شهرخبر

خبرورزشی؛ ششم در ایران، اول در بین رسانه‌های تخصصی/ رتبه رسانه‌های مختلف جهان در سال ۲۰۲۳

سایمگو (SCImago)، موسسه‌ای پژوهشی در اسپانیا است که به رتبه‌بندی موسسه‌ها و پژوهشگاه‌های علمی می‌پردازد.

این موسسه به‌تازگی علاوه بر موسسه‌های علمی، به رتبه‌بندی رسانه‌های جهان نیز پرداخته و دو دوره از آن را از سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است. این رتبه‌بندی با عنوان «رتبه‌بندی رسانه‌های جهان» منتشر شده است. آن‌طور که ایسنا نوشته، هدف از انتشار این نقشه، کشف، شناسایی، ارزیابی و مقایسه توسعه دیجیتال، موقعیت و رهبری شرکت‌های روزنامه از نظر شهرت در وب است.

شاخص‌های به‌کاررفته در رتبه‌بندی رسانه‌های جهان

روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) شاخص‌های زیادی برای این رتبه‌بندی به‌کار گرفته است اما مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  1. امتیاز اقتدار: کیفیت کلی وب‌سایت و تأثیر آن بر سئو اندازه‌گیری می‌شود. این امتیاز براساس تعداد بک‌لینک‌ها، دامنه‌های ارجاع‌دهنده، ترافیک جست‌وجوی ارگانیک و بقیه داده‌ها محاسبه می‌شود.
  2. رتبه‌بندی دامنه (AHREFS): با قدرت و اقتدار یک وب‌سایت اندازه‌گیری می‌شود. این امتیاز با میزان بک لینک‌های یک سایت، پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی و بقیه داده‌های مرتبط محاسبه می‌شود.
  3. جریان استنادی (MAJESTIC): بازتابی از تعداد لینک‌هایی است که به یک وب‌سایت معین انجام شده؛ صرف‌نظر از این‌که لینک‌ها کیفیت خوب یا ضعیفی دارند.
  4. جریان اعتماد (MAJESTIC): کیفیت پیوندهایی که به یک وب‌سایت شده را اندازه‌گیری می‌کند. هرچه میزان جریان اعتماد بیشتر از جریان استنادی باشد نشان‌دهنده کیفیت لینک‌های بالاتر است.

برترین رسانه‌های جهان براساس رتبه‌بندی سایمگو

بر این اساس گاردین، نیویورک تایمز و یواس‌ای تودی به‌ترتیب از کشورهای انگلستان، آمریکا و آمریکا در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند. زبان هر پنج رسانه برتر جهان نیز انگلیسی است و بالاترین رسانه غیرانگلیسی‌زبان لوموند فرانسه است که در جایگاه ششم دیده می‌شود.

برترین رسانه‌های جهان براساس رتبه‌بندی سایمگو
جدول ۱. برترین رسانه‌های جهان براساس رتبه‌بندی سایمگو

بهترین رسانه‌های ایران براساس رتبه‌بندی سایمگو

بر اساس معیارهای مطرح‌شده در رتبه‌بندی رسانه‌های سایمگو، ۸ رسانه از ایران در این رتبه‌بندی حضور دارند. بر این اساس همشهری، تهران‌تایمز و جام‌جم به‌ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم کشور در رتبه‌بندی رسانه‌های دنیا قرار گرفته‌اند.

برترین رسانه‌های ایران براساس رتبه‌بندی سایمگو
جدول ۲. برترین رسانه‌های ایران براساس رتبه‌بندی سایمگو

از این ۸ رسانه فقط «تهران تایمز» به زبان انگلیسی منتشر می‌شود. «خبرورزشی» تنها رسانه‌ تخصصی ورزش در میان رسانه‌های برتر ایران است.

لیست کامل این رسانه‌ها را می‌توانید در بخش رتبه‌بندی رسانه‌ها در سایت سایمگو مشاهده کنید.