گشایش «کریدور زنگزور» مسئله‌ای با ایران است نه ارمنستان

«رجب طیب اردوغان » رئیس‌جهور ترکیه در اظهاراتی مدعی شد «گشایش کریدور زنگزور مسئله‌ای با ایران است نه ارمنستان» و افزود: رویکرد ایران، هم جمهوری آذربایجان و هم ترکیه را ناراحت می‌کند. 

رئیس‌جمهور ترکیه دوشنبه‌شب وارد باکو شد و بعدازظهر دیروز (سه‌شنبه) با «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در نشست مطبوعاتی مشترک حاضر شد که در آن نشست هم علی‌اف اظهاراتی را درباره این کریدور ادعایی مطرح کرد و گفت: «گشایش کریدور زنگزور اجتناب‌ناپذیر است و تلاش‌هایمان در این خصوص را افزایش خواهیم داد».

اردوغان هم در این نشست مطبوعاتی گفت: «ما بر مسئله کریدور زنگزور تمرکز کردیم که امتیازات مهمی را در سطح جاده و راه‌آهن برای ما به ارمغان خواهد آورد».

به گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای، رجب طیب اردوغان در بخش دیگری از سخنان امروزش گفت روند صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان کمک قابل توجهی به عادی‌سازی روابط آنکارا با ایروان خواهد کرد. 

اظهارات اردوغان درباره مسئله بودن «کردیور زنگزور» با ایران در حالی است که مسئولان ارمنستانی بارها مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند. ایجاد این کریدور ادعایی باعث قطع دائم ارتباط مرزهای ایران و ارمنستان می‌شود و به باکو دسترسی بلامانع به جمهوری خودمختار «نخجوان» را خواهد داد.

گشایش «کریدور زنگزور» مسئله‌ای با ایران است نه ارمنستان

ارمنستان بارها تاکید کرده که تلاش رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان برای افتتاح مسیرهای حمل‌ونقل منطقه‌ای هیچ ارتباطی با مذاکرات و بیانیه‌های امضا شده در این زمینه تا به امروز ندارد و برای ارمنستان غیرقابل قبول است.

اخیراً «حلوصی آکار» وزیر دفاع در دولت سابق اردوغان هم در یادداشتی در اشاره به توافق آتش‌بس جمهوی آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری روسیه مدعی شد: «باز کردن کریدور زنگزور، یک نقطه اتصال زمینی از طریق سرزمین ارمنستان بین آذربایجان و نخجوان محصور شده آن، شرط مورد پذیرش در توافقنامه آتش‌بس بود».

این در حالی است که ادعاهای مقام‌های جمهوری آذربایجان درباره کریدور زنگزور پس از توافق آتش‌بس سه‌جانبه سران باکو، ایروان و مسکو در سال ۲۰۲۰ مطرح شده است.

پیش‌تر، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران  تاکید کرد: معتقدیم اجرای کامل مفاد بیانیه سه‌جانبه آتش‌بس نهم نوامبر ٢٠٢٠ می‌تواند نقطه پایانی بر اختلافات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان باشد.

او همچنین در واکنش به مسدودسازی کریدور لاچین از سوی جمهوری آذربایجان، با بیان اینکه استقرار صلح و ثبات در منطقه نیازمند پرهیز از هرگونه تنش غیرضروری است، ابراز امیدواری کرد سریعا موضوع رفع انسداد کریدور لاچین از طریق گفت‌وگو و بصورت مسالمت‌آمیز بین طرفین حل‌وفصل شود.

کرملین هم بارها تاکید کرده اجرای توافقات سه‌جانبه بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امکان دستیابی به توافق صلح در قفقاز جنوبی را فراهم می‌کند.