شهرخبر

تقدیر بی‌سابقه ۲۷۵ نماینده مجلس از قوه قضاییه/ نظر نمایندگان خانه ملت درباره دستگاه قضا

تقدیر بی‌سابقه 275 نماینده مجلس از قوه قضاییه/ نظر نمایندگان خانه ملت درباره دستگاه قضا

۲۷۵ نفر از نمایندگان مجلس در نشست علنی صبح امروز (پنجم تیر ۱۴۰۲ ) و به مناسبت هفته قوه قضاییه بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز به مناسبت هفته قوه قضاییه بیانیه‌ای صادر و از خدمات دستگاه قضا در پیشبرد ماموریت‌های محوله قدردانی کردند.

نمایندگان در بخشی از این بیانیه اعلام کردند: "خدا را شاکریم که بحمدالله با سکانداری یکی از فرزندان با تجربه، مدیر دانشمند و خدوم حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای محسنی‌اژه‌ای در این مدت در دستگاه قضا شاهد اعتبار‌بخشی و رضایتمندی شهروندان از قوه قضاییه بوده‌ایم. تعاملات سازنده آن قوه با مجلس شورای اسلامی سبب گردیده است ما نمایندگان مردم شریف ایران اسلامی شاهد تسهیل و تسریع در رسیدگی به امور شهروندان باشیم. تقویت نظارت قضایی موجبات تضمین اصل حاکمیت قانون شده است و ایجاد آرامش در درون قوه قضاییه و همچنین افزایش سرمایه اجتماعی و امید و اعتماد بیش از پیش به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به ارمغان آورده است."

همچنین در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "با عنایت به توصیه‌های حکیمانه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در مسیر حل مشکلات کشور گام‌های موثری برداشته شده است که یقین داریم با تعاملات سازنده بین ارکان نظام و تدابیر صورت گرفته علی‌الخصوص در اتفاقات اخیر که دشمنان نظام و ایران اسلامی سعی بر قرار دادن مردم در مقابل مسئولان نظام را داشتند با همراهی و تدبیر موثری که از سوی آن قوه با سایر بخش‌ها در نحوه برخورد قاطع با افراد معاند و فریب خورده صورت گرفت برنامه دشمنان نقش برآب شد و پیشنهاد هوشمندانه درخواست عفو از سوی رئیس قوه قضاییه و پذیرش پدرانه از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) موجب ایجاد آرامش در جامعه گردید."

در ادامه بیانیه نمایندگان مجلس اعلام شده است: "با توجه به ارتقای رضایتمندی مردم عزیز در دوره تحول و تعالی قوه قضاییه و به امید استمرار و تقویت آن تا رسیدن به نقطه مطلوب و رفع کاستی‌ها و نواقص از رئیس محترم قوه قضاییه انتظار داریم همچنان قاطعانه در این مسیر تحول و اصلاحی پر فراز و نشیب گام برداشته و ما نمایندگان ملت شریف ایران اسلامی در مجلس شورای اسلامی نیز همواره بر خود لازم می‌دانیم ضمن پشتیبانی در حوزه نیاز‌های تقنینی و بودجه‌ای و تصویب احکام مورد نیاز قوه قضاییه در برنامه هفتم توسعه کشور از خدمات ارزشمند رئیس و مسئولین عالی قوه قضاییه و مجموع همکاران فداکار ایشان در سراسر کشور تقدیر و تشکر می‌نماییم."

گفتنی است؛ مرکز رسانه قوه قضاییه نظرات برخی از نمایندگان مجلس درباره قوه قضاییه را اخذ کرده که به این شرح است:

نمره قوه قضاییه قابل قبول است

سید احمد رسولی‌نژاد؛ نماینده دماوند و فیروزکوه: با توجه به اینکه تجربه کار در هر سه قوه را داشتم بنابراین هر سه قوه را خوب می شناسم بنده به کارنامه قوه قضاییه در طول یک سال گذشته اگر بخواهم در غالب ضعیف، متوسط و قوی بنده نمره متوسط را خواهم داد نامه‌ای در مجلس تهیه شده بود عناوینی تعیین شده بود که بعضی‌ها تحقق پیدا نکرده است. به همین دلیل نمره متوسط را خواهم داد.

آقای اژه‌ای باید بیشتر به مشکلات مردم توجه کنند

رحمت‌اللهفیروزی‌پوربادی؛ نماینده مردم نطنز: با صبر در طول 40 سال ساختمانی به نام قانون ایجاد شد. در سال 85 در تغییر کاربری اراضی بعضاً ممانعت‌هایی صورت می‌گیرد، یا تغییراتی که صورت گرفته، یا مردم برای حفظ و نگهداری محصولات و دام‌های خودشان دچار مشکلات هستند. امیدواریم که آقای اژه‌ای یک بررسی میدانی توسط عوامل نمایندگان خودش داشته باشد تا برای این موضوع هم تصمیم‌گیری شود تا حداقل نارضایتی‌ها را از مردم کشورمان داشته باشیم.

تحولات قوه قضاییه می‌تواند اقتصاد کشور را بهبود بخشد

علی آذری؛ نماینده فاروج و قوچان: ریاست محترم قضایی پیرو تحولاتی که در دستگاه قضا ایجاد می‌کند می‌تواند یک نسخه خیلی خوبی از قوه قضاییه که منطبق با بیانیه گام دوم انقلاب باشد و رضایتمندی عمومی و بالابردن جایگاه دستگاه قضا به مردم عمق این نسخه را معرفی کند.

بحث دیگری که وجود دارد در دستگاه قضا امروزه به لحاظ تورمی است که بالاخره اقتصاد بیمار و تحریم‌ها به کشور تحمیل کردند. امروزه به لحاظ تمام اتفاقاتی که در حوزه‌های مختلف خارج از بحث‌ها و از داخل بی‌تدبیری‌ها تهدید می‌کند بار و سنگینی این مسائل به سمت دستگاه قضا می‌آید. وحدتی لازم بین سه قوه که یکی از کارهای ارزشمند است و طبیعی است پویایی سیاست‌های کلی قضایی با تحولات به روز جامعه با اقتصاد و ناامنی‌ها و تعریف یک نسخه ارتقا یافته ارزشمند و قابل اجرا از تحول قضایی که به نظر آقای اژه‌ای در حال حاضر پیگیری می‌کند.

مدیریت قاطعانه اژه‌ای در مقابل فساد تحسین برانگیز است

احسانارکانی؛ نماینده نیشابور: آقای اژه‌ای در طول مدتی که حضور داشته توانسته است به خوبی تفاوت خدمت‌رسانی اجزای مختلف قوه قضاییه از محاکم قضایی، دیوان عالی، دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان پزشکی قانونی و سایر مجموعه‌ها در تهران و دادگستری‌های شهرستان خدمت‌رسانی به مردم را واقعا اثبات کند. در واقع الکترونیکی کردن بسیاری از خدمات قضایی که قبلاً مردم باید حضوری مراجعه می‌کردند جزو مهم‌ترین اقدامات چشمگیر آیت‌الله اژه‌ای در قوه قضاییه است.

بسترخوبی برای حل مشکلات مردم در قوه قضاییه ایجاد شده است

سلماناسحاقی؛ نماینده قائنات: رویه بسیار خوبی آقای اژه‌ای شروع کردند که در زمان مدیریت شأن حضور میدانی و اخذ گزارشات بدون واسطه از دستگاه‌های ذیربط به قوه قضاییه است. به عنوان مثال شاهد این هستیم که آقای اژه‌ای در گمرکات کشور حاضر می‌شوند و از انبار شدن بی‌رویه مایحتاج مردم در گمرکات بازدید می‌کنند و متوجه می‌شوند که این قصور و ترک فعل از کدام دستگاه هست و می‌تواند در مباحث عمومی و قضایی کمک کند. ایشان می‌تواند بستر خوبی برای تسریع و تسهیل حقوق مردم ایجاد کند. من این اقدام بسیار و خوب و شایسته ایشان متبلورتر از فعالیت‌های دیگر ایشان هست برای ما مشهود است.

عملکرد اژه‌ای قابل احترام است

جلالرحیمی‌جهان‌آبادی؛ نماینده مردم تایباد و تربت جام: با ورود آقای اژه‌ای به قوه قضاییه بعضی از اقدامات ایشان قابل حمایت است از جمله بحث کمکی که به عفو بعضی از افراد درگیر در اغتشاشات سال گذشته داشتند و از رهبری عفو گرفتند و همچنین دیدگاه‌های که آقای اژه‌ای پیرامون بعضی از موضوعات قضایی دارند و باعث می‌شوند که این مشکلات حل شود به نظر بنده قابل دفاع و احترام است.

مجلس آمادگی همکاری با قوه قضاییه را دارد

علیرضا پاک‌فطرت؛ نماینده شیراز: آقای اژه‌ای رئیس قوه قضاییه انسان پرتلاشی است و با توجه به اینکه از خود بدنه قوه هستند و اطلاعات خوبی دارند بنظر بنده عملکرد خوبی داشتند و تا بحال سعی می‌کنند که مشکلات ریشه‌ای قوه را حل کنند. اگر نیاز به قوانین بیشتری دارند مجلس آمادگی این را دارد که مشکلات ایشان را در نوشتن قانون البته با آوردن لایحه‌ای که دارند حمایت کند.

اصلاحات مثبتی در قوه قضاییه دیده می‌شود

معینالدین سعیدی؛ نماینده مردم چابهار: با مدیریت آقای محسنی‌اژه‌ای اقدمات خوبی در اصلاح ساختار قضایی افتاده است. در بحث اطاله دادرسی ورود کردند. یکی از مهمترین موضوعات بحث احکام اعدامی است که خیلی زیاد برای مواد مخدر صادر می‌شود. لذا می‌طلبد که در این حوزه هم ایشان اقدام کنند. تا شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

با حضور اژه‌ای تحولات خوبی در قوه به‌وجود آمده است

فداحسین مالکی؛ نماینده زاهدان: سال‌های اخیر شاهد یکسری تحولات در قوه قضاییه بودیم. استفاده از تکنولوژی روز در جهت کاهش مراجعات به دادگاه‌ها و دادسراها. در واقع روابط مردمی با دادگاههای سراسر کشور و مسائلی که باعث رفع امورات مردمی شود. اینها نکاتی است که ما شاهد تحولات در قوه قضاییه بودیم رابطه قوه با مجلس خیلی تاثیرگذار بوده است خصوصاً در کمیسیون امنیت ملی که این روابط را خیلی مثبت تلقی می‌کنیم، مباحثی است که عملکرد قوه را مثبت می‌کند. البته کار بسیار است امیدواریم به سمتی برویم مردم این اقدامات را لمس کنند و بدانند که حقشان ضایع نخواهد شد.

سفرهای استانی اژه‌ای اقدام خوبی است

عبدالعلی رحیمی‌مظفری؛ نماینده سروستان: اقدامات موثر وسفرهای مکرر رئیس قوه به شهرستان‌ها و کاهش حجم پرونده‌هایی که در نوبت بررسی هستند. ولی با تمام اقدامات انجام شده راه نرفته خیلی در پیش است و ما آرزوی موفقیت برای عزیزان داریم که بتوانند حجم پرونده‌ها را در شوراهای حل اختلاف و کانون‌های داوری به نحوی مرتفع کنند که ما حداقل پرونده‌های منجر به رأی دادگاه داشته باشیم و در کل اقدامات خیلی مثبت و موثری بوده امیدواریم که موفق باشند.

اژه‌ای نیروی مومن و انقلابی است

موسی غضنفرآبادی؛ نماینده مردم کرمان و بم: با یادآوری فرمایشات رهبری درباره رئیس قوه قضاییه، ادامه داد: آقای اژه‌ای عنصر مومن، انقلابی و مردمی هستند که با زوایای قوه قضاییه آشنا هستند و این برکتی برای این قوه است. این طرح در دستور صحن قرار گرفت اما اشکالاتی داشت لذا در کمیسیون جهش تولید و اقتصادی مجلس بررسی و مجدد در دستور کمیسیون قضایی قرار گرفت اما نکات کارشناسان قوه قضاییه در کمیسیون با نگاه ابتدایی آنها تفاوت پیدا کرد، لذا به همین جهت کمی طول کشیده است. قضات باید با آرامش رای صادر کنند اما اینگونه نیست به خصوص در کلان شهرهایی چون تهران، کار قضایی حساس و ‌مهم و سخت و ‌طاقت‌فرسا است و مجلس ‌وقوه قضاییه باید به درستی آن را تبیین کنند.

عملکرد مثبتی از آقای اژه‌ای می بینیم

خلیل بهروزی‌فر؛ نماینده مردم فومن و شفت: در زمان آقای رئیسی تقریباً آغاز اصلاح مجموعه قوه بوده که با آمدن آقای محسنی‌اژه‌ای پیگیری شده و با عنایت به اینکه جایگاه قوه قضاییه جایگاه مهمی است در ارتباط با اجرای عدالت به نظر می‌رسد در مجموع عملکرد قوه قضاییه عملکرد خوبی است در هر قوه یکسری اشکالات و مسائلی وجود دارد ولی در مجموع عملکردشان مثبت بوده و امیدواریم این روند اصلاح در مجموعه ادامه پیدا کند تا قوه قضاییه به جایگاه اصلی خودش برگردد.

آموزش قضات در اولویت قرار گیرد

سید کاظم دلخوش‌اباتری؛ نماینده صومعه‌سرا: مجلس ‌از قوه قضاییه در بودجه حمایت کرده و می‌کند اما انتظار داریم رئیس قوه قضاییه به عنوان رئیس کمیته حقوقی مجمع تشخیص مصلحت، حمایت‌های لازم را داشته باشد. قوه قضاییه باید نسبت به آموزش قضات و‌ زیرمجوعه دستگاه قضایی و اجرای تفاهم‌نامه اهتمام ویژه داشته باشند.

اژه‌ای یک مدیر جهادی و مثبت است

رحمتاللهنوروزی؛ نماینده علی‌آباد کتول: با درایت و رفتار عاقلانه آقای محسنی‌اژه‌ای رویکرد قوه قضاییه رویکرد مناسبی است در این چند سال اخیر و دفاع از کارفرمایان و اشتغال پایدار حمایت از سرمایه‌گذاری رویکردی صحیح است رونق تولید و رونق اشتغال و کاهش طلاق کاهش ناهنجاری اجتماعی است. حضور آقای اژه‌ای در شهرستان که از نزدیک مشکلات را می‌بینند با این رویکرد جدید قوه قضاییه ما مردمی و جهادی مدیریت می‌شود.

معیشت و مسکن قضات در اولویت باشد

احمدحسین فلاحی؛ نماینده مردم همدان: این هفته را خدمت همه قضات عزیز تبریک می‌گوییم و از ریاست محترم قوه قضاییه می‌خواهیم در معیشت و مسکن قضات جوان اهتمام جدی به کار ببندند و آنان را در سیستم مدیریتی بیشتر دخالت دهند.

مجلسی‌ها حامی قوه قضاییه هستند

فاطمهمقصودی؛ نماینده مردم بروجرد: دستگاه قوه قضاییه، دستگاه اجرایی و قوه مقننه به دلیل گستردگی فعالیتی که وجود دارد و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی که امروزه در سطح کشور شاهد آن هستیم دستگاه‌های قضایی درگیر این مسائل هستند. باتوجه به اینکه کارکنان قوه قضاییه مطالباتی دارند که یکسری موقعیت‌ها باید برایشان فراهم شود تا به راحتی بتوانند به پرونده‌ها رسیدگی کنند. آقای اژه‌ای شخصیتی بسیار قوی و محکم دارند اما می‌توانند دستگاه‌های حفاظتی را بیشتر کنند و نظارت بیشتری داشته باشند تا از طولانی‌تر شدن پیگیری پرونده‌ها جلوگیری کنند. ما مجلسی‌ها با قوه قضاییه همراه هستیم.

هماهنگی خوبی بین سه قوه است

مهدی سعادتی؛ نماینده مردم بابل: هماهنگی بین قوا بیشتر شده و هماهنگی خاصی بین سه قوه است. خوشبختانه قوه قضاییه در موضوع ایجاد عدالت و برای تحقق دولت اسلامی تلاش می‌کنند. با توجه به گستردگی این مسئولیت و جایگاهی که این قوه دارد طبیعتاً برای حمایت‌ها و پیشتیبانی‌های مختلفی که مد نظر قوه هست. در مجموع رضایتمندی خوبی را در کشور شاهد هستیم شاید نارسایی‌هایی باشد که امیدواریم به زودی حل شود.

رویکردهای قوه قضاییه بسیار مثبت است

علیرضا سلیمی؛ نماینده مردم محلات و دلیجان: رویکردهای جدید قوه قضاییه، عملکرد بسیار مثبت این قوه و تسریع در پرونده‌ها، تواضع قوه بسیار ستودنی است. حراست از بیت‌المال در این دوره با جدیت بیشتری دنبال می‌شود عملکرد این قوه را مثبت ارزیابی می‌کنم.

طیف بندی سیاسی در قوه قضاییه دیده نمی‌شود

احمد علیرضابیگی؛ نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: جایگاه رفیع قوه قضاییه ضرورت هر چه بیشتر این قوه برای تحلیل اعتماد مردم را بیش از بیش مورد توجه قرار داده؛ اینکه قوه قضاییه بتواند فارغ از دسته‌بندی‌های سیاسی صرفاً با تاکید بر محوریت و حاکمیت قانون کار خود را انجام دهد و تلاش برای پیشگیری قبل از پرونده‌سازی و همکاری با دولت جزو عملکرد مثبت این قوه است.

نگاه اژه‌ای حرکت به سوی رشد است

روبرتبگلریان؛ نماینده ارامنه جنوب: با ورود آقای اژه‌ای به قوه قضاییه تحرکات خوبی را می‌بینیم، نمونه بارز تعاملات با نماینده‌ها که رویکرد آیت الله اژه‌ای به سمت رفع کاستی ها و افزایش کارآمدی‌هاست. در هر حال با توجه به گسترده مسائلی که قوه قضاییه با آن روبرو است انتظار می‌رود آسیب‌شناسی عاجل‌تر و عمیق‌تری صورت بگیرد تا مردم و جامعه راضی باشند.

تعامل بین قوه قضاییه و مردم بیشتر شده است

محمدصالحجوکار؛نماینده یزد و اشکذر: این هفته فرصت خوبی است در اختیار قوه قضاییه که بتواند برنامه‌های تحولی را در موضوعات مختلف برای مردم ارائه کند. در دوره مسئولیت آقای اژه‌ای روابط و تعامل قوه قضاییه با مردم بیشتر شده است. تحول جدی در قوه قضاییه شاهد هستیم برای رفع مسائل و مشکلاتی که در حوزه قضایی هست گام‌های موثری برداشته شده است.

نمایندگان آماده هرگونه تعامل با قوه قضاییه هستند

حسنهمتی؛ نماینده شاهین دژ و تکاب: ارزیابی اصلی را باید مردم انجام دهند بنده به عنوان نماینده چون مابین مردم هستم تا حدودی از عملکرد قوه قضاییه مطلع هستم. یکی از این موارد بعد از ورود آقای اژه‌ای برنامه‌های بسیاری خوبی برای تحول قوه دارند اقدامات بسیار خوبی انجام شده از آقای اژه‌ای و معاونان محترم ایشان تقدیر و تشکر می‌کنم. ما هم به عنوان نمایندگان مردم در مجلس هر کمکی به سیستم قضایی لازم باشد برای اجرای عدالت و راضی کردن مردم چه از بعد مادی و چه از بعد معنوی خواهیم کرد.

عملکرد اژه‌ای در مقابله با فساد درخشان است

جلالمحمودزاده؛نماینده مهاباد: عملکرد آقای اژه‌ای در بحث‌های فساد ستیزی و زمین‌خواری بسیار درخشان بوده است. از ایشان و معاونینشان تقدیر و تشکر می‌کنیم.

15 دلیل برای تقدیر بی سابقه 275 نماینده مجلس از قوه قضائیه

در ادامه این گزارش، چند نمونه از اقدامات قوه قضاییه در دوران جدید که مورد تقدیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است را در ادامه مرور می‌کنیم:

1 - امضا تفاهم‌نامه فی مابین قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی

2 - تشکیل کارگروه مرکزی و استانی همکاری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی

3 - برگزاری نشست‌های مشترک بین مسئولین عالی قوه قضاییه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نشست مشترک رئیس قوه قضاییه با 14 کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌ها جهت ایجاد فضای گفتمانی و نیل به تحقق ادراک مشترک از مشکلات کشور و ارائه راهکارهای مناسب

4 - پاسخگویی و پیگیری مکاتبات نمایندگان در کوتاه‌ترین زمان

5 - حضور معاونین و روسای سازمان‌های تابعه قوه قضاییه در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی

6 - ملاقات‌های چهره به چهره رئیس قوه قضاییه با مردم و نمایندگان

7 - سفرهای استانی بدون تشریفات به استان‌ها و دیدار با اقشار مختلف مردم و نخبگان و دانشجویان به‌صورت صمیمی و گفت‌وگوی صریح و بی‌پرده

8 - دستورات مکرر در جهت تکریم ارباب رجوع در مراجع قضایی

9 - حمایت از سرمایه‌گذاری سالم و ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید و اشتغال و کارآفرینان از سوی همه ارکان قوه قضاییه

10 - جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی با اقدامات حمایتی قوه قضاییه

11 - پیشگام شدن در رهاسازی اراضی و املاک حریم بستر رودخانه‌ها و دریا

12 - فراهم کردن امکان بازدید نمایندگان مردم از زندان‌های سراسر کشور

13 - سرکشی به زندان‌های کشور و تاکید بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با ارائه راهکارهای قانونی

14 - بازدیدهای سرزده از محاکم قضایی و ملاقات چهره به چهره و استماع صحبت‌های مردم و صدور دستورات اصلاح روند رسیدگی به پرونده‌ها جهت کاهش اطاله دادرسی

15 - حضور مستمر در بنادر و مناطق ویژه اقتصادی و پیگیری و تعیین و تکلیف اموال رسوب شده در بنادر و گمرکات و صدور دستورالعمل‌های صریح و شفاف در خصوص اموال توفیقی و بازگشت به چرخه تولید

انتهای پیام/