیار اضافی نیز مستقر خواهند شد و رویدادهای بزرگی که کارکنان باعث ایجاد تجمعات می‌شود و ممکن است بسته به موقعیت‌های محلی برای نظم عمومی خطراتی ایجاد کند نیز لغو خواهند شد.

بر اساس این گزارش، تصمیمات مورد اشاره بخشی از تدابیر اتخاذ شده تحت اختیار امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در جریان دومین نشست «هسته بحران بین‌وزرایی» است که ظهر امروز به وقت محلی در پاریس برگزار شد.

در همین پیوند روزنامه لو فیگارو بر اساس اطلاعات کسب کرده، اعلام داشت که جلسه‌ای نیز بین ژرارد درمنن وزیر کشور و ژان-نوئل بارو وزیر دیجیتال فرانسه راس ساعت ۱۸:۳۰ به وقت پاریس برای تعیین راهبرد دولت در حوزه شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

این روزنامه در گزارش خود می‌افزاید: این جلسه امکان درخواست حمایت از پلتفرم‌هایی همچون توییتر، اسنپ‌چت یا تیک‌تاک «به‌ویژه برای شناسایی کاربران شبکه‌های اجتماعی که در ارتکاب تخلفات شرکت می‌کنند» را ممکن می‌سازد.

 ساعتی پیش رئیس جمهور فرانسه در واکنش به گسترش ناآرامی‌ها و تنش‌ها بین مردم و ژاندارم‌های این کشور در پی کشته شدن یک نوجوان ۱۷ ساله به دست پلیس، از استقرار تجهیزات بیشتر توسط وزارت کشور [برای مدیریت شرایط کنونی فرانسه] خبر داد.

مکرون ناآرامی‌های سه شب گذشته این کشور را «ابزاری‌سازی غیرقابل قبول از مرگ یک نوجوان» تعبیر و نسبت به آن اظهار تاسف کرد.

وی افزود: در مواجهه با این موضوع، همه کسانی که از این موقعیت و این لحظه برای ایجاد بی‎‌نظمی و حمله به نهادهای ما استفاده می‌کنند، به شدت محکوم می‌کنم. این خشونت خالص و غیرقابل توجیهی است که مشروعیت ندارد.مکرون که ظهر امروز و پیش از پایان نشست سران اتحادیه اروپا مجبور شد نشست مطبوعاتی پایانی خود را لغو و به سرعت بروکسل را ترک کند و به پاریس بازگردد، خطاب به والدین فرانسوی نیز خواستار مسئولیت‌پذیری آنها در شرایط کنونی شد.

قتل خونسردانه نائل (Nahel) نوجوان ۱۷ ساله در روز روشن به دست پلیس فرانسه و ارایه گزارش دروغ از واقعه‌ای که از آن به "آمریکایی شدن پلیس فرانسه" تعبیر شده است، فاجعه‌ای دیگر در پرونده ژاندارم‌های خشمگین این کشور ثبت و آتش خشم شهروندان فرانسوی را به عطش انتقام تبدیل کرد.

ویدئویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که یک افسر پلیس راننده‌ای را به زور اسلحه متوقف کرد اما زمانی که خودرو دوباره شروع به حرکت می‌کند، اقدام به شلیک کرده است. در این ویدئو صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: «با گلوله‌ای در سر می‌روی.»

گستردگی اعتراض‌ها در سراسر فرانسه در واکنش به قتل موجب شده است که مکرون روز پنجشنبه دستور تشکیل یک هسته بحران بین وزارتی را صادر کند و رسانه‌هایی همچون روزنامه پرشمارگان «لو فیگارو» این سوال را مطرح کنند که آیا فرانسه به فضای «جنگ داخلی» تبدیل می‌شود؟

روزنامه «لو پاریزین» امروز از ثبت سه هزار و ۸۸۰ آتش‌سوزی در معابر عمومی و آسیب دیدن ۴۹۲ ساختمان در شب گذشته خبر داد. در جریان اعتراض‌های شب گذشته یکهزار و ۹۱۹ وسیله نقلیه نیز آسیب دیدند.

در همین ارتباط مقام‌های دولتی فرانسه از ممنوعیت برگزاری تظاهرات اعتراضی در ساعات شبانه امروز در شهر مارسی خبر دادند. این تصمیم با هدف جلوگیری از تکرار ناآرامی‌ها و تنش‌ها در این منطقه گرفته شده است.

از طرف دیگر اداره حمل و نقل ایل-دو-فرانس (IDFM) که عصر دیروز از ممنوعیت حرکت اتوبوس و تراموا در این ناحیه از ساعت ۲۱ شب خبر داده بود، این ممنوعیت را برای روز جمعه نیز تمدید کرد.

خشونت‌ها و تنش‌ها بین مردم و پلیس فرانسه در روزهای گذشته به اندازه‌ای افزایش یافته است که راوینا شمدسانی سخنگوی دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل امروز جمعه در جریان یک کنفرانس مطلوعاتی سازمان ملل در ژنو، اظهار داشت: اکنون زمان آن فرا رسیده است که فرانسه به طور جدی به موضوعات عمیق نژادپرستی و تبعیض نژادی در میان مجریان قانون رسیدگی کند.

در این پیوند وزیر کشور فرانسه از دستگیری ۸۷۵ نفر در جریان تنش‌های شب گذشته تا صبح امروز (جمعه) بین مردم و نیروهای پلیس این کشور خبر داد.

صبح دیروز در صفحه توییتر خود از دستگیری ۱۵۰ نفر طی شبانه‌روز چهارشنبه تا پنجشنبه و سوختن چندین ساختمان و خودرو خبر داد؛ موضوعی که از گستردگی ناآرامی‌ها در سراسر این کشور خبر می‌دهد و فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از شرایط حاکم نیز بر آن صحه می‌گذارد.

روز چهارشنبه نیز وزارت کشور فرانسه بازداشت ۳۱ نفر، زخمی شدن ۲۴ افسر پلیس و آتش زدن ۴۰ دستگاه خودرو در جریان اعتراض‌های شب گذشته را به صورت رسمی تایید کرد.

در همین ارتباط برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان نسبت به ناآرامی‌های چند شب گذشته فرانسه ابراز نگرانی کرده و برخی همچون انگلیس و نروژ به اتباع خود که در فرانسه حضور دارند نسبت به حضور و نزدیکی در اعتراضات و ناآرامی‌ها هشدار داده‌اند.

311311