شهرخبر

فریادرس: جشنواره تلویزیونی مستند پرمخاطب‌ترین جشنواره مستند کشور است/ حمایت ویژه از آثار حیات وحش خواهیم داشت

فریادرس: جشنواره تلویزیونی مستند پرمخاطب‌ترین جشنواره مستند کشور است/ حمایت ویژه از آثار حیات وحش خواهیم داشت

قائم مقام شبکه مستند درباره حمایت از مستندهای حیات وحش گفت: تولید مستند حیات وحش سختی‌های خاص خود را دارد و از نظر تجهیزات نیز تجهیزات گران قیمتی دارد، توجه ویژه‌تری به این بخش داریم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری و رونمایی از هفتمین دوره جشنواره تلویزیونی مستند صبح امروز با حضور یاسر فریادرس قائم مقام شبکه مستند و دبیر هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند و مهدی میرتیموری دبیر اجرایی این رویداد در معاونت سیما برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم از پوستر هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند رونمایی شد. فریادرس با اشاره به آغاز هفتمین دوره جشنواره تلویزیونی مستند گفت: امروز با رونمایی از پوستر و فراخوان، جشنواره تلویزیونی مستند آغاز می‌شود. بنده می‌توانم بگویم که جشنواره تلویزیونی مستند، پرمخاطب‌ترین جشنواره مستند کشور است و از این بابت که آثار از تلویزیون پخش می‌شود و مخاطب میلیونی دارد، تبدیل به جشنواره مهمی برای اهالی مستند شده است.

وی اضافه کرد: امسال برای دومین سال متوالی مجموعه مستند را در جشنواره خواهیم داشت. نمایش مجموعه مستندها برای ما بسیار مهم است و هیچ جشنواره دیگری این بخش را ندارد و از این بابت منحصر به فرد است. علاوه براین، امسال برای دومین سال متوالی  اختتامیه جشنواره در شهرستان خواهد بود. می‌خواهیم همه ظرفیت‌ها را درگیر این جشنواره کنیم و مخاطب ما نیز از سراسر کشور است. 

فریادرس با اشاره به حامیان این جشنواره گفت: امسال تعدادی از نهادها ما را همراهی می‌کنند. سازمان سینمایی سوره، مرکز رسانه‌ای نهضت، شرکت ملی نفت ایران و شهرداری برای برگزاری بهتر این رویداد در کنار ما هستند. 

قائم مقام شبکه مستند با اشاره به افزایش حق پخش آثار راه یافته به جشنواره گفت: در بعضی بخش‌ها جوایز دو برابر شده است و این موضوع می‌تواند انگیزه‌ای برای مستندسازان باشد.

فریادرس خاطرنشان کرد: بسیاری از مستندسازانی که به جشنواره تلویزیونی مستند راه پیدا می‌کنند، در دیگر جشنواره‌ها نیز حضور داشته‌اند، به گفته آنان بازخورد حضور در جشنواره تلویزیونی مستند بسیار زیاد است، چون مخاطب گسترده است. ما به این مخاطب افتخار میکنیم و سعی می‌کنیم بهترین‌ها را برایشان به تصویر بکشیم.

دبیر هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تعداد اثری که به جشنواره راه پیدا می‌کنند، گفت: فراخوان جشنواره از امروز منتشر می‌شود و مستندسازان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.  گفتنی است سال گذشته حدود 600 اثر به دبیرخانه ارسال شد که هیئت انتخاب از این بین آثاری را انتخاب کردند.

قائم‌مقام شبکه مستند در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برخی مستندهای برگزیده در جشنواره‌های دیگر شانس بیشتری برای دریافت جایزه دارند و همین موضوع رقابت را کمتر می‌کند، گفت: هیئت انتخاب ما برای انتخاب‌های خود به حضور یک اثر در جشنواره‌های دیگر نگاه نمی‌کنند، اما طبیعی است که آثار بهتر در همه‌ جا دیده می‌شوند. 

وی ادامه داد: جشنواره تلویزیونی مستند از این بابت که پخش گسترده‌ای دارد برای مستندسازان مهم است، اما نگاه داوران ما مستقل است. کما اینکه آثاری بودند که برگزیده دیگر جشنواره‌ها بودند و به جشنواره تلویزیونی راه پیدا نکردن و یا برعکس.

فریادرس درباره جزئیات اختتامیه این جشنواره گفت: اختتامیه هفتمین دوره قطعاً در شهرستان‌ها خواهد بود. چند شهر را مدنظر داریم که هنوز نهایی نشده است. از جمله این شهرها می‌توان به شیراز، تبریز، آبادان، جزیره خارک و ... اشاره کرد. با این حال محل قطعی اختتامیه هنوز معلوم نیست. شاید هم جای جدیدی رایزنی شود. علاوه براین همانند سال‌های گذشته دو مراسم بزرگداشت خواهیم داشت که جزئیات آن به مرور اعلام می‌شود.

او در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره حمایت از مستندهای حیات وحش گفت: در بسیاری از جشنواره‌های داخلی، مستند حیات وحش مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اما وظیفه تلویزیون حمایت از آنان است. با توجه به اینکه تولید مستند حیات وحش سختی‌های خاص خود را دارد و از نظر تجهیزات نیز تجهیزات گران قیمتی دارد، توجه ویژه‌تری به این بخش داریم. باید بگویم که خوشبختانه مستندسازان حیات وحش ما طی سال‌های اخیر به فرم جدیدی از تولیدات خود رسیدند که در دنیا نیز ستایش شده است.‌ 

دبیر جشنواره تلویزیونی مستند تاکید کرد: سال گذشته نیز دید ویژه‌ای به بخش حیات وحش داشتیم و حق پخش دو برابری به مستندهای این ژانر دادیم. این حمایت ها ادامه خواهد داشت.‌ مخاطب نیز مستندهای حیات وحش را دوست دارد و آثار این بخش در بخش مردمی جشنواره رتبه‌های خوبی می‌آورند.

فریادرس در پاسخ به سؤالی دیگری درباره تمرکز موضوعی جشنواره گفت: در این 6 دوره به جهت کلان، جهت گیری موضوعی نداشته‌ایم اما قالب مستندهایی که در جشنواره‌های دیگر درخشیدند در موضوعات اجتماعی بودند و برای ما توجه به مستندهای این حوزه مهم است. با این حال قصد جهت‌دهی نداریم. البته در انتخاب داوران دقت میکنیم که به تنوع ژانر توجه داشته باشند چرا که مخاطب ما هم دوست دارد ژانرهای متنوع را ببیند. مخاطب ما دوست ندارد هر شب مستند سیاسی ببیند یا اجتماعی و ...


مهدی میرتیموری در بخش دیگری از این نشست خبری صحبت کرد و گفت: با افتخار و ادعا می‌توانم بگویم جشنواره تلویزیونی مستند همه حوزه‌های مستند را پوشش می‌دهد. این افتخار بزرگی برای جشنواره تلویزیونی مستند است. این جشنواره در سه بخش عکس، فیلم و مستندنگاری پذیرای هنرمندان است، در حالی که جشنواره‌های دیگر این تنوع را ندارند.

وی اضافه کرد: هر سال پایش و رصد موضوعی در جشنواره داریم. شاید در سال‌های ابتدایی آثار اجتماعی ما خیلی زیاد بوده، اما در دوره‌های بعدی مستندهای حیات وحش و محیط زیست خوبی نیز وارد جشنواره شدند. طبق گفت‌وگوهایی که با مستندسازان داشته‌ام، آنها افتخار  می‌کنند که آثارشان به این جشنواره راه پیدا می‌کند. از نظر جغرافیایی نیز جشنواره تلویزیون مستند جز جشنواره‌هایی است که همه مستندسازان از اقصی نقاط ایران با آن ارتباط دارند.

میرتیموری درباره فرخوان جشنواره گفت: از امروز فرخوان ارسال آثار منتشر می‌شود و علاقمندان تا 15 مرداد ماه فرصت دارند آثار خود را در 4 بخش ارسال کنند. ممکن است بنابر استقبال مخاطبان، زمان دریافت آثار را تمدید نیز بکنیم.‌ زمان پخش آثار از شبکه مستند از شهریور ماه خواهد بود، اما زمان دقیق مطابق با انتهای فراخوان مشخص می‌شود. ساعت پخش نیز 21 ‌و 24 هر شب است.

انتهای پیام/