شهرخبر

سفر به عصر قجر با حمیدرضا آذرنگ و یک مهمان ویژه/ روح حسام محمودی الهام‌بخش «رحیل» شد + عکس

سفر به عصر قجر با حمیدرضا آذرنگ و یک مهمان ویژه/ روح حسام محمودی الهام‌بخش «رحیل» شد + عکس

مسعود آب‌پرور از روایت عاشقانه تاریخی همراه با فضای مذهبی می‌گوید که ماه صفر میهمان خانه‌های مردم می‌شود. در عین حال اندیشه فولادوند و حمیدرضا آذرنگ به فیلمنامه خوب این سریال اشاره می‌کنند که مخاطبان بسیاری پیدا می‌کند.

خبرگزاری تسنیم- مجتبی برزگر: اگرچه سریال‌های تاریخی در بحث تولید مخاطرات بسیاری دارد و معمولاً فیلم‌های تولیدی برای ساخت این دست آثار رغبت چندانی ندارند با این حال باید گفت یکی از ژانرهای پرطرفدار در گونه آثار نمایشی ساخت سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی است که در کشور ما جدا از آثار کلاسیک، تاریخ اسلام و تاریخ معاصر نیز مدنظر است و معمولاً با وسواس بسیار در انتخاب قصه، شخصیت، کارگردان و حتی عوامل ساخت و بازیگران این آثار تولید می‌شوند و اصطلاحاً جزو آثار«الف ویژه» محسوب می‌شود که به لحاظ تأمین بودجه معمولاً محدویتی برای آن لحاظ نمی‌شود.

در بحث ساخت سریال‌های تاریخی جدا از تحقیقات میدانی و مطالعات تیم تولید نیز مسیر پر مشقتی را در بحث دکور، صحنه،گریم، لباس .. دارند که جدا از هزینه‌های هنگفت در این حوزه هم نیاز به مطالعات کامل و بی‌نقص وجود دارد و تنها بخشی از ماجرا براساس تخیّل خالقان اثر می‌تواند شکل بگیرد.

کارنامه سینما و تلویزیون ما مملوء از آثاری است که اصولاً تعدادی کارگردان محدود در آن فعال‌اند و به جرأت می‌توان گفت کشور ما در این ژانر موفق و صاحب امضاء است. از سریال «سربداران» محمدعلی نجفی گرفته که سال 1362 ساخته شد تا «هزاردستان» علی حاتمی، «امیرکبیر» سعید نیک‌پور، «امام علی(ع)» داود میرباقری، «ولایت عشق» و «تنهاترین سردار» مهدی فخیم‌زاده، «کیف انگلیسی» ضیاءالدین درّی، «روزگار قریب» کیانوش عیاری، «مدار صفردرجه» حسن فتحی، «شهریار» کمال تبریزی، «عمارت فرنگی» و «سال‌های مشروطه» محمدرضا ورزی، «در چشم باد» مسعود جعفری‌جوزانی، «مختارنامه»،‌ «یوسف پیامبر»، «کلاه پهلوی» تا سریال «سلمان فارسی» که این روزها در حال فیلمبرداری است و برخی از آثار شبکه نمایش‌خانگی مخاطبان را با خودشان به دل تاریخ بردند. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

لوکیشنی که همه ما را با خودش به دوران قاجاریه می‌برد

سوله تجهیز شده سریال «رحیل» ما را با خودش به دوران قاجاریه می‌برد. لباس‌های اصیل و گریمِ خاصی که ظرافت‌ها در آن رعایت شده بود. در مسیر به اتاق گریم برمی‌خورم که حمیدرضا آذرنگ چند ساعتی هر روز آنجا گریم می‌شود تا جلوی دوربین مسعود آب‌ پرور کارگردان این سریال برود. قبل از آماده شدن او و اندیشه فولادوند، کاظم هژیرآزاد و نسیم ادبی در دکور مقابل دوربین‌ هستند. اما آقای کارگردان به ما می‌گوید که منتظرِ یک سکانس مهم و ویژه باشید. همان سکانسی که همزمان با حضور پیمان جبلی رئیس صداوسیما در صحنه، تصویربرداری‌اش بعد از تمرین، آغاز می‌شود. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

صحنه، صحنه‌ی خواستگاری است!

صحنه، صحنه‌ خواستگاری و آماده شدن برای مقدمات عقدکنان سرگرد زمان از مها است؛ (نقش سرگرد زمان را حمیدرضا آذرنگ بازی می‌کند و مها بازیگر جوانی است که برای اولین بار جلوی دوربین می‌رود.) ابتسام بغلانی هم در این سکانس دیده می‌شود بازیگری که بازیِ درخشان او در سریال «سقوط» به نمایش درآمد. خان‌بابا هم کاظم هژیرآزاد نقش آن را برعهده دارد؛ بازیگری که پیش از این در گفت‌وگویی خبر از حضورش در این سریال را داده بود. 

 یکی از نکات جالب توجه حضور مرحوم حسام محمودی در این سریال بود که نقش ولیعهد را هم ایفا می‌کرد، اما اجل مهلت نداد که نقشِ خود را به پایان برساند. البته آن‌طور که مسعود کریمی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه به خبرنگار تسنیم می‌گوید سکانس‌های کوتاهی از نقش او مانده و با حفظ این نقش و حضور ماندگار، محسن امیری بازیگری است که به کمک هوش مصنوعی و قطعه‌سازی او گریم شده و با حفظ همان راکورد و شکل و شمایل، این نقش به پایان خواهد رسید. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

میهمان ویژه «رحیل»

رامین عباسی‌زاده و برخی از عوامل دیگر منتظر میزبانی از یک میهمان ویژه‌اند‌؛ قرار است پیمان جبلی رئیس صداوسیما، محسن برمهانی معاون سیما، مهدی نقویان رئیس مرکز سیمافیلم و برخی از مدیران دیگر تلویزیون بازدیدی از لوکیشن سریال «رحیل» داشته باشند. ما زودتر از میهمانان رسیدیم تا بتوانیم از فرصت استفاده کنیم سری به لوکیشن بزنیم و با عوامل گفت‌وگویی داشته باشیم. 

با مسعود آب‌پرور صحبت کردیم؛ از او پرسیدیم شما کجا و این‌کجا؛ چرا سریال پلیسی و اکشن نمی‌سازید و جای این کارها در تلویزیون خالی است؟ پاسخ جالبی داد: قصه زیاد است منتظریم شرایط مهیا شود؛ امروز ساخت این نوع کارها، گران و سخت است. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

چرا آن‌قدر سراغ دوره قاجاریه می‌روید؟

وقتی از «رحیل» می‌پرسیم این‌گونه شروع می‌کند: حدود 70 روز است فیلمبرداری می‌کنیم؛ شرایط خوبی داریم. همیشه دوست داشتم کارهای متفاوت تجربه کنم. ژانر فانتزی و تاریخی یکی از گونه‌های نمایشی موردِ علاقه من است. «مستوران» فانتزی و افسانه‌ای بود و «رحیل» هم مرا به دنیای تاریخی می‌برد.

این سؤال به ذهن‌مان می‌رسد که همواره سؤال می‌کنند چرا آن‌قدر کارگردانان و نویسندگان سراغ دوره قاجاریه می‌روند؟ آب‌پرور به خبرنگار تسنیم این‌گونه پاسخ می‌دهد: یکی از خاصیت‌های ویژه فیلم و سریال این است که مخاطب را به طور خاص با تجربیات و آموزه‌های تاریخ روبرو می‌کند. ما در آیینه گذشتگان می‌توانیم بسیاری از اتفاقاتی که جاری است را دنبال کنیم. به این واسطه، مقاطع مختلف تاریخی جذاب‌اند. دوران قاجاریه هم ویژگی‌هایی دارد که نه خیلی از ما دور است و نه خیلی نزدیک که نتوانیم راجع به آن داوری کنیم. 

داستان در دوران انحلال قاجاریه و شروعِ پهلوی اول

او صحبت‌هایش را با این جمله ادامه می‌دهد: این دوره‌ها، دوره‌های جذاب تاریخی‌اند که ایران وارد دوره تجددخواهی و دروازه‌های تمدن جدید می‌شود؛ این تغییر حالت به خود خود یک عطف مناسب نمایشی ایجاد می‌کند که در تغییر اندیشه‌ها و سبک زندگی نسبت به سایر دوره‌های دیگر جذاب‌تر است. فقط باید آن مقطع تاریخی درست انتخاب شود. 

همان‌طور که کارگردان سریال می‌گوید داستان «رحیل» در دو ماه آخر دوران قاجاریه و پهلوی اول می‌‌گذرد. به ترکیب بازیگران کاربلد و جوان اشاره دارد که اتفاق مناسبی افتاده که ماحصل آن استقبال مخاطبین از سریالِ «رحیل» خواهد بود که هم تِم تاریخی دارد و هم تِم مذهبی؛ مخاطبان در دلِ سریال هم می‌توانند روایت جوانانه ببینند و هم عاشقانه و فکر می‌کنم از این جهت مورد اقبال قرار بگیرد. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

تماشای لحظاتی از سریال با نقش‌آفرینی مرحوم حسام محمودی

** رئیس صداوسیما به همراه معاون سیما و رئیس سیمافیلم و بقیه همکاران‌شان به لوکیشن «رحیل» رسیدند. اول جلسه‌ای با تهیه‌کننده برگزار شد و او درباره داستان و چالش‌های ساخت و بقیه موارد صحبت کرد. لحظاتی از سریال را به همراه نقش ولیعهدِ داستان (مرحوم حسام محمودی) تماشا کردند. سپس پیمان جبلی به سمتِ لوکیشن اصلی سریال رفت. آنجا مسعود آب‌پرور و بقیه عوامل مشغول تصویربرداری بودند و او هم خواست آرام وارد لوکیشن شود که فیلمبرداری به کار خودش ادامه دهد. 

شوخی با حمیدرضا آذرنگ

مسعود آب‌پرور از او استقبال کرد و قرار شد صحنه خواستگاری در حضور رئیس رسانه ملّی فیلمبرداری شود. بعد از تمرین، این صحنه جلوی دوربین رفت و سپس پیمان جبلی وارد لوکیشن شد تا به عوامل و بازیگران خسته نباشید بگوید. شروع این حضور با شوخیِ رئیس رسانه ملّی با حمیدرضا آذرنگ همراه شد. (صحنه صحنه‌ی سختی بود!) اندیشه فولادوند و بقیه بازیگران در صحنه از این حضور و بازدید، قدردانی کردند. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

فیلمنامه‌‌ای که آذرنگ و فولادوند را جذبِ خودش کرد

با حمیدرضا آذرنگ و اندیشه فولادوند در صحنه گفت‌وگویی داشتیم درباره فیلمنامه‌هایی که پژوهش می‌شوند حتماً بیننده را سرذوق می‌آورند. «رحیل» توانست ما را به سمت خودش بکشاند و این امیدواری را داریم که مخاطب را هم با خودش قسمت به قسمت پیش ببرد و استقبال خوبی از این سریال داشته باشند. فولادوند ابراز امیدواری کرد که تلویزیون به سمت فیلمنامه‌های پیچیده، جذاب برود و آذرنگ هم این نکته را مطرح کرد که ما باید تمام تلاش‌مان را بکنیم که مردم در هر نقطه‌ای از ایران هستند، سریال‌های تلویزیونی را دنبال کنند. برای این هدف همه اتفاقات از فیلمنامه گرفته تا مراحل پس‌تولید باید به خوبی با دقت‌نظر پیش بروند.

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

روایت پیمان جبلی از سریال «رحیل»

پس از عکس یادگاری، رئیس صداوسیما صحنه را ترک کرد و درباره «رحیل» به خبرنگار تسنیم گفت: در این مجموعه نمایشی هویت زن ایرانی در فراز و فرودهای تاریخ به زیبایی به تصویر کشیده شده است؛ هویت اعتقادی، دینی، فرهنگی و اجتماعی که زن ایرانی در دوره‌های مختلف چه دوره‌هایی که تحت فشار محدودکننده حاکمیتی در دوران پهلوی اول و دوم بوده و چه در دوره‌هایی (قاجاریه و دوره‌های گذشته) که از زن به عنوان عنصر مغلوب و تحت اختیار حاکمیت استفاده شده است.

وی افزود: با وجود همه این فراز و فرودهای تاریخی، زن ایرانی تحمل کرده به هویت اعتقادی خودش پایبند بوده و به ویژه اعتقاد ما ایرانیان به فرهنگ اهل‌بیت به ویژه پایبندی به اعتقاد، ایمان، علاقه و وابستگی به فرهنگ سیدالشهداء(ع)، عاشورا و کربلا این مجموعه نمایشی به خوبی می‌تواند این مجموعه عوامل هویتی را در کنار هم ببیند. در کنار عنصر ایمان، عنصر امید به آینده را در این مجموعه نمایشی می‌توانیم به تصویر بکشیم؛ همان‌گونه که ایرانی در دوره‌های سخت به هویت خودش پایبند بوده و نتیجه‌اش شده آن شخصیت منحصر به فرد جامعه ایرانی که رویدادهای بزرگی را خلق کرده است.

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

رامین عباسی‌زاده از «او یک فرشته بود» تا «رحیل»

در ادامه رامین عباسی‌زاده که بیشتر او را با «او یک فرشته بود» و «کت جادویی» به یاد می‌آوریم و تهیه‌کنندگی این سریال را برعهده دارد؛ درباره «رحیل» گفت: آنچه که در سریال «رحیل» مورد هدف و اشاره قرار می‌گیرد به طور مشخص هویت ایرانی زن مسلمان است که در حقیقت می‌توان گفت با اندیشه، حجاب و پایداری در مسیری که تاریخ دارد به آن می‌تازد همچنان استوار می‌ماند و دوام می‌آورد و آنچه باعث دوام است ارتباط با خداوند و تمسک جستن از اهل‌بیت و مکتب حضرت اباعبدالله(ع) در ارتباط با این سریال است. خوشبختانه سناریوی جذابی بعد از یک سال و نیم فعالیت شکل گرفت و ما تلاش کردیم با فیلمنامه کامل جلوی دوربین برویم و این اتفاق هم افتاد. تا همه عوامل مسلط باشند روی آنچه که در این سریال رقم می‌خورد. 

«رحیل» سریال ماه صفر شبکه سه

وی همچنین تأکید کرد: ما می‌خواهیم در «رحیل» این مفهوم را مطرح کنیم که راه نجات برای یک زن توسل و تمسک به اهل‌بیت و هر آنچه که در طول تاریخ به آن تاخته شده در دوران پهلوی، شخصیت زن زیر سؤال رفته است و در دوران قاجاریه به هر جهت آنچه که می‌بایست، نبوده؛ در واقع راه نجات تنها دین، اسلام و توجه به پرودرگار و توصیه‌های ائمه معصومین است. 

به گفته تهیه‌کننده بیش از 42 درصد از کار تصویربرداری شده، تدوین همزمان پیش می‌رود و صداگذاری و ساخت تیتراژ هم به زودی آغاز می‌شود. قرار است این سریال خودش را به آنتن ماه صفر شبکه سه سیما برساند. 

پخش این سریال نکته‌ای بود که مسعود کریمی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه هم به آن اشاره کرد که این سریال برای ماه صفر تلویزیون آماده می‌شود. فعلاً تصمیم‌مان بر 26 قسمت است اما احتمال افزایش قسمت‌ها و یا اینکه به فصل دوم برسد، وجود دارد. 

سریال , شبکه سه سیما , تلویزیون , صدا و سیما , عکس ,

چرا نام سریال را «رحیل» گذاشتند؟

کریمی درباره اینکه چرا نامِ این سریال «رحیل» است به خبرنگار تسنیم گفت: نام سریال را «رحیل» گذاشتند چون قهرمان داستان از سفر کربلای معلی به دربار می‌آید و البته در دربار ماندگار نیست. مداوم در حال کوله‌بار بستن انتقال به هدف اصلی‌اش است. اصطلاحاً می‌گویند رشته‌ای بر گردنم افکنده دوست... «رحیل» یعنی آن کسی که مداوم در حال سفر و انتقال است. 

هومن برق‌‌نورد به جمع بازیگران اضافه می‌شود

او همچنین به این نکته اشاره کرد که در کنار مرحوم حسام محمودی، اندیشه فولادوند، حمیدرضا آذرنگ، نسیم ادبی، ریحانه رضی و مریم کاویانی، بازیگری همچون هومن برق‌نورد به زودی جلوی دوربین این سریال قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/