شهرخبر

الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری قزوین، قلعه الموت است به همین جهت با ما همراه باشید و درباره الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا بدانید.

الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا

سلام نو_ سرویس گردشگری: قلعه الموت از جمله اماکن تاریخی و جاهای دیدنی نزدیک تهران است که متاسفانه از آسیب های گذر زمان در امان نبوده است و زخم ها و جراحت های جنگ و خودخواهی انسان ها را به تن دارد. این دژ تسخیرناپذیر که زمانی لقب یکی از ایمن ترین استحکامات دفاعی کشورمان را یدک می کشید، امروزه به تلی از خاک مبدل گشته است. با این حال این مکان هنوز هم داستان های زیبایی برای روایت دارد؛ کافی است به تصاویر بازسازی شده آن بنگرید تا به دلیل حضور پرشور گردشگران در این مکان پی ببرید.

قلعه تماشایی الموت

نقش پررنگی را در تاریخ کشور و حکومت اسماعیلیان ایفا کرده است. از ارزش تاریخی و فرهنگی بسیاری برخوردار است. از اماکن تاریخی ارزشمند شهر دیدنی قزوین بشمار می رود. نمای بسیار زیبایی از طبیعت دیدنی و خیره کننده منطقه زیبای الموت قزوین را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

طبق اطلاعاتی که از اسناد و منابع معتبر تاریخی بدست آمده، سنگ بنای قلعه الموت توسط حسن ابن زید باقری مشهور به داعی کبیر در سال ۲۴۶ هجری قمری و در زمان دهمین خلیفه عباسی نهاده شد.

الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا

داعی کبیر یکی از بنیانگذاران حکومت علویان در طبرستان بود و برای مقابله با حملات احتمالی مخالفان خود تصمیم گرفت دژ مستحکم و غیر قابل نفوذی را بر مکانی مرتفع و صعب العبور بسازد. او به هدف خود در احداث دژی تسخیرناپذیر نائل آمد، زیرا این دژ توانست حکومت علویان طبرستان را تا سال هایی متمادی از گزند حملات دشمنان در امان بدارد.

در حقیقت این دژ چنان بی نقص و تسخیرناپذیر بود که صدها سال بعد، مورد توجه شخصی به نام حسن صباح -که حدود ده سال از عمر خود را صرف یافتن مکانی برای برپایی حکومت اسماعیلیه در مناطق کوهستانی آذربایجان کرده بود- قرار گرفت.

حسن صباح با دیدن ویژگی های منحصربفرد این قلعه عزم خود را جزم کرد و تمام توان خود را به کار بست تا این مکان را تصرف و از چنگال مهدی علوی، فرمانده وقت قلعه الموت خارج کند و آن را به پایگاه اصلی حکومت اسماعیلیون مبدل سازد. او که می دانست تصرف این قلعه از طریق نبردی مستقیم کاری بسیار دشوار و حتی غیرممکن است، با توسل به حیله و نیرنگ وارد قلعه شد و در آخر پس از تصرف قلعه، حاکم آن را وادار ساخت تا قلعه الموت را با سه هزار دینار به او واگذار کند.

الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا

پس از این اتفاق، قلعه الموت برای مدت زیادی (حدود ۱۸۰ سال) پایگاه خلافت اسماعیلیان الموت بود. سرانجام در سال ۶۵۴ هجری، رکن الدین خورشاه که آخرین پادشاه اسماعیلیان بود، پس از مقاومتی طولانی در مقابل حملات مغولان تسلیم شد و قلعه را ترک کرد. قلعه الموت در حمله مغولان در آتش سوخت و آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد آمد. این دژ باشکوه در ادامه تاریخ پرفراز و نشیب خود، بارها توسط دیگر حکومت های مختلف تصرف و ویران گردید و به شکل امروزی خود تبدیل گشت.

قلعه الموت و معماری جالب آن

همان طور که گفته شد، قلعه الموت در مکانی مرتفع (۲۰۰ متری سطح زمین) و بر فراز تپه ای قرار گرفته است که از چهار طرف به پرتگاه منتهی می شود. قلعه الموت را دژی تسخیرناپذیر می نامند، زیرا فقط از طریق ورودی ضلع شمال شرقی قلعه -که شیب بسیار تندی دارد-می توان به این مکان دسترسی یافت. وجود تونل امنیتی ۶ متری، خندق های مختلف و دیوارهای ضخیم و مستحکم سبب شده است که نفوذ به این قلعه تقریبا غیرممکن شود و این دژ به یکی از امن ترین استحکامات دفاعی دنیا مبدل گردد.

الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا

امکانات مختلفی نظیر سرویس بهداشتی، بوفه خرید اغذیه، پارکینگ و باجه های فروش محصولات بومی و صنایع دستی در اطراف قلعه الموت تعبیه شده است تا بازدیدکنندگان با خیالی آسوده از این مکان تاریخی دیدن کنند. از آنجایی که قلعه الموت از بخش های مختلفی تشکیل شده است، تماشای کلیه بخش های این مکان تاریخی دست کم به ۲ ساعت زمان نیاز دارد. ناگفته نماند که بازدید از این مکان هزینه اندکی را به عنوان ورودیه برای بازدیدکنندگان در برخواهد داشت.

بهترین زمان برای بازدید از قلعه الموت قزوین، اواخر تابستان و اوایل پاییز است. هوای قزوین در این زمان از سال بسیار معتدل بوده و طبیعت آن بسیار تماشایی و دل انگیز است.

اگر از تهران به سمت قزوین سفر می کنید، پس از آنکه به عوارضی قزوین رسیدید، مسافتی حدود دو کیلومتر را طی کنید تا تابلوی «به سمت الموت» بر شما نمایان شود. پس از حرکت در این مسیر و طی مسافتی حدود ۴۰ کیلومتر، به رجاییدشت و از آنجا پس از سه ساعت رانندگی به گازرخان خواهید رسید. از روستای گازرخان به راحتی و طی مدت زمان اندکی خواهید توانست به قلعه الموت دسترسی یابید.

منبع: سفر مارکت

الموت؛ قلعه‌ای بی‌همتا