شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آموزش و پرورش#دانش‌آموزان#وزارت

ماجرای توزیع پرسشنامه سیاسی و اعتقادی بین دانش‌آموزان در آخرین امتحان! | واکنش وزارت آموزش و پرورش

دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۶

وزارت آموزش و پرورش درخصوص توزیع پرسشنامه بین دانش‌آموزان در آخرین امتحان نهایی آنها و طرح سؤالات سیاسی و اجتماعی توضیح داد.

وزارت آموزش و پرورش

به گزارش همشهری آنلاین، در آخرین روز امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم، پرسشنامه‌ای که بخشی از آن به مسائل سیاسی و دینی و نظر سنجی از دانش‌آموزان اختصاص داشت، توزیع شد. این کار با حواشی بسیاری همراه بود و برخی آن را مصداق نقض حریم خصوصی نوجوانان می‌دانند.

مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش این نظرسنجی را بزرگ‌ترین پیمایش دانش‌آموزی کشور دانسته که براساس شاخص‌های مصوب اسناد فرادستی وزارت آموزش و پرورش انجام شد.

به گفته مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش، در این مطالعه که از طریق توزیع پرسشنامه بین شرکت‌کنندگان آخرین آزمون نهایی نوبت خرداد ۱۴۰۲ صورت گرفت، سؤالاتی از اهداف اعتقادی، سیاسی و اجتماعی، عوامل زمینه‌ای مؤثر بر یادگیری و میزان کیفیت برگزاری آزمون‌های نهایی طراحی و به همراه نظرسنجی در خصوص سازوکار جدید سنجش و پذیرش دانشجو اجرا شد.

نتایج این ارزیابی پس از ترکیب با داده‌های سایر مؤلفه‌ها همچون مدرسه، معلم و خانواده تحلیل و به برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران آموزشی بازخورد داده خواهد شد.

لازم به ذکر است، نتایج این پیمایش در ارزیابی عملکرد دانش‌آموزان و نتایج آزمون آن‌ها هیچ‌گونه تأثیری ندارد و صرفاً به‌منظور ارزیابی وضعیت نظام آموزشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بنابراین، داده‌های جمع‌آوری شده با هدف تحلیل جامعه دانش‌آموزی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و نتایج فردی به صورت محرمانه باقی خواهد ماند.

شایان ذکر است این‌گونه مطالعات در آزمون‌های بین‌المللی نیز با اجرای پرسش‌نامه‌های متعددی برای دانش‌آموزان، والدین و معلمان صورت پذیرفته و مبنای تحلیل‌های گسترده‌ای را فراهم می‌آورد.