شهرخبر

نکونام به خاطر پدرش دربی را نمی‌بازد/ هرکس این خیانت را درحق استقلال کرد باید مجازات شود/ حاضر بودیم قهرمان نشویم ولی به پرسپولیس نبازیم

علیرضا اکبرپور بازیکن قدیمی استقلال در گفتگو با خبرورزشی درباره حضور جواد نکونام، دربی های پیش رو با این سرمربی استقلالی و مسائل مربوط به یارگیری، همچنین فسخ قرارداد سیلوا و شکایت های تازه از راه رسیده باشگاه استقلال اظهاراتی را مطرح کرد که در ادامه می خوانید:

 اوضاع استقلال را چطور ارزیابی می کنید؟

به نظرم استقلال شرایط خوبی ندارد. هر چقدر که پس از معرفی سرمربی جدید استقلال خیال هواداران تا حد زیادی بابت اوضاع سرمربیگری تیم شان راحت شد اما حالا و در شرایطی که هیچکس نمی داند استقلال آیا می تواند بازیکنان مورد نظر نکونام را جذب کند یا نه، اوضاعش چندان روبه راه نیست.

 به نظر شما چرا قرارداد سیلوا فسخ شد؟

طبیعی است! وقتی یک بازیکن خارجی از کشورش بیرون می‌آید تا در کشور جدید و کیلومترها دورتر از سرزمین خودش کار کند می‌خواهد پول به دست بیاورد. اگر قرار باشد مجانی کار کند که فایده‌ای برایش ندارد. بنابراین اگر پولی دریافت نکرده دیگر نمی‌تواند صبر کند. آنها برای زندگی‌شان حساب و کتاب دارند و روی این پول حساب کرده‌اند. این بنده خدا همسر و فرزندانش را به ایران آورده تا اینجا برای خودش کسب و کار کند نه اینکه بیاید اینجا و فقط فوتبال بازی کند. او فوتبال را در کشورش هم می‌توانست انجام بدهد.

 به نظر شما بهتر نبود کمی صبر کند؟

چقدر صبر کند؟ وقتی بازیکنان ایرانی که خودشان در این کشور زندگی می‌کنند و ایرانی هستند شکایت می‌کنند، چرا یک برزیلی باید صبر کند و صبوری به خرج بدهد! چرا ما همیشه توقع مان اینقدر زیاد است؟ وقتی بازیکن چند ماه پول نگیرد دیگر نمی‌تواند فوتبال بازی کند. خود شما اگر چند ماه حقوق نگیرید آیا باز هم دست و دلتان به کار می‌رود؟ بعید می‌دانم! آن هم در این اوضاع و احوال و این دوره و زمانه که همه چیز بسته به پول و دارایی شماست.

 درباره شکایت آمانوف خبر دارید؟

واقعاً نمی‌دانم چه کسی و چرا این بلا را سر استقلال آورد! تا جایی که خبر دارم شدم ظاهراً زمان آقای فتح الله زاده یک نفر از داخل باشگاه گذرنامه آمانوف را به او داده و او توانسته از ایران خارج شود. اگر این اتفاق نمی‌افتاد، می‌شد آمانوف را با طلب ۱۰۰ هزار دلاری اش راضی کرد و از او امضا گرفت که دیگر طلبی از استقلال ندارد. آن وقت پاسپورت او را می‌دادند تا از ایران خارج شود نه اینکه الان یک میلیون و سیصد هزار دلار پول خواسته! هر کس این اقدام را در قبال باشگاه استقلال کرده خیانتکار است و باید مجازات شود.

 اوضاع استقلال با حضور نکونام را چطور می‌بینید؟

اینکه یک مربی صاحب نام سرمربی استقلال شد خوب است. نکونام سوابق فوتبالی قابل توجهی دارد. از طرفی با مربیان بزرگی در عالم فوتبال کار کرده و به طور کلی یک گزینه مطلوب برای هدایت تیم استقلال به شمار می‌رود. از طرفی بازیکنان استقلال هم او را قبول دارند. مربی که خودش پا به توپ باشد و در شرایط مسابقه قرار داشته باشد خیلی بهتر با بازیکنان ارتباط می‌گیرد. دو سال پیش که فرهاد مجیدی سرمربی استقلال شد را به یاد بیاورید. او هم شرایط امروز نکونام را داشت. خودش با بچه‌ها فوتبال بازی می‌کرد و این موضوع کمک می‌کند تا اعضای تیم به سرمربی‌شان نزدیکتر و وابسته شوند. حس همدلی و رفاقت بین آنها بیشتر می‌شود و در نهایت اتفاقات خوبی برای استقلال می‌افتد.

نکونام به خاطر پدرش دربی را نمی‌بازد/ هرکس این خیانت را درحق استقلال کرد باید مجازات شود/ حاضر بودیم قهرمان نشویم ولی به پرسپولیس نبازیم

 فکر می‌کنید مدیر باشگاه بتواند خواسته‌های نقل و انتقالاتی نکونام را برآورده کند؟

اگر نتواند باید امسال هم قید قهرمانی را بزنیم. استقلال در صورتی قهرمان می شود که در فصل نقل و انتقالات خوب یارگیری کند و اگر قرار باشد بازیکن نگیریم یا همین بازیکنانی که در اختیار داریم را از دست بدهیم تیم خالی می شود و دیگر چیزی برای سرمربی باقی نمی ماند که بخواهد با آنها در مسابقات حضور پیدا کند. این اتفاق تلخ می‌تواند همه آرزوهای هواداران را بر باد بدهد.

 طرفداران استقلال در فضای مجازی از نکونام خواستار پیروزی در دربی شده اند. نظر شما در این باره چیست؟

طبیعی است که چنین خواسته‌ای داشته باشند. هوادار استقلال وقتی تیمش را در عرض ۴۰ روز دو بار شکست خورده مقابل پرسپولیس دیده دیگر طاقتش طاق شده است و تحمل این را ندارد که استقلال باز هم در دربی ببازد. ما خودمان وقتی فوتبال بازی می کردیم حاضر بودیم هر اتفاقی برای مان در طول فصل بیفتد اما جلوی پرسپولیس نبازیم. شکست مقابل پرسپولیس برای استقلالی ها خیلی تلخ است چه برسد به اینکه شما در عرض ۴۰ روز دو بار ببازید. من حال هواداران را کاملا درک می‌کنم و میفهمم که چه سختی و عذابی را در این مدت تحمل کرده‌اند.

 بنابراین به نظر شما این خواسته طبیعی است؟

قطعاً هوادار استقلال دوست دارد استقلال به پرسپولیس نبازد بلکه این تیم را شکست بدهد. خیلی از سالها بود که ما قهرمان می‌شدیم اما وقتی در طول فصل پرسپولیس را شکست داده بودیم هوادار از ما تشکر می کرد و در کوچه و خیابان که ما را می دیدند مثل یک قهرمان با ما برخورد می کردند. اینها به خاطر اهمیت بازی مقابل پرسپولیس است و نباید این مسائل را فراموش کنیم. قطعاً نکونام هم این مسائل را می داند.

 اینکه سرمربی استقلال گفته من یک  استقلالی هستم چقدر به این موضوع کمک می‌کند؟

قطعاً وقتی شما استقلالی باشید مقابل پرسپولیس حس دیگری دارید. شاید یک مربی مثل ساپینتو به بازی مقابل پرسپولیس به چشم یک فوتبال معمولی نگاه کند اما وقتی نکونام می‌گوید پدرش او را استقلالی کرده و در محله قدیمی شان او را با لقب "تاجی" صدا می زدند یعنی اینکه خودش می داند اگر استقلال به پرسپولیس ببازدید اول از همه پدرش تا چه اندازه ناراحت می شود. بنابراین نکونام برای شادی پدرش و هواداران استقلال در دربی از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهد کرد تا تیمش مقابل پرسپولیس برنده باشد.