شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#عراق#فلسطین#مهاجرت

توسل موساد به انفجار در میان یهودیان عراق برای انتقال به فلسطین اشغالی

توسل موساد به انفجار در میان یهودیان عراق برای انتقال به فلسطین اشغالی

یک مورخ صهیونیست فاش کرد که سرویس جاسوسی موساد در دهه پنجاه گذشته، برای اینکه بتواند یهودیان ساکن عراق را مجبور به مهاجرت به فلسطین اشغالی کند، از حربه انفجار در میان آنان استفاده می‌کرده است.

به گزارش مشرق، اَوی شلایم مورخ صهیونیست از جنایت سرویس موساد علیه یهودیان عراق پرده برداشت که در دهه پنجاه قرن گذشته در این کشور صورت داده بود.

شلایم که مورخ اسرائیلی-بریتانیایی و متولد عراق است، در این زمینه گفت: من دلایل غیر قابل انکاری دارم که نشان می‌دهد اسرائیل در اوایل دهه پنجاه، در انفجارهای تروریستی در میان اتباع یهودی ساکن در عراق، دست داشته است.

روزنامه میدل ایست آی انگلیس به نقل از این استاد بازنشسته روابط بین‌الملل دانشگاه آکسفورد گزارش داد، پس از تحقیقات شخصی گسترده، مشخص شد که از سال ۱۹۵۱، همه انفجارهایی که در میان اتباع یهودی در بغداد انجام شد، توسط موساد و جاسوسان این سازمان صورت گرفت.

وی همچنین گفت که این رخدادها، «باعث مهاجرت ۱۱۰ هزار یهودی از عراق به اسرائیل شد که در آن زمان ۷۰۰ هزار یهودی دیگر هم از کشورهای خاورمیانه و با همان شیوه به اسرائیل انتقال یافتند».

درباره نفوذ صهیونیستها در عراق، شبکه «الجزیره» مرداد ماه گذشته در گفت‌وگوهایی اختصاصی با برخی شخصیت‌های عراقی به بررسی تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای تأثیر بر جامعه عراق در راستای عادی‌سازی روابط پرداخت. شامل عبدالقادر، نویسنده و مورخ عراقی گفت که رژیم صهیونیستی معتقد است قدیمی‌ترین یهودیان از عراق هستند اما این کشور روابط دیپلماتیک با رژیم اسرائیل را رد می‌کند.

در ادامه این ادعا شده، تلاش‌ها برای نزدیکی میان عراق و رژیم صهیونیستی بیشتر شده است، از سال ۲۰۱۸ وزارت خارجه رژیم صهیونیستی صفحه‌ای ویژه عراق راه‌اندازی کرده و پس از آن گام‌های سریعی برداشته شده به نحوی که رژیم صهیونیستی اجازه تبادل تجاری با عراق را داده و سفر هیأت‌هایی عراقی به تل‌آویو رسما اعلام شده است.

«قیس الخزعلی» رئیس جنبش «عصائب اهل الحق» عراق هم در این زمینه گفت: تلاش‌هایی برای ایجاد اختلافات شیعی-شیعی در جریان است تا بتوانند پروژه عادی‌سازی روابط را پیش ببرند.

الخزعلی گفت، اطلاعاتی تفصیلی از اماکن موساد در اربیل دارد و حضور اسرائیلی‌ها شامل بغداد، بصره، نینوا و الانبار می‌شود و تحت پوشش موسسات مدنی، شرکت‌های امنیتی یا افراد مشخص فعالیت می‌کنند.