شهرخبر

گفت‌و‌گوی تلفنی پوتین و محمد بن سلمان

گفت‌و‌گوی تلفنی پوتین و محمد بن سلمان

رئیس جمهور روسیه طی تماس تلفنی با ولیعهد عربستان درباره تقویت همکاری بین دو کشور گفت وگو کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی تلفنی درباره تقویت روابط تجاری و توسعه همکاری‌های دو کشور به‌ویژه در بازار نفت گفتگو کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که دو طرف طی این تماس تلفنی روابط دوجانبه بین دو کشور و راه‌های توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف  را مورد بررسی قرار دادند.

در این تماس در مورد تعدادی از مسائل و موضوعات مورد علاقه تبادل نظر شد.

از سوی دیگر، کرملین در بیانیه‌ای درباره این تماس تلفنی اعلام کرد: توجه بر اقدامات مربوط به تقویت روابط تجاری و اقتصادی و اجرای پروژه های مشترک امیدوارکننده در عربستان سعودی متمرکز شد.

در این بیانیه که توسط روسیا الیوم گزارش شده است، آمده است که پوتین و بن سلمان در مورد سرمایه گذاری و  انرژی گفتگو کردند.

در این  گفت وگو به اهمیت توافقات حاصل شده توسط اوپک پلاس اشاره شد.

وزیران نفت و انرژی ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس)  (یکشنبه، 14 خردادماه) در سی‌وپنجمین نشست خود در محل دبیرخانه اوپک در وین تصمیم گرفتند کاهش عرضه مصوب کنونی روزانه 2 میلیون بشکه‌ای و کاهش عرضه داوطلبانه روزانه یک میلیون و 660 هزار بشکه‌ای را که از یکم ماه مه از سوی برخی اعضا آغاز شد، ادامه دهند.

 

اعضای اوپک‌پلاس همچنین تصمیم گرفتند که مجموع عرضه نفت تولیدکنندگان حاضر در تواقفنامه همکاری از یکم ژانویه 2024 تا 31 دسامبر 2024 (کل سال 2024 میلادی) به 40 میلیون و 463 هزار بشکه در روز برسانند.

عربستان سعودی هم اعلام کرد که از ژوئیه 2023 میلادی به‌صورت داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه از تولید خود می‌کاهد، در عین حال روسیه هم متعهد شد که به کاهش تولید داوطلبانه روزانه 500 هزار بشکه‌ای خود ادامه دهد.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت خام در جهان پس از عربستان سعودی است.

رئیس‌جمهور روسیه ماه گذشته نیز به صورت تلفنی با ولیعهد عربستان سعودی گفتگو کرده بود.

دو طرف درباره تقویت همکاری‌ها در بخش‌های مختلف از جمله در چارچوب اوپک پلاس، افزایش مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری مشترک و افق‌های همکاری عربستان با گروه بریکس گفتگو کردند.

پیش از این نیز «ولادیمیر کولوکولتسف» وزیر کشور روسیه که در فهرست تحریم‌های غرب قرار دارد، به ریاض سفر و با «عبدالعزیز بن سعود بن نایف» همتای سعودی خود دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

عربستان سعودی از آغاز جنگ روسیه و اوکراین روابط خوبی با هر دو کشور داشته است و تلاش کرده به عنوان یک میانجیگر بین کی‌یف و مسکو برای پایان دادن به این جنگ عمل کند.

اقدام عربستان سعودی در میزبانی از رئیس‌جمهور اوکراین و همچنین وزیر کشور تحت تحریم‌های غرب روسیه در شرایطی انجام شده که ریاض از زمان آغاز جنگ اوکراین، روابط خوب خود با مسکو و کی‌یف را حفظ کرده است.

ولیعهد سعودی در نشست جده اعلام کرد که ما از تلاش‌های بین المللی برای حل بحران اوکراین حمایت کرده و آماده میانجیگری میان روسیه و اوکراین هستیم.

انتهای پیام/