شهرخبر

ضرورت ایجاد معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت/ عدم اجرای مصوبه ارتقای ساختار تشکیلاتی طب ایرانی

ضرورت ایجاد معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت/ عدم اجرای مصوبه ارتقای ساختار تشکیلاتی طب ایرانی

رئیس کمیته طب سنتی و‌ مکمل کمیسیون ‌بهداشت مجلس با بیان این‌که ایجاد معاونت طب ایرانی و مکمل در وزارت بهداشت با موافقت هیئت وزیران تصویب شده، گفت: پس از گذشت چند ماه هنوز این مصوبه عملیاتی نشده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، زهرا شیخی با اشاره به تنزل جایگاه دفتر طب ایرانی و مکمل در دولت قبل اظهار کرد: وزیر بهداشت دولت قبل با تنزل ساختار تشکیلاتی دفتر طب ایرانی و مکمل باعث شد تا بسیاری از برنامه‌های راهبردی و اهداف پیش‌بینی شده در اسناد بالادستی نظام از جمله سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوانین برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور به دلیل عدم همخوانی ساختار موجود با اهداف مذکور تحقق نیابد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه ارتقاء ساختار تشکیلاتی دفتر طب ایرانی توضیح داد: سال گذشته با  پیگیری‌های  انجام شده ارتقاء ساختار تشکیلاتی دفتر طب ایرانی (ایجاد معاونت طب ایرانی و مکمل در وزارت بهداشت) با موافقت هیئت وزیران تصویب شد تا زمینه برای تحقق اهداف اسناد بالادستی و  توسعه منطقی طب ایرانی  فراهم شود اما پس از گذشت چند ماه هنوز این مصوبه عملیاتی نشده است.

وی ادامه داد: این اتفاق مصداق عدم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و محروم کردن مردم از خدمات استاندارد طب ایرانی بود در حالی که در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا از تمام ظرفیت‌های موجود برای رشد و توسعه طب بومی کشورشان بهره می‌برند.

رئیس کمیته طب سنتی و‌ مکمل کمیسیون ‌بهداشت مجلس با اشاره به برخی مخالفت‌ها با طب ایرانی گفت: در حالی که به صورت جدی نیاز به تسریع در عملیاتی شدن ساختار سازمانی طب ایرانی در کشور داریم  برخی همچنان به مقابله با دستاوردهای طب بومی می‌پردازند.

شیخی یادآور شد: ضروری است سازمان اداری استخدامی در عملیاتی کردن مصوبه مذکور هرچه سریع‌تر زمینه اجرای اسناد بالادستی را مهیا کند.

رئیس فراکسیون دیپلماسی سلامت و سبک زندگی سالم مجلس ادامه داد: بدون‌ شک تحقق هرچه سریع‌تر این مهم در اجرایی شدن استاد بالادستی به ویژه بند 12 سیاست‌های کلی نظام سلامت مبنی بر ترویج طب سنتی ایران، بسیار موثر خواهد بود.

انتهای پیام/