شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#ایرباس#فرانسه#تحریم#منابع

ایران ۲ فروند ایرباس متعلق به نیروی هوافضای فرانسه را خرید؟

ایران 2 فروند ایرباس متعلق به نیروی هوافضای فرانسه را خرید؟

منابع غربی اعلام کردند ایران با وجود تحریم ها توانسته است دو فروند ایرباس ای ۳۴۰ متعلق به نیروی هوا فضای فرانسه را خریداری کند و در اختیار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه هلندی اسکرمبل که اخبار مربوط به صنعت هوایی را منتشر می کند طی گزارشی تایید نشده اعلام کرد دو فروند ایرباس ای 340 که زمانی متعلق به نیروی هوا فضای فرانسه بودند توسط یک ایرلاین ایرانی خریداری شده اند.

بر اساس این گزارش این دو هواپیما در تاریخ 23 می سال جاری از فرودگاهی در جاوه غربی اندونزی برخاسته و در فرودگاه چابهار ایران به زمین نشسته اند.

این هواپیماها در دسامبر 2020 از خدمت در نیروی هوا فضای فرانسه کنار گذاشته شدند و از مارس 2021 تا بهار 2022 در شهر شاتورو فرانسه نگهداری می شدند. 

در بهار 2022 این دو هواپیما به ایرلاینی به نام کرتاجاتی در جاوه غربی اندونزی انتقال داده شدند که منابع غیررسمی می گویند شرکتی ایرانی به آن ها دست یافت.

این دو هواپیما یک سال پس از این که هیچ گونه پروازی نداشتند در کشور مالی به نام یک شرکت صوری متعلق به یک ایرلاین ایرانی ثبت شدند. این دو هواپیما در روز 23 می از اندونزی به مقصد مالی در آفریقا پرواز کردند اما مسیر خود به آفریقا را تغییر دادند و در فرودگاه چابهار در جنوب غربی ایران به زمین نشستند.

این خبر در حالی منتشر می شود که مقامات رسمی ایران طی هفته های اخیر از ورود ده ها فروند هواپیمای جدید به ناوگان هوایی کشور خبر داده اند. در همین زمینه «محمد محمدی‌بخش» رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته بود که بیش از 50 فروند هواپیما و هلیکوپتر در 18 ماه گذشته خریداری شده و تا کنون 20 فروند به سرویس هوایی برای خدمت‌رسانی اضافه شده است.

«مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی نیز در اوایل ماه جاری با بیان این که توسعه ناوگان هوایی در دستور کار قرار دارد اعلام کرد: تا روزهای آینده هواپیماهای جدیدی به ناوگان هوایی کشور می‌پیوندد.

انتهای پیام/