شهرخبر
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۹

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده عصر امروز بازگشایی می‌شود.

بازگشایی اماکن دیپلماتیک ایران در جده

به گزارش همشهری آنلاین، روز گذشته (سه‌شنبه) ۱۶ خرداد ماه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض بعد از هفت سال و سه ماه قطعی روابط با حضور «علیرضا بیکدلی» معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت امور خارجه، «حسن زرنگار» سرپرست سفارت جمهوری ایران و «علی الیوسف» معاون کنسولی وزارت امور خارجه عربستان سعودی و تعدادی از مقامات وزارت امور خارجه عربستان، سفرا و اعضای کادر دیپلماتیک مقیم عربستان سعودی و نمایندگان دفاتر سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مستقر در ریاض رسما بازگشایی شد.

امروز هم قرار است سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و همچنین دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده با حضور علیرضا بیکدلی و حسن زرنگار و مقامات سعودی رسما بازگشایی شود.

علیرضا بیکدلی معاون وزیر خارجه روز گذشته در مراسم بازگشایی سفارت ایران در ریاض با بیان اینکه ایران و عربستان دارای ظرفیت‌های بسیاری در ابعاد مختلف دولتی و مردمی برای گسترش روابط هستند، از تسهیلات ارائه شده از سوی عربستان برای بازگشایی و فعالیت سفارت ایران در این کشور قدردانی کرد و گفت: فعالیت سفارتخانه‌های دو کشور مسیر همکاری‌ها را تسهیل می‌کند.

در این مراسم همزمان با پخش سرود ملی، پرچم جمهوری اسلامی ایران به اهتزاز درآمد و فعالیت سفارت ایران در ریاض رسما آغاز شد.

در همین ارتباط سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.

منابع خبری روز دوشنبه ۱۵ خرداد ماه از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض در روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد ماه خبر دادند و منابع ایرانی نیز در گفت‌وگو با فارس این خبر را تأیید کردند. پس از آن هم ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در تکمیل روند اجرای توافقات دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دو کشور، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و نمایندگی دائم ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در روزهای سه‌شنبه ۱۶ خرداد و چهارشنبه ۱۷ خردادماه ۱۴۰۲ به صورت رسمی بازگشایی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین یادآور شد که سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده قبل از عزیمت حجاج ایرانی فعالیت عملی خود را در جهت تسهیل امور حجاج بیت‌الله الحرام آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این در اظهاراتی عنوان کرده بود: تلاش می‌شود نمایندگی‌های ایران در عربستان سعودی قبل از ایام حج امسال بازگشایی و فعال شود.

براساس اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز گذشته (یکشنبه) ۱۴ خرداد ماه در تماس تلفنی با سرپرست موقت سفارت ایران در ریاض در جریان آخرین وضعیت و برنامه ریزی انجام شده برای افتتاح سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و سرکنسولگری در جده قرار گرفت. 

بازگشایی سفارتخانه ایران در ریاض پس از آن صورت می‌گیرد که در پی توافق ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ ایران و عربستان در پکن دو طرف نسبت به از سرگیری روابط دیپلماتیک بعد از هفت سال و سه ماه توافق کردند و مقرر شد وزرای خارجه پس از آن دیدار کنند که این دیدار در ۱۷ فروردین ماه انجام و بیانیه مشترکی صادر و بر آمادگی برای از بین بردن موانع پیش روی گسترش‌ همکاری‌ها تأکید شد. در پی آن هم تیم‌های فنی دو طرف برای بررسی روند بازگشایی اماکن دیپلماتیک به پایتخت‌ها اعزام شدند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین روز جمعه ۱۳ خرداد ماه در حاشیه نشست بریکس در کیپ تاون در دیدار با فیصل بن فرحان از پیشرفت‌های خوب حاصله در روابط دوجانبه ابراز خرسندی کرد و افزود: خوشبختانه سفرای دو کشور تعیین و به طور متقابل معرفی شدند و زمینه برای گشایش سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها فراهم است.

وزیر خارجه عربستان نیز در دیدار امیرعبداللهیان از کمک‌های ارزشمند طرف ایرانی در استقبال از هیأت فنی عربستانی به منظور زمینه سازی برای گشایش سفارت و سرکنسولگری عربستان در ایران تشکر کرد و افزود: با همکاری بسیار خوب دو طرف از مراحل تعیین سفرا و زمینه سازی برای گشایش نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی به سرعت عبور کردیم و در حال حرکت به سمت مرحله جدیدی از روابط دو کشور هستیم که تأمین کننده منافع دو ملت و کل منطقه خواهد بود.وزیر امور خارجه عربستان تأکید کرد که در پاسخ به دعوت به عمل آمده، بزودی به تهران سفر خواهد کرد.