شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#مسکن#متقاضیان مسکن

خبر خوش برای متقاضیان مسکن / بیش‌از یک میلیون خانوار صاحب مسکن می‌شوند

آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی از ساخت یک میلیون و ۳۲۱ هزار و ۷۴۹ واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن خبر می‌دهد البته با افزایش همکاری نظام بانکی، ساخت مسکن سرعت خواهد گرفت.

خبر خوش برای متقاضیان مسکن / بیش‌از یک میلیون خانوار صاحب مسکن می‌شوند
 براساس آمار وزارت راه و شهرسازی از نهضت ملی مسکن، هم‌اکنون یک میلیون و 321 هزار و 749 واحد مسکونی در حال ساخت است و فرایند ساخت با سرعت به پیش می‌رود.

‌191 هزار و 945 واحد مسکونی به شیوه واگذاری انفرادی و گروهی زمین به صورت اجاره 99 ساله به متقاضیان انجام شده است، 541 هزار و 64 واحد مسکونی نیز در قالب طرح‌های حمایتی مؤثر به صورت انبوه‌سازی در حال ساخت است، علاوه بر این، در قالب واحدهای مسکونی نیروهای مسلح، بافت‌های فرسوده شهری، خودمالکین شهری و خودمالکین روستایی به ترتیب 124 هزار و 908 واحد، 123 هزار و 948 واحد، 95 هزار و 578 واحد و 244 هزار و 306 واحد مسکونی در دست ساخت است.

واگذاری 400 هزار قطعه زمین در سال 1402

براساس برنامه ارائه شده مبنی بر واگذاری زمین در سال 1402 وزارت راه و شهرسازی واگذاری انفرادی و گروهی حداقل 400 هزار قطعه زمین در 31 استان کشور را هدف گرفته است.

براساس این آمار، در بخش بافت فرسوده شهری هم‌اکنون 30 هزار و 671 پروژه در قالب 123 هزار و 948 واحد مسکونی در دست ساخت است که از تسهیلات اشتغالزایی و نهضت ملی مسکن بهره‌مند می‌شوند.

* نظام بانکی بی توجه به پرداخت وام ساخت مسکن

براساس آمار یاد شده، نظام بانکی از ابتدای ابلاغ قانون جهش تولید مسکن باید نسبت به پرداخت 20 درصد از تسهیلات به ساخت مسکن اقدام می‌کرد. بر این مبنا در سال اول و دوم پس از ابلاغ قانون، مجموعا باید 818 هزار میلیارد تومان تسهیلات به حوزه ساخت پرداخت می‌شد، اما آمارها بیانگر آن است که تنها 127.7 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط نظام بانکی پرداخت شده است.

به معنای دیگر، یعنی کمتر از 18.2 درصد تعهد نظام بانکی در این حوزه عملیاتی شده و 81.8 درصد از تعهدات مطابق قانون انجام نشده است. به جز بانک مسکن، بانک ملت، بانک تجارت و بانک سپه کلیه بانک‌های دیگر کمتر از 10 درصد از تعهدات خود در ارتباط با تسهیلات ساخت مسکن را عملیاتی کردند.

* تاکید رئیس‌جمهور بر تسریع نهضت ملی مسکن

 نهضت ملی مسکن یکی از مهمترین طرح‌های دولت سیزدهم به حساب می‌آید و رئیس‌جمهور در اظهارات متعدد نسبت به تعهد دولت برای اجرای این قانون تأکید کرده است.

در همین راستا، احمد قدسی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تأکید بر ضرورت هدایت اعتبار بانکی به سمت فعالیت‌های مولد اظهار داشت: هدایت اعتبار در شبکه مسائل اقتصادی کشور جایگاه مهمی دارد، به خاطر اینکه مهم‌ترین بازیگرانی که در حال حاضر منابع را در اقتصاد تخصیص می‌دهند، بانک‌های تجاری هستند.

وی افزود: بانک‌ها پول خلق می‌کنند و با این خلق پول، منابع خودشان را تخصیص می‌دهند؛ ولی به دلیل رفتار ریسک‌گریزانه تمایل دارند به بخش‌هایی که در آن‌ها یک دارایی پایه وجود دارد، تسهیلات‌دهی کنند درحالی‌که رشد اقتصاد در گرو این است که ظرفیت‌های جدید، صنایع جدید و زیرساخت‌های جدید در اقتصاد شکل بگیرد و فناوری‌های جدید توسعه داده شوند.

این کارشناس اقتصاد پولی و بانکی ادامه داد: زمانی که بانک‌ها به این بخش‌ها وام نمی‌دهند، طبیعی است که آن اقتصاد وارد رکود شده و دچار مشکلات متعددی می‌شود؛ بنابراین از همینجا ضرورت هدایت اعتبار مشخص می‌شود.

* بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بخش تولید موفق نبودند

قدسی اضافه کرد: منظور از هدایت اعتبار این نیست که یکسری تسهیلات تکلیفی وضع شود و بگوییم بانک‌ها به این بخش‌ها وام بدهند. هدایت اعتبار می‌تواند در قالب تجدید ساختار بانک‌ها خودش را احیا ‌کند، یعنی ما ساختار بانک را عوض کنیم و از این ساختار به سمت یک ساختاری که خلق پول غیرمتمرکز شده و قدرت آن بین تعداد زیادی بانک که آن‌ها فعالیت‌های تولیدی را در اقصی نقاط کشور تأمین مالی کنند، پخش شود یا اینکه با مشوق‌ها بانک‌ها ترغیب شوند که روی بحث‌های اولویت‌دار ملی ورود کنند.

وی با ناموفق خواندن عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات خرد به مردم افزود: بانک‌های بزرگ تمایل دارند که به شرکت‌های بزرگ وام بدهند و کمتر خودشان را درگیر وام‌دهی خرد بکنند. در واقع وقتی حجم قابل‌توجهی از منابع در دست یک بانک بزرگ هست، افرادی که این بانک را اداره می‌کنند، ترجیحشان این است که آن را به تعدادی وام کلان تقسیم بکنند تا آن‌ها را راحت‌تر مدیریت کنند.