شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#روسیه#وزارت خارجه

جزئیات بیانیه مهم وزارت خارجه روسیه

اقتصادنیویز: مقامات روسیه و چین در میان تلاش‌های کشورهای غربی برای استفاده از اوکراین جهت دستیابی به اهداف ژئوپلیتیک ضد روس ، در مورد وضعیت اوکراین و جهان تبادل نظر کردند.
جزئیات بیانیه مهم وزارت خارجه روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه کابینه پوتین و لی هوی، نماینده ویژه چین در امور اوراسیا، در نشست امروز خود درباره وضعیت اوکراین گفت و گو کردند. 

خبرگزاری تاس گزارش داد، در این بیانیه آمده است: مقامات روسیه و چین در میان تلاش‌های کشورهای غربی برای استفاده از اوکراین جهت دستیابی به اهداف ژئوپلیتیک ضد روس ، در مورد وضعیت اوکراین و جهان تبادل نظر کردند.

معاون وزیر امور خارجه این کشور از سیاست چین در ارتباط با اوکراین, با توجه به ارائه طرح حل بحران اوکراین در ماه فوریه تمجید کرد.

در این بیانیه اضافه شده است: دو طرف بر پایبندی خود به منشور سازمان ملل, حقوق بین‌الملل و اصل جدا نشدنی امنیت تأکید کردند.

وزارت خارجه روسیه همچنین خاطرنشان کرد که در این دیدار، مقام روس نگرانی در مورد پیامدهای دخالت فزاینده کشورهای ناتو در بحران اوکراین و اقدامات آن‌ها برای نظامی کردن این کشور از طریق ارائه تسلیحات پیشرفته و آموزش سربازان این کشور را ابراز کرد.

کشورهای غربی از ابتدای جنگ روسیه و اوکراین, میلیاردها دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده‌اند و روسیه همیشه در خصوص این تجهیزات نظامی در اوکراین به غرب هشدار داده است.

لی هوی که ۱۶ می‌ (۲۶ اردیبهشت) از کی یف بازدید کرد؛ گفت که هیچ روش جهانی برای حل بحران اوکراین وجود ندارد و جمهوری خلق چین به روش خود به حل این مشکل کمک خواهد کرد.

فرستاده چین در این سفر دیدارهای جداگانه‌ای با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، آندری یرماک رئیس دفتر وی و دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین داشت.

وزارت امور خارجه چین در سالگرد عملیات نظامی ویژه فدراسیون روسیه در اوکراین طرحی ۱۲ ماده‌ای را برای حل و فصل سیاسی بحران اوکراین منتشر کرد.

در این سند آمده است، همه طرف‌ها باید عقلانیت و خویشتن‌داری از خود نشان دهند، از دامن زدن به تنش‌ها و اتخاذ اقدامات برای تشدید درگیریها و خارج شدن اوضاع از کنترل جلوگیری و به تماس‌ بین روسیه و اوکراین و از سرگیری گفت‌وگوهای مستقیم و کاهش تنش تدریجی کمک کنند.

چین در این سند پیشنهادی خود گفته، مذاکرات صلح باید آغاز شود. گفت‌وگو و مذاکره تنها راه حل بحران اوکراین است و همه تلاش‌ها برای حل مسالمت‌آمیز بحران باید مورد تشویق و حمایت قرار بگیرند.

وزارت خارجه چین در این سند خود تاکید کرده، پکن اصرار دارد که به منافع و نگرانی‌های امنیتی مشروع همه کشورها توجه کند.

در ادامه این سند آمده است؛ ذهنیت جنگ سردی باید کنار گذاشته شود. امنیت یک کشور نباید از طریق آسیب زدن به امنیت سایر کشورها تامین شود و امنیت منطقه‌ای نمی‌تواند از طریق تقویت و توسعه بلوکهای نظامی حفظ و تامین شود.
پکن همچنین تاکید کرده است که بحران انسانی در اوکراین باید حل شود و از گسترش آن نیز جلوگیری شود.

دربندی از این طرح پیشنهادی آمده؛ نیاز است بحران انسانی حل و فصل شود. تمام اقداماتی که به کاهش بحران انسانی کمک می‌کند باید تشویق و حمایت شود. ماموریت‌های بشردوستانه باید بر اساس اصل بی‌طرفی انجام شود تا مسائل بشردوستانه سیاسی نشود. این سند همچنین اضافه می‌کند که امنیت غیرنظامیان باید به درستی تضمین شود.