شهرخبر

۲۵۰ ناظر در شهر تهران ثبت‌نام دانش‌آموزان را نظارت می‌کنند

250 ناظر در شهر تهران ثبت‌نام دانش‌آموزان را نظارت می‌کنند

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه ۲۵۰ ناظر در شهر تهران ثبت‌نام دانش‌آموزان را نظارت می‌کنند، درباره شرایط ثبت‌نام در مناطق همجوار توضیح داد.

سیده عادله سجادی؛ رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه ثبت‌نام دانش‌آموزان باید با تحقق آرامش کامل خانواده‌ها عملیاتی شود، گفت: روسای مناطق 19گانه آموزش و پرورش شهر تهران براساس اقتضائات منطقه، تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنند به عنوان مثال هم‌اکنون با نرخ رشد موالید، ممکن است نیاز به دبستان بیشتر باشد به همین دلیل در هر منطقه برای اختصاص دادن تعدادی مدرسه به دوره ابتدایی تصمیم‌گیری می‌شود.

وی افزود: مصوبات مناطق در کارگروه توسعه مدیریت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران مطرح و در  آنجا تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود البته اگر مراجعاتی از سوی والدین داشته باشیم که نسبت به این تغییرات گلایه داشته باشند در راستای اقناع‌سازی و جلب رضایت تصمیم‌گیری می‌شود.

ثبت‌نام در مدارس مناطق همجوار

رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران در واکنش به این موضوع که برخی مناطق ممکن است به دلیل کمبود تعداد دانش‌آموز مدارس دولتی اقدام به مازاد اعلام کردن مدرسه و اجاره آن به بخش غیردولتی کنند در حالیکه می‌توانند دانش‌آموزان مناطق همجوار را در مدرسه دولتی منطقه ثبت‌نام کنند، گفت: در دستورالعمل ثبت‌نام درباره ثبت‌نام در مدارس مناطق همجوار تأکیدات لازم انجام شده است و ستادهای ثبت‌نام براساس اختلاف مرزی که بین دو منطقه وجود دارد، تصمیمات مناسب را اتخاذ می‌کنند بنابراین اگر والدین با این موضوع مواجه هستند به منطقه آموزش و پرورش مراجعه کنند، این موضوع در آنجا بررسی خواهد شد و اگر مدرسه منطقه همجوار ظرفیت داشته باشد معمولاً ثبت نام انجام می‌شود.

سجادی متذکر شد: نخستین اولویت در ثبت‌نام دانش‌آموزان، احترام به حقوق شهروندی است به عنوان مثال مناطق همجوار منطقه 4، مناطق 3 و 7 است اما وسط آنها یک بزرگراه وجود دارد و اگر دانش‌آموز منطقه 3 را در منطقه 4 پذیرش کنیم باید گردشی داشته باشد تا به مدرسه برسد و بار ترافیکی و هزینه خانواده هم افزایش می‌یابد اما اگر خانواده رضایت داشته باشد در صورت داشتن ظرفیت در مدارس منطقه همجوار ثبت‌نام انجام می‌شود.

وی درباره نحوه ثبت‌نام در مدارس مناطق همجوار عنوان کرد: خانواده‌ها باید به منطقه مربوطه مراجعه و درخواست خود را ثبت‌کنند پس از آن جلسات ستاد ثبت‌نام از نیمه دوم تیر ماه برگزار می‌شود و هر هفته جلسه دارند، در این جلسات به پرونده‌های ثبت‌نام رسیدگی می‌شود.

نحوه نظارت بر فرآیند ثبت‌نام

 رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران درباره نظارت بر امر ثبت‌نام بیان کرد: ناظران برای نظارت بر پروژه ثبت‌نام از میان معلمان مدارس انتخاب می‌شوند البته مجاز به استفاده از کادر اجرایی و مدیران مدارس نیستیم، از میان معلمان معتمد که در بحث تعامل با مدیر و خانواده‌ها موفق هستند، عده‌ای را شناسایی و در ستاد مرکزی ثبت‌نام شهر تهران حدود 250 نفر را جذب می‌کنیم.

سجادی ادامه داد: جلسه توجیهی برای آشنایی با روند نظارت برای این افراد برگزار می‌شود و آنها از تاریخ اول تیر تا 31 مرداد 1402 که مجاز به ثبت‌نام دانش‌آموزان هستیم، روزهای دوشنبه و چهارشنبه نظارت بر ثبت‌نام را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: سامانه نظارت وزارت آموزش نیز به‌صورت روزانه فرایند نظارت را رصد می‌کند تا مشخص شود در هر منطقه چه مقدار رصد ثبت‌نام انجام شده است همچنین در مناطق آموزش و پرورش در قالب ستاد ثبت‌نام، ناظرانی فعال هستند که به مدارس رفته و با اولیا صحبت می‌کنند و بر نحوه اجرای دستورالعمل ثبت‌نام نظارت می‌کنند.

انتهای پیام/