شهرخبر

ریشه همه مشکلات و راهکار همه آنها در سازمان برنامه است/ منظور: سازمان برنامه به اندازه وزارت آموزش و پرورش مقصر بود

ریشه همه مشکلات و راهکار همه آنها در سازمان برنامه است/ منظور: سازمان برنامه به اندازه وزارت آموزش و پرورش مقصر بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند راهکار همه مشکلات کشور و ریشه همه آنها در سازمان برنامه است، گفت: نباید رتبه‌بندی معلمین به چنین اتفاق بزرگی تبدیل می‌شد و سازمان برنامه به اندازه وزارت آموزش و پرورش مقصر بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشستی که با حضور معاونین مدیران استانی این سازمان برگزار شد، گفت: حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند که پایداری در زندگی چه در بعد فردی و اجتماعی نیازمند برنامه‌ریزی شایسته است. ما باید بدانیم چه کار می‌خواهیم انجام دهیم و آن را اندازه‌گیری کنیم.,

وی افزود: زندگی شایسته نیازمند برنامه‌ریزی درست است. وسیله اجرای یک برنامه‌ریزی صحیح نیز مدیریت صحیح است. هرگاه بتوانیم این دو مولفه را به‌خوبی کنار یکدیگر قرار دهیم می‌توانیم یک زندگی و معیشت مناسبی را فراهم کنیم. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه دو شأن مهمی است که سازمان باید بتواند به‌خوبی انجام دهد. مقام معظم رهبری فرمودند که راهکار همه مشکلات کشور در سازمان برنامه است و البته ریشه همه مشکلات نیز در سازمان برنامه و بودجه است.

بنای ما این است که بتوانیم نقش فعال و موثری را برای حل مسائل کشور به ویژه در حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دفاعی و امنیتی داشته باشیم. واقعاً برای نظام جمهوری اسلامی هیچگونه بن بستی وجود ندارد، ما باید راه پیدا کنیم و مسائل را حل کنیم. به همان میزانی که تدبیر کنیم مشکلات کمتر می‌شود. پدیده‌هایی مانند گرانی، کم رشدی و خدمات اجتماعی ضعیف در برخی حوزه‌ها نتیجه ضعف نظام اجرایی است که ما در راس آن قرار داریم. بنابراین ما باید خود را پاسخگوی مردم بدانیم.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا راه را برای سایر دستگاه‌ها باز کنیم و موانع را از پیش پای آنها برداریم. در برخی موارد این موارد مربوط به بودجه و اعتبار نیست بلکه مربوط به شنیدن صحبت های آنها است. در شرایط کنونی کشور بیش از پول و اعتبار، فراهم کردن بستر و رفع مشکلات کشور است که می‌تواند به دستگاه‌های اجرایی کمک کند.

برنامه‌ریزی و نظارت؛ دو موضوع فراموش شده

منظور ادامه داد: در ستاد سازمان برنامه باید تا حد امکان اختیارات را به استان‌ها واگذار کنیم. در خواست ما از معاونین سازمان این است که این واگذاری را انجام دهند. باید تا حد ممکن کارهای روزمره ستاد سازمان را کاهش دهیم. البته باید نظارت موثر باید وجود داشته باشد. این مورد یکی از موضوعاتی است که فراموش شده است. سازمان برنامه دو مسئله را فراموش کرده است. یکی نظارت و دیگری برنامه است. امروز سازمان تنها درگیر بودجه است.

الزام ورود ایده‌های نو و گذر از ایده‌های قدیمی در سازمان برنامه و بودجه

وی با بیان اینکه باید زمینه برنامه‌های راهبردی را فراهم کنیم، گفت: در مواردی شما می‌توانید با یک برنامه درست از هزینه بزرگ جلوگیری کرد. باید به طور مداوم خود را نقد کنیم و گلایه های ذی نفعان را بشنویم. در مواردی می‌توانیم حتی از کارشناسان دستگاه‌های دیگر باد بگیریم. باید به دنبال ایده‌های نو باشیم و گفتمان‌سازی کنیم. این مسئله باید به عنوان یکی از اقدامات روزمره مدیران سازمان باشد. متاسفانه ما همه مدیران کارتابلی شده‌ایم. باید برای یادگیری و برنامه‌ریزی وقت بگذاریم.

باید به طور مداوم به دنبال بازنگری در گذشته باشیم. نباید حرف هایی که امروز می‌زنیم با سال پیش یکی باشد. برای استفاده از وقت باید برنامه‌ریزی صحیح داشته باشیم. از الزامات سازمان برنامه تحول تحول و تحول است.

از استقلال سازمان‌های برنامه استانی دفاع می‌کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه استان‌ها باید اختیار و استقلال در برابر دستگاه‌های اجرایی داشته باشند، گفت: ما از استقلال سازمان‌های برنامه استانی دفاع می‌کنیم چرا که آنها مسئول نظارت بر پیشرفت استان هستند. استاندار باید شما را در کنار خود ببیند نه در مقابلش. این مسئله زمانی محقق می‌شود که مدیران استانی پیشنهادات جدید و موثر ارائه کنند. در نتیجه مدیران استانی باید با دقت اتفاقات پیرامونی خود را با دقت بررسی کنند. اگر پیش‌نگری کنیم جلوی بسیاری از اتفاقات را می‌گیریم.

نباید رتبه بندی معلمان به چنین شرایطی دچار می‌شد 

منظور با بیان اینکه نباید رتبه‌بندی معلمین به چنین اتفاق بزرگی تبدیل می‌شد، گفت: به همان نسبتی که وزارت آموزش و پرورش کوتاهی کرد ما نیز در سازمان برنامه کوتاهی کردیم. اگر دستگاهی مسیر اشتباهی می‌رود باید هشدار بدهیم. در همه موضوعات باید مسائل را رصد کنیم.

امروز مسئله بهداشت مردم یکی از اولویت‌های اصلی دولت است. اگر در موردی دارو دچار مشکل شده باید سریعاً گزارش بدهید. تا امروز در این مدت حتی یک گزارش از مدیران در خصوص تحلیل وضعیت استانشان دریافت نکردم. خواهش من این است که مدیران استان دائماً وضعیت استان خود را بررسی کنند. اگر می‌توانید خودتان مداخله کنید و اگر نمی‌توانید گزارش دهید تا ما از طریق وزیر کشور و سایر راه ها موضوع را پیگیری کنیم.

انتهای پیام/