شهرخبر

AFC و FIFA در دربی‌های قدیم به صلابت داوران کشورمان شک داشت!/ به درخواست باشگاه استقلال نباید توجه کرد

دو تیم پرطرفدار و سرشناس استقلال و پرسپولیس به فینال مسابقات جام حذفی کشور رسیده اند و حالا آبی پوشان تهرانی درخواست استفاده از داور خارجی برای قضاوت این دیدار را دارند.

محمد فنایی کمک داور سابق کشورمان که تجربه پرچم زدن در فینال جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا را در کارنامه دارد، در این رابطه به خبرورزشی گفت: به شخصه معتقدم استفاده از داوران خارجی در دربی‌های قدیم خیلی به داوری کشورمان لطمه زد. آن زمان هم فیفا و AFC می‌گفتند چرا فدراسیون فوتبال ایران قضاوت مهم ترین بازی فوتبال خود را به داوران خارجی می‌سپارد و به این شکل به صلابت داوران کشورمان شک داشت!

وی ادامه داد: وقتی فدراسیون فوتبال ایران قضاوت بازی مهم استقلال و پرسپولیس را به داور ایرانی نمی‌سپرد چگونه انتظار می‌رفت، کنفدراسیون فوتبال آسیا یا فیفا چنین کاری انجام دهد. داوران ما در آن دوران خیلی ضربه خوردند و آسیب دیدند.

فنایی افزود: خوشبختانه سال‌هاست آن رویه نادرست و اشتباه اصلاح شده و داوران ایرانی با صلابت و قدرت، دربی و بازی‌های مهم در ایران و دنیا را سوت زده اند. ما داوری مثل علیرضا فغانی داریم که فینال المپیک را سوت زده یا در جام جهانی و مسابقات مهم قاره ای و بین المللی از اعتبار داوری ایران و قاره آسیا دفاع کرده است. علیرضا فغانی محصول اعتماد به داور ایرانی و برچیده شدن بساط دعوت از داور خارجی برای قضاوت در دربی است.

کارشناس مطرح داوری کشورمان در پایان ضمن اشاره به درخواست باشگاه استقلال گفت: نباید به خواست یک باشگاه (استقلال) قضاوت دربی را به داور خارجی سپرد و اشتباهات گذشته را تکرار کرد. در این میان فقط می‌گویم کمیته داوران باید با نهایت دقت و ظرافت داور بازی استقلال و پرسپولیس برای قضاوت در فینال جام حذفی را انتخاب کند.