شهرخبر

نقش ویژه ایران در چشم انداز یکصدسالگی ترکیه

نقش ویژه ایران در چشم انداز یکصدسالگی ترکیه

همانطور که معاون اول رئیس جمهور گفته است روابط سیاسی بدون توسعه روابط اقتصادی، پایدار نمی‌ماند، به نظر می‌رسد دولت جدید ترکیه و رئیس جمهور آن هم در همین راهبرد اساسی بتوانند از این فرصت بهره ببرند.

به گزارش مشرق، رجب طیب اردوغان پس از دو دوره نخست وزیری و دو دوره ریاست جمهوری شنبه ۱۳ خرداد ماه برای سومین بار به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد و دولت جدید ترکیه را تشکیل داد.

برای مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ترکیه ۲۱ رئیس جمهور، ۱۳ نخست وزیر و تعداد زیادی از وزرای امور خارجه و نمایندگان کشورهای مختلف جهان حضور داشتند. رجب طیب اردوغان ابتدا در پارلمان ترکیه سوگند خورد و در برابر چشمان نمایندگان پارلمان قول داد که چشم انداز یکصدسالگی ترکیه را در دوره ریاست جدیدش اجرا می‌کند.

او سپس در جمع نمایندگان هیات های عالی رتبه کشورهای مختلف در کاخ ریاست جمهوری حاضر شد. جایی که محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز به نمایندگی از رئیس جمهور در ردیف اول و در کنار سران کشورهای دیگر نشسته بود.

مخبر: ترکیه همسایه مهم و راهبردی ایران است

حضور معاون اول رئیس جمهور اسلامی ایران از روز قبل به اطلاع مقامات ترکیه رسیده بود. محمد مخبر ظهر شنبه با بدرقه برخی از وزرای دولت تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد و چند ساعتی بعد در بدو ورود به فرودگاه آنکارا، در گفتگویی با خبرنگاران و با اشاره به سیاست ارتقا روابط با همسایگان در دولت سیزدهم، کشور ترکیه را همسایه ای مهم و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران خواند.

وی ضمن تبریک به مناسبت انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به ریاست جمهوری این کشور، وی را یکی از سران کشورهای منطقه خواند که همیشه روابط خوب و مناسبی با ایران داشته و متقابلا ایران نیز روابط خوبی با وی داشته است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد بتوان با گسترش همکاری ها، روابط ایران و ترکیه را در دولت جدید این کشور نیز بیش از پیش ارتقا داد.

محمد مخبر سپس با استقبال وزیر امورخارجه ترکیه، وارد کاخ ریاست جمهوری این کشور شد و در جمع سران کشورهای مدعو در مراسم حضور یافت.

معاون اول رئیس جمهور در حاشیه این مراسم با رئیس جمهور ترکیه گفت و گو کرد و سران و نمایندگان برخی کشورها از جمله رئیس جمهور قزاقستان، نخست وزیر پاکستان، امارات متحده عربی و وزرای خارجه عربستان و عراق نیز به گفت و گو با مخبر پرداختند.

این مراسم ساعت ۱۷ به وقت محلی آغاز شد و پس از پخش سرود ملی، سخنرانی اردوغان و تلاوت قرآن و دعا در ساعت ۱۸ پایان یافت.

اردوغان: برای یکصدسالگی ترکیه از امروز شروع می‌کنیم

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی اش در جمع مسئولان کشورهای دیگر، رویکردهای خود در دوره جدید ریاست جمهوری‌اش را اعلام کرد.

او در سخنرانی اش در کاخ ریاست جمهوری ترکیه در آنکارا و پس از ادای سوگند یک بار دیگر تاکید کرد: بر اساس اصل تلاش از ما و توفیق از جانب خدا، با نام خدا برای ساختن یکصدسالگی ترکیه از امروز کار خود را آغاز می‌کنیم.

اردوغان افزود: ما حامی تمامی مردم مان صرف نظر از دیدگاه‌های سیاسی‌شان یا اصالت شان یا عقیده و یا طائفه‌ آنها خواهیم بود. انتخابات پایان یافت و اراده ملی در صندوق‌های رای آشکار و یکصد سالگی ترکیه آغاز شد و درب‌های پیشرفت کشور ما گشوده شده است.

وی به مردم کشورش نوید داد: ما امید و آرزوی مردم مان را که به شخص من و به حزب ما و به ائتلاف ما رأی اعتماد دادند، ناامید نخواهیم کرد و به مسیر تولید و خدمات برای ترکیه ادامه خواهیم داد. ترکیه بیش از هر زمان دیگری به وحدت و یکپارچگی میان تمامی مردمانش نیاز دارد.

روابط اقتصادی پشتوانه روابط سیاسی

ترکیه یکی از شرکای بزرگ تجاری و اقتصادی ایران به شمار می‌رود و ارتقای روابط همه جانبه با این کشور در چارچوب سیاست های دیپلماسی اقتصادی و همسایگی دولت سیزدهم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانگونه که معاون اول رئیس جمهور در سخنرانی خود در جمع سفرای ایران در کشورهای دنیا اذعان داشت روابط سیاسی بدون توسعه روابط اقتصادی پایدار نمی‌ماند و از این رو به نظر می رسد دولت جدید ترکیه و رئیس جمهور آن نیز در همین راهبرد اساسی بتوانند از این فرصت برای پیشبرد اهداف اساسی دو کشور بهره ببرند.

منبع: ایرنا