شهرخبر

نقد تند سید حسن خمینی به خشک شدن دریاچه ارومیه

سید حسن خمینی گفت: داستان محیط زیست، داستان زندگی و مرگ است‌ و بحث مرگ تدریجی یک زندگی و یک نسل است‌ و اگر توجه نشود در حقیقت جامعه دارد ریشه های خودش را قطع می کند.

به نقل از جماران، گزیده سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در آیین تجلیل از محیط بانان نمونه کشور در پی می آید:

با زحمات دوستان در مجموعه محیط بانی ناآشنا نیستم و از مناطق مختلف دیدار داشته‌ام و به حق باید گفت مجموعه محیط بانی کشور از زحمتکش ترین‌ کارکنان‌ دولت هستند.

جا دارد مدیران تلاش‌ کنند که‌ هم حقوق محیط بانان را بالاتر ببرند، هم حق کشف را سریعتر و بیشتر بدهند و هم امکانات‌ حافظان محیط زیست حداقل با مخربان محیط زیست برابری کند.

بزرگترین عامل‌ تخریب محیط زیست "منفعت" و "لذت" است.

داستان محیط زیست، داستان زندگی و مرگ است‌ و بحث مرگ تدریجی یک زندگی و یک نسل است‌ و اگر توجه نشود در حقیقت جامعه دارد ریشه های خودش را قطع می کند.

آبادانی زمین به این نیست که کشت کنید؛ به‌ این است‌ که‌ زمین زنده بماند. وقتی دشت صحرا شود، صحرا خشم‌ خودش را بر همه کسانی که آنجا زندگی می کنند، تحمیل می کند.

در هر جاده‌ ای حرکت می کنید، صحنه غرق پلاستیک است‌ و معلوم نیست بعدا چه اتفاقاتی می افتد. البته با یک پلاستیک موضوع حل نمی شود و باید نگاه عوض شود.

توجه نکردن به محیط زیست حقیقتا مثل ضرب المثل معروف است که "وقتی جیک جیک مستانتان بود فکر زمستانتان نبود". یک موقع جیک جیک جیک مستان انسان ها را می گیرد و به این فکر نمی کنند که‌ اگر دریاچه ارومیه یا تالاب گاوخونی خشک شود چه اتفاقی می افتد.

محیط زیست کشور وسعتش به‌ اندازه کل کشور است. محیط زیست کل کشور را همه دولتی ها هم نمی توانند حفظ کنند و باید تمام مردم‌ وارد شوند.

اگر قدرت‌ همکاری مردم‌ نباشد توان سازمان محیط زیست محدود است. این مسأله باید به‌ یک حرکت عمومی مردمی تبدیل شود؛ که‌ اگر آنها همراهی کنند خود آنها بزرگترین عامل جلوگیری از تخریب می شوند.

نکته دیگر اینکه کار باید از ذوق و سلیقه خارج و واقعا کارشناسی شود.

محیط زیست قرار است به‌ زندگی بهتر کمک کند و نباید جلوی زندگی را بگیرد ولی باید همه زندگی ها را در حفظ طبیعت ببینید. به‌ همین‌ جهت سازمان محیط زیست باید توان علمی خودش را بالا ببرد.