شهرخبر

برگزاری رزمایش« شیر آفریقا» در مغرب با حضور نظامیان اسرائیلی

برگزاری رزمایش« شیر آفریقا» در مغرب با حضور نظامیان اسرائیلی

رژیم صهیونیستی برای اولین بار به طور رسمی اعلام کرد که نظامیانش در رزمایش « شیر آفریقا » در مغرب حضور دارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رزمایش « شیر آفریقا » هر ساله  با مشارکت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی- آفریقایی در مغرب برگزار می‌شود. در رزمایش « شیر آفریقا 2022 » نظامیان رژیم صهیونیستی به عنوان «عضو ناظر » در آن شرکت داشتند.

پس از امضای توافقنامه عادی سازی روابط میان مغرب و رژیم صهیونیستی ( دسامبر 2020 ) این اولین باری بود که نظامیان اسرائیلی در یک رزمایش زمینی، هوایی و دریایی در مغرب حضور  پیدا کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی عصر دوشنبه هفته جاری اعلام کرد: نیروهای ویژه ارتش اسرائیل در رزمایش «شیر آفریقا» که از سه شنبه ( امروز ) در مغرب برگزاری می‌شود،  مشارکت دارند.

ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه‌ای در فضای مجازی « توئیتر» اعلام کرد: یگانی متشکل از 12 نظامی و فرمانده تیپ گولانی ( نیروهای نخبه ) یکشنبه هفته جاری به منظور شرکت در رزمایش «شیر آفریقای 2023  » به کشور مغرب رفتند.

در این بیانیه آمده‌است: در رزمایش شیر آفریقای امسال  18 کشور و حدود 8 هزار نظامی از ارتش آمریکا ، مغرب و غنا شرکت دارند.

به نوشته روزنامه الرای الیوم، ستاد فرماندهی نیروهای مسلح  مغرب طی هفته جاری بدون نام بردن از  رژیم صهیونیستی اعلام کرد:  رزمایش شیر آفریقای 2023 با مشارکت 19 کشور از جمله آمریکا برگزار می‌شود و تا 16 ژوئن ادامه خواهد یافت.

بر اساس بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی، این اولین مرتبه‌ای است که نظامیان اسرائیلی ( به طور رسمی ) در رزمایش شیر آفریقا حضور دارند.

در این بیانیه آمده‌ است: طی دو هفته رزمایش نظامیان تیپ گولانی چالش‌های مختلف رزمی از جمله ترکیب جنگ شهری با جنگ مخفی که در آن تخصص دارند تمرین خواهند کرد البته در پایان رزمایش شیرآفریقای 2023 تمام نیروهای شرکت کننده در این رزمایش در یک تمرین مشترک نظامی شرکت خواهند کرد.

ارتش رژیم صهیونیستی در بیانیه خود هدف از برگزاری رزمایش شیر آفریقا را تقویت همکاری میان کشور و آموزش و تبادل فنون رزمی میان نظامیان خواند.

اولین رزمایش شیرآفریقا در سال 2007 با مشارکت آمریکا و مغرب به همراه شماری از کشورهای اروپایی آفریقایی برگزار شد. این رزمایش زمینی، هوایی و دریایی هر ساله در مغرب برگزار می‌شود و بزرگترین رزمایش قاره آفریقا به شمار می رود.

انتهای پیام/