شهرخبر

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت محمد مهدی هراتی

پیام تسلیت مدیرکل هنرهای تجسمی در پی درگذشت محمد مهدی هراتی

محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت محمد مهدی هراتی عضو فرهنگستان هنر را تسلیت گفت.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در پی درگدشت استاد محمد مهدی هراتی هنرمند شناخته‌شده عرصه هنرهای تجسمی و عضو فقید فرهنگستان هنر، محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیام تسلیتی را صادر کرد.

متن این پیام بدین شرح است:

"انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت استاد فاضل و فرهیخته عرصه هنرهای تجسمی، زنده‌یاد محمد مهدی هراتی موجب تاسّف و تالّم خاطر خیل کثیری از هنرمندان، هنرجویان و دوستداران این هنرمند گرانقدر گردید.

زنده‌یاد هراتی سال‌های متمادی از عمر شریف خود را صرف آموزش و پژوهش در شاخه‌های گوناگون هنرهای تجسمی به‌‌ویژه هنرهای اصیل سنتی ساخت و در این مسیر، میراث نفیس و ماندگاری را از خود به یادگار گذاشت که می‌تواند برای همیشه الهام‌بخش پویندگان وادی هنر باشد.

بی‌تردید فقدان این استاد فرزانه که تا واپسین لحظات حیات پربار خویش، امر تحقیق و تتبّع را متوقف نساخت، فقدانی بزرگ و اندوه‌بار است که التیام آن جز با رضایت بر مشیّت الهی ممکن نخواهد بود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت و تعزیت به خانواده ارجمند هراتی، جامعه هنرهای تجسمی کشور و به‌ویژه همکاران گرامی ایشان در فرهنگستان هنر، از پیشگاه خالق منّان برای آن فقید سعید، رحمت و غفران واسعه و برای کلیه سوگواران معزّا، صبر و اجر مسئلت می‌نمایم."

محمد مهدی هراتی عضو گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر بود. او در سال 1321 شمسی در شهرستان قوچان استان خراسان رضوی دیده به جهان گشود. او پس از طی دوره مقدماتی تحصیلاتش به پایتخت مهاجرت کرد و تا پایان مقطع دکتری نقاشی و هنرهای سنتی در دانشگاه تهران تحصیل کرد. استاد هراتی در طول بیش از نیم قرن فعالیت هنری خود به صورت حرفه‌ای بیش از 50 کتاب در حوزه‌های مختلف هنر نوشت و برخی از آثار شاخص وی در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود .

این هنرمند پیشکسوت در سن 81 سالگی چشم از جهان فروبست. آیین تشییع پیکر زنده‌یاد هراتی روز یکشنبه (هفتم خرداد) ساعت 9:30 از فرهنگستان هنر به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/