شهرخبر

حزب‌الله: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و پرونده آوارگان در لبنان ربطی به اروپا ندارد

حزب‌الله: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و پرونده آوارگان در لبنان ربطی به اروپا ندارد

نماینده ارشد حزب‌الله در پارلمان لبنان با اشاره به اینکه غرب همواره به دنبال هرج و مرج و آشوب در منطقه بوده و از تروریست‌ها حمایت می‌کرد گفت، بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و پرونده آوارگان ارتباطی به اروپا ندارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «حسین الحاج حسن» عضو ارشد فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان در جریان یک نشست سیاسی درباره پرونده ریاست‌جمهوری این کشور اعلام کرد، بارزترین اتفاقی که طی روزهای گذشته در صحنه سیاسی لبنان رخ داده و هنوز هم هست و ادامه خواهد داشت، مسئله انتخاب رئیس جمهور است. چند روز قبل جلسه‌ای برای انتخاب رئیس جمهور تشکیل شد و طبیعتا ما در این جلسه به نامزد مورد نظر خود یعنی «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده رای دادیم.

وی افزود، حزب‌الله و جنبش امل و سایر متحدانشان در شمار زیادی از مسائل و پرونده‌های ملی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با نامزد خود توافق دارند.  همچنین ما دیدگاه مشترکی با سلیمان فرنجیه درباره وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز آرمان فلسطین و مقاومت داریم و طبیعی است که به او رای بدهیم. ما در این نبرد انتخاباتی با گروهی از احزاب، جریان‌ها و شخصیت‌هایی مواجه شدیم که روی یک نامزد توافق کرده بودند درحالی که هنوز هم می‌گویند به یکدیگر اعتماد ندارند و بر سر هیچ پروژه سیاسی  میان خود و یا حتی با نامزدشان توافق نکرده‌اند. 

تیم مقابل هیچ برنامه و چشم‌انداز سیاسی در پرونده ریاست‌جمهوری ندارد

این نماینده حزب‌الله تصریح کرد، هدف آنها تنها کنار زدن سلیمان فرنجیه است. آیا می‌توان نام این کار را یک فعالیت سیاسی با هدف ساختن کشور گذاشت؟ آنها فقط برای حذف فرنجیه تلاش می‌کنند و این یک عمل منفی است.  رای دادن به نامزدی که هیچگونه چشم‌انداز و برنامه سیاسی ندارد صرفا به معنای اتلاف وقت بیشتر  و تشدید بحران‌هاست. من درباره تحلیل‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحبت نمی‌کنم بلکه درباره اظهارات برخی نمایندگان در تلویزیون صحبت می‌کنم که گفتند برای رای دادن به نامزد تیم مقابل بسیار تحت فشار قرار داشتند. پس ادعای دموکراسی و آزادی کجاست؟ آیا آزادی به معنای تحت فشار قرار دادن و مجبور کردن نمایندگان برای رای دادن به یک نامزد است؟

انتخاب رئیس جمهور بدون گفتگو و توافق ممکن نیست

وی افزود، اما نتیجه برای این طرف‌ها ناامیدکننده بود. آنها در تلویزیون اعدادی را در زمینه تعداد رای‌هایی که برای نامزدشان کسب می‌شود اعلام کرده بودند که واقعی نبود و نتیجه جلسه چیز دیگری را نشان داد. ما قبل و بعد از برگزاری جلسه پارلمان تاکید کردیم که انتخاب رئیس جمهور نیازمند اجماع ملی است و تا امروز نیز همچنان می‌گوییم که انتخاب رئیس جمهور بدون تفاهم و گفتگو و توافق ممکن نمی‌شود.

حاج حسن تاکید کرد، ما به نامزد خود اطمینان داریم، اما آیا آنها نیز واقعا به نامزد خود اعتماد دارند و آیا احساس می‌کنند کشور به این روش ساخته می‌شود؟ آیا آنها هیچگونه برنامه سیاسی دارند و با نامزد خود روی آن توافق کرده‌اند و اصلا بعد از انتخاب رئیس جمهور می‌خواهند چه کنند؟ آنها می‌گویند شما نامزد خودتان را انتخاب کرده‌اید پس چرا دعوت به گفتگو می‌کنید؟ به آنها می‌گوییم طبیعی است که ما نامزد خودمان راداشته باشیم و شما را درباره او قانع کنیم.

غرب حامی تروریسم در منطقه است

وی در ادامه به پرونده آوارگان سوری اشاره و اعلام کرد، اظهارات مسئولان اتحادیه اروپا در کنفرانس بروکسل برای ما جدید نیست و ما می‌دانیم سیاست‌های غربی در قبال منطقه ما از سال‌های گذشته اشتباه و آسیب‌زا بوده است. غرب از تکفیری‌ها و تروریست‌ها در جنگ علیه لبنان و سوریه و عراق و سایر کشورهای منطقه حمایت کرده و تردد آنها را از فرودگاه‌ها تسهیل می‌کرد؛ به طوری که ده‌ها هزار تروریست از فرودگاه‌های کشورهای اروپایی به منطقه سرازیر شدند. همچنین اروپایی‌ها برای تروریست‌ها سلاح و پول می‌فرستادند  و با مواضع رسانه‌ای و دیپلماتیک خود از آنها حمایت می‌کردند.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و پرونده آوارگان ارتباطی به اروپا ندارد

این نماینده حزب‌الله تصریح کرد، زمانی که جنگ تمام شد، غربی‌ها به احیای روابط کشورهای عربی با سوریه و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب اعتراض کردند. بازگشت سوریه به اتحادیه عرب یک مسئله عربی است، پس چه ارتباطی به اروپا دارد؟ آیا زمانی که یک کشور به اتحادیه اروپا می‌پیوندد کشورهای عربی می‌توانند درباره آن نظر بدهند؟ غربی‌ها چه اختیاری دارند و بر چه اساسی می‌گویند که مخالف بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هستند؟

حاج حسن در ادامه گفت، اصلا اروپایی‌ها چه حقی درباره پرونده آوارگان سوری دارند و چرا درباره آن نظر می‌دهند؟ این مداخلات غرب در پرونده آوارگان سوری در لبنان موجب ایجاد شک و تردیدهایی درباره اهداف واقعی سیاست‌های اروپا در منطقه می‌شود و ما حق داریم که شک کنیم و بپرسیم در شرایطی که لبنان و سوریه برای بازگشت آوارگان توافق کرده‌اند، این موضوع چه ارتباطی به اروپا دارد؟ همچنین در حالی که کشورهای عربی می‌خواهند روابط خود را با سوریه احیا کنند، این مسئله چه ارتباطی به غربی‌ها دارد.

 

وی تاکید کرد، پس چرا غربی‌ها هیچ موضعی در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی و شهرک‌سازی‌های این رژیم و سیاست‌های افراطی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر اتخاذ نمی‌کنند؟ لبنان همچنان از پیامدهای اسکان آوارگان سوری رنج می‌برد و سوریه نیز از محاصره خفقان‌آوری که آمریکا و غرب علیه آن تحمیل کرده‌اند رنج می‌برد و با این وجود غربی‌ها همچنان ادعای حقوق بشر دارند.

این نماینده حزب‌الله در پایان تاکید کرد، موضع غربی‌ها در پرونده آوارگان سوری جدید نیست و آنها هیچ ارتباطی با دیپلماسی و حقوق بشر و احترام به حقوق ملت‌ها و حاکمیت کشورها ندارند. این موضع اروپا نقض حاکمیت کشورها و نقض ساده‌ترین اصول دیپلماسی بوده و غربی‌ها هرگز ثبات لبنان را نمی‌خواهند.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه هفته گذشته در کنفرانس موسوم به کنفرانس «حمایت از سوریه و منطقه» در بروکسل با این ادعا که شرایط کنونی اتحادیه اروپا برای تغییر سیاستهایش در قبال سوریه مساعد نیست اعلام کرد که اتحادیه اروپا به تحریم‌ها علیه سوریه ادامه خواهد داد.

وی گفت: اتحادیه اروپا از تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط میان سوریه با کشورهای عربی و ترکیه حمایت نمی‌کند. رویداد بسیار مهمی در هفتم ماه مه رخ داد؛ زمانی که اتحادیه عرب تصمیم گرفت سوریه را بار دیگر در خود جای دهد. تلاش‌هایی برای کار بر روی روابط طبیعی و عادی میان کشورهای عربی و نظام سوریه وجود دارد و اتحادیه اروپا نیز تلاش‌های ترکیه در خصوص احیای روابط با دولت سوریه را دنبال می‌کند. اما این راهی نیست که کشورهای اروپایی در روابط خود با سوریه آن را طی کنند.

انتهای پیام/