شهرخبر

یک قلاده یوزپلنگ در حیات وحش آریز بافق تلف شد

یک قلاده یوز پلنگ نر که حدود ۱۲سال سن داشت در پناهگاه حیات وحش آریز شهرستان بافق تلف شد.

 یک قلاده یوزپلنگ در حیات وحش آریز بافق تلف شد
به گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: یک قلاده یوز پلنگ نر با نام "هومینو " که حدود ۱۲سال سن داشت در پناهگاه حیات وحش آریز شهرستان بافق تلف شد.

سیدرضا تورانیان افزود: امروز پس از دریافت تماس تلفنی مبنی بر مشاهده یک قلاده یوزپلنگ که توانایی حرکت ندارد، بلافاصله ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بافق به محل مورد نظر در مسیر جاده معدن چاه گز واقع در پناهگاه حیات وحش آریز اعزام و صحت گزارش واصله را بررسی و تایید کردند.

وی اظهار کرد: حیوان مذکور وضعیت مناسبی نداشته و در همان دقایق اولیه در محل تلف شده بود که در معاینه اولیه توسط دامپزشک، هیچ گونه علایم ظاهری مبنی بر ضربه یا شکستگی مشاهده نشده و پس از هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست و برداشت نمونه‌های لازم بانک ژن و بانک اسپرم، لاشه و نمونه‌ها برای بررسی دقیق‌تر به سازمان مرکزی محیط زیست ارسال شد.

تورانیان تصریح کرد: با توجه به بررسی صورت گرفته و شناسایی خال‌ها، این یوز نر همان “ هومینو“ است که از اوایل دهه ۹۰ توسط دوربین‌های تله ای تصویربرداری شده بود.

یوز پلنگ هومینو در دهه ۹۰ اولین بار در نزدیکی رودخانه ای به همین نام در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان مشاهده و به همین علت به نام هومینو ثبت شد.

پناهگاه حیات وحش آریز در شمال شهر بافق قرار دارد و مرکز این شهرستان در ۱۱۰ کیلومتری یزد قرار دارد.