شهرخبر

مرغ ۷۳ هزار تومانی را کی دیده، کی خریده!/ صف‌های طولانی برای خرید مرغ یخ زده

مرغ ۷۳ هزار تومانی را کی دیده، کی خریده!/ صف‌های طولانی برای خرید مرغ یخ زده

رویداد 24 نوشت: مردم از تنظیم و ثبات قیمت مرغ در بازار ناامیدانه در صف‌های طولانی مرغ منجمد ایستاده‌اند و فقط شنونده اظهارات متولیانی هستند که از عملکرد خود ابراز رضایت دارند اما صف‌های مرغ و قیمتی که روزانه پر می‌کشد را نمی‌بینند.

این در حالی است که برخی متخلفان نیز از فضای موجود سوء استفاده کرده و اقدام به احتکار و جابجایی مرغ در استان‌ها می‌کنند.

اگرچه گفته می‌شود که با توافق تجار و وزارت جهاد کشاورزی مشکل بارگیری نهاده‌ها حل شده و کمبودی در سویا و ذرت وجود ندارد و از طرف دیگر جوجه‌ریزی در ماه‌های جاری نیز افزایش یافته، اما بسیاری از مرغداران معتقدند به دلیل افزایش هزینه‌های تولید، قیمت مصوب مرغ باید باز هم افزایش یابد، چندی پیش مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی وزارت جهاد در همین رابطه می‌گوید: قیمت مصوب هرکیلو مرغ برای مصرف کننده ۷۳ هزار تومان بوده و عرضه بالاتر از این‌ نرخ تخلف است.

محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: تولید کنندگان مرغ گوشتی به قیمت مصوب پایبند هستند، اما عوامل مختلف مانند جوجه یکروزه در مزارع مرغ مادر بیش از قیمت تعیین شده به دست تولید کنندگان مرغ می‌رسد و این موضوع وضعیت قیمت‌ها را تغییر داده است.

به گفته مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی، بازار تا زمانی که به غیر از موضوع تولید مرغ گوشتی، برای سایر عوامل مانند تولید جوجه یکروزه و توزیع مرغ در بازار برنامه و کنترل کافی نباشد، ملتهب خواهد بود.

اما این اظهار نظرها هم نتوانست وضعیت توزیع و قیمت مرغ را در بازار مصرف بهبود ببخشد و این محصول پروتئینی همچنان رویه افزایش قیمت را در سایه بی توجهی دولتمردان پیش گرفته است.

صف خرید مرغ در مراکز توزیع مرغ همچنان پابرجاست، اما فقط برای توزیع مرغ منجمد! اقشار مختلف جامعه طبق وعده متولیان، مرغ مورد نیاز سفره‌های خود را از میادین میوه و تره بار با قیمت مصوب تهیه می‌کردند، اما از زمان تعیین قیمت مصوب جدید مرغ (کیلویی ۷۳ هزار تومان) دیگر خبری از توزیع مرغ با قیمت تعیین شده در میادین میوه و تره بار نیست.

البته حق مردم خرید مرغ یخ زده با کیلویی ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان نیست. مردم از تنظیم و ثبات قیمت مرغ در بازار ناامیدانه در صف‌های طولانی مرغ منجمد فقط شنونده اظهارات متولیانی هستند که از عملکرد خود ابراز رضایت دارند!

به نظر می‌رسد وضعیت قیمت مرغ با توجه به نحوه ضعف مدیریت در تولید و توزیع به این زودی‌ها به ثبات نرسد و بار گرانی این محصول هر روز بر دوش مصرف کننده بیشتر شود.

۳۵۲۱۷