شهرخبر

کدام مدارس باید شهریه اضافه را به خانواده‌ها برگردانند؟

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: مدارسی که شهریه خارج از عرف اعلام و دریافت کرده‌اند، باید مبلغ اضافه را بازگردانند.

تسنیم نوشت: ثبت‌نام مدارس غیرانتفاعی و اعلام شهریه سال تحصیلی آینده از هم‌اکنون آغاز شده است و چند هفته‌ای می‌شود شهریه‌های عجیب و نجومی مدارس باعث تعجب و سردرگمی خانواده‌ها شده است.

برخی خانواده‌ها می‌گویند که مدارس غیرانتفاعی آن هم در مناطق میانی پایتخت برای ثبت‌نام سال تحصیلی آینده، شهریه‌های 45، 40، 36 میلیون برای دوره ابتدایی و 70 تا 85 میلیون برای پایه دوازدهم تقاضا کرده‌اند!

با این حال مسئولان سازمان مدارس غیردولتی می‌گویند که هنوز رقم شهریه مدارس برای سال تحصیلی آینده اعلام نشده است و مدارس فعلاً باید به صورت علی‌الحساب بر مبنای شهریه سال تحصیلی جاری اقدام کنند.همچنین بیشترین مشکل در بحث شهریه به برخی از مدارس در شهر تهران مربوط است.

احمد محمودزاده؛ رئیس سازمان مدارس غیردولتی با اشاره به بازرسی سرزده از مدارس گفت: در بازرسی‌ها دو موضوع مشخص شد. نخست؛ مدارس فعلاً به صورت کلامی به خانواده‌ها رقم شهریه سال تحصیلی آینده را اعلام کرده و هنوز مبلغی دریافت نکرده‌اند. دوم؛ برخی مدارس شهریه را اعلام و به دریافت چک اقدام کرده‌اند.

وی تأکید دارد: مدارسی که شهریه خارج از عرف اعلام کردند، باید مبلغ اضافه را به خانواده‌ها بازگردانند، شهریه مدارس غیردولتی فعلاً براساس رقم سال گذشته است، شهریه سال تحصیلی آینده، اواخر خرداد اعلام می‌شود. الگوی شهریه به مدارس ابلاغ شده است و به محض تکمیل الگو توسط مدارس،  متناسب با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، میزان افزایش شهریه ابلاغ خواهد شد.

خانواده‌ها فعلاً به صورت علی الحساب در مدارس غیردولتی بر مبنای رقم شهریه سال تحصیلی جاری ثبت‌نام کنند و میزان شهریه برای مهر 1402 تا اواخر خرداد اعلام خواهد شد.

شهریه مدارس غیر‌انتفاعی در سال تحصیلی جاری، از 4.5 میلیون تا 37 میلیون تومان بود و مدارس این مجوز را داشتند تا 38 درصد شهریه ثابت را بابت فعالیت‌های فوق برنامه دریافت کنند.