شهرخبر

مجلس در این هفته از ساماندهی اجاره مسکن تا انتخابات هیئت رئیسه مجلس

مجلس در این هفته از ساماندهی اجاره مسکن تا انتخابات هیئت رئیسه مجلس

نمایندگان مجلس این هفته ۳ روز جلسه علنی داشتند که رسیدگی به اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس و برگزاری آخرین انتخابات هیئت رئیسه مجلس یازدهم در دستورکار وکلای ملت قرار داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان در این هفته 3 روز جلسه علنی داشتند که در این نشست‌ها موضوعات مختلفی را بررسی و به تصویب رساندند که در این گزارش جزئیات این جلسات را می‌خوانیم:

*قالیباف: اغماضی درباره حق آبه هیرمند وجود ندارد
قالیباف در ابتدای جلسه علنی امروز و در نطق پیش از دستور خود درباره مسئله حق‌آبه هیرمند، گفت: توافق درباره این حق‌آبه، بخشی از تاریخ بلند همسایگی دو کشور و دو ملت ایران و افغانستان و غیرقابل خدشه است. اجرای کامل ‌و دقیق این توافق به‌نفع هر دو‌ ملت و تضمین‌کننده منافع متقابل و همچنین محافظ وضعیت اقلیمی، جغرافیایی و مردمی بخش‌های بزرگی از غرب افغانستان و شرق ایران است، این یک مسئله حیاتی است و درباره آن اغماضی وجود نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: از مسئولین افغانستان می‌خواهم به اراده مثبت جمهوری اسلامی دراین‌باره پاسخ سازنده دهند و با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد، از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دو‌ کشور پیشگیری کنند.

رسیدگی به جزئیات طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس اولین دستورکار نمایندگان در این جلسه بود که وکلای ملت مفادی از این طرح را بررسی و به تصویب رساندند.

بهارستان نشینان در جریان بررسی طرح مذکور مسئولان را موظف به بی طرفی در فرایند انتخابات کردند، همچنین 10 تخلف تبلیغاتی در انتخابات را مشخص کرده و امکان نظارت الکترونیک شورای نگهبان بر انتخابات را نیز فراهم کردند.

*موافقت مجلس با فوریت بررسی کاهش مالیات بر ارزش افزوده برای واردات دارو
رسیدگی به دو فوریت لایحه الحاق یک بند به تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 درباره کاهش مالیات بر ارزش افزوده واردات دارو و کالا‌های اساسی نیز در دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز قرار داشت که وکلای ملت با 178 رای موافق، 42 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 240 رای اخذ شده، با تقاضای دو فوریت لایحه الحاق یک بند به تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 موافقت کردند.

*ماموریت نیکزاد به کمیسیون‌های کشاورزی و اقتصاد برای تعیین تکلیف وضعیت عرضه مرغ و نان
به گزارش تسنیم، محمدحسن آصفری نماینده اراک در جلسه علنی این روز در تذکر شفاهی، گفت: متاسفانه گوشت مرغ در شهرها کمیاب شده یا با قیمت های بسیار بالا عرضه می شود که می‌طلبد وزارت جهاد کشاورزی تکلیف این موضوع را روشن کند.

وی افزود: سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در گذشته رئیس سازمان دامپزشکی کشور بوده است اگر واقعا برنامه ای برای اداره این وزارتخانه دارد هرچه سریع تر تکلیف نحوه عرضه مرغ را روشن کند.

نماینده اراک در مجلس ادامه داد:متاسفانه امروز مرغ از سفره مردم پریده است و شرایط اقتصادی آن ها به ویژه در تامین کالاهای اساسی بسیار بد است و این در حالی است که مرغ مربوط به سفره افراد محروم و طبقه متوسط است و اگر قرار باشد از سفره آن ها بپرد چه کالایی را به جای آن جایگزین کرد.

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به تذکر نماینده اراک بیان کرد:مردم در این زمینه مراجعاتی نیز به ما داشتند بنابراین از رئیس کمیسیون کشاورزی درخواست می کنیم که در رابطه با این موضوع جلسه ای برگزار کرده و تعیین تکلیف کند.

نایب رئیس مجلس از کمیسیون اقتصادی مجلس نیز خواست که در رابطه با وضعیت صف‌های نان نیز جلسه‌ای تشکیل داده و این موضوع را نیز به سرعت تعیین تکلیف کنند.

*جلسه  علنی نوبت عصر
در جلسه نوبت عصر نیز ادامه رسیدگی به طرح اصلاح مفادی از قانون انتخابات مجلس در دستورکار بود که نمایندگان در این جلسه نیز 22 تخلف انتخاباتی و همچنین نحوه تعیین ناظران شورای نگهبان به عنوان ضابط خاص جرایم انتخاباتی را تعیین کردند.

 *قالیباف سکوت خائنان و وطن‌فروشان از شهادت جوانان شجاع مملکت در حوادث تروریستی از چشم مردم دور نمی‌ماند
جلسه روز دوشنبه نیز به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد که در ابتدای این جلسه رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود به شهادت مظلومانه مرزبانان در هنگ مرزی سراوان اشاره کرد و ضمن تسلیت به خانواده‌های آنان، نیروهای مسلح، فرماندهی مرزبانی و آحاد ملت شریف ایران اسلامی تاکید کرد: سکوت و رضایت ضمنی خائنان و وطن‌فروشان از شهادت جوانان شجاع مملکت در حوادث تروریستی از چشم مردم ایران دور نخواهد ماند.

وی افزود:فریاد این نااهلان در زمان  مجازات  قاتلان و تروریست‌ها بلند است. اما هنگام شهادت جوانان رعنای این مرز و بوم سکوت می‌کنند. هر کسی که به وطن خود پشت کند و با دشمنان ایران یکدل و یکصدا شود چنان سیلی محکمی از مردم ایران خواهد خورد که در تاریخ ماندگار خواهد شد.

*انتخابات مجلس در یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی الکترونیکی برگزار می‌شود
وکلای ملت در اولین  دستور کار امروز  خود به ادامه بررسی  گزارش کمیسیون شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی  پرداختند، با رای موافق به ماده 53 این طرح، مجلس موظف به برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با وظایف نمایندگی برای منتخبان شد.

بهارستان نشینان همچنین با هدف تسهیل رأی، تسریع شمارش آراء و افزایش مشارکت رأی دهندگان با رای موافق به ماده 55 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، وزارت کشور را موظف به برگزاری انتخابات به صورت کاملاً الکترونیکی در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس کردند.

در ادامه نمایندگان مجلس ضمن حذف ماده 57، مواد 58، 59 و 60 طرح مذکور را تصویب کردند؛ بر اساس این مصوبه بار مالی اجرای قانون انتخابات مشخص و  محل تامین آن نیز توسط وکلای ملت تعیین شد.

نمایندگان در ادامه، ماده 14 طرح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در خصوص شرایط و ساز و کار استعفای نامزدهای انتخاباتی مستخدم دولت که پیش از این به کمیسیون ارجاع شده بود را مورد بحث و بررسی قرار دادند و پس از تصویب برخی از اصلاحات جزئی به دلیل مرعی ماندن تبصره یک این ماده، بررسی نهایی به جلسه بعد موکول شد.

*ورود مجلس به طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن
دستورکار بعدی نمایندگان در جلسه علنی این روز رسیدگی به طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن بود که در جریان بررسی اولین ماده این طرح در خصوص حق الزحمه مشاوران املاک، محسن زنگنه نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از عدم رعایت عدالت در ماده مذکور و درگیری کردن هیات وزیران به مسائل غیر ضروری صنفی و نرخ گذاری حق الزحمه مشاوران املاک و نیز تنبیه کردن بنگاه‌های ملکی پر کار با کاهش درآمد آنها طی پیشنهادی خواستار حق‌الزحمه معین و متناسب با ارزش ریالی ملک مورد معامله برای مشاوران املاک شد، که در ادامه علی اصغر عنابستانی نمایند مردم سبزوار در مجلس در مخالفت با این پیشنهاد اظهار کرد: این پیشنهاد با هدف اصلی این طرح مغایر است؛ هنگامی که حق الزحمه مشاوران املاک درصدی از ارزش ملک باشد،برخی از مشاوران و دلالان و سوداگران با بازار گرمی اقدام به افزایش نرخ املاک کرده تا سود بیشتری بدست بیاورند، این امر هم اکنون در کشور وجود داشته و موجب نابسامانی‌های اخیر شده است. حق الزحمه مشاوران املاک نباید به ارزش ملک گره بخورد تا تعارض منافع موجود زمینه افزایش قیمت خانه‌ها را فراهم کند.

البته نماینده دولت نیز با این پیشنهاد مخالفت کرده و عنوان کرد: در این طرح شاخص هایی معین  شده که هم به نفع کشور و هم به نفع مشاوران املاک است. همچنین تعرض منافع موجود در خصوص ارزش ملک و درصد حق الزحمه زمینه افزایش قیمت‌ها را فراهم می‌کند. بر اساس این طرح حق الزحمه مشاوران املاک توسط سامانه ثبت معاملات و مستغلات کشور محاسبه و  در قراردادها به صورت خودکار درج می‌شود و بنگاه‌داران باید از طریق کارتخوان متصل به سازمان امور مالیاتی اقدام به دریافت حق الزحمه کنند.

در ادامه اقبال شاکری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون عمران مجلس نیز ضمن مخالفت با این پیشنهاد تاکید کرد:  تعرفه مشاوران املاک باید اصلاح و مانع از ایجاد تعارض در آن شویم تا نسبتی با ارزش املاک نداشته باشند. لذا در طرح مذکور سه شاخص برای این مهم تعیین شده که هم به نفع مشاوران املاک و هم مستاجران است و در ادامه نمایندگان نیز به این پیشنهاد رای موافق ندادند.

*قالیباف برای چهارمین بار رئیس مجلس شد
جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس نیز به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه چهارم، مهمترین دستورکار نمایندگان دراین جلسه بود.

* تحریم بسیج دانشجویی از سوی اروپا برآمده از کینه‌ی استعمارگران از این نهاد است
قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز،‌ تحریم بسیج دانشجویی کشور از سوی اتحادیه‌ی اروپا را برآمده از کینه‌ی استعمارگران از این نهاد ریشه‌دار دانست و افزود: بسیج دانشجویی شجاعانه در حساس‌ترین لحظات از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع کرده است و با برپایی هزاران اردوی جهادی در سراسر کشور همواره در خدمت محرومان بوده است.

در این جلسه ، محمدباقر قالیباف با رای 210 نفر از نمایندگان مجدداً رئیس مجلس ماند.
برای این کرسی، الیاس نادران و فریدون عباسی نیز ثبت‌نام کرده بودند.
همچنین با رای نمایندگان مجلس، عبدالرضا مصری با 158 رای به عنوان نائب رئیس اول انتخاب شد و مجتبی ذوالنور با 152 رأی به عنوان نائب رئیس دوم انتخاب شد. (در صورت برابر بودن آرا، گزینه نهایی با قرعه کشی مشخص می‌شود.)
علاوه بر این با رأی نمایندگان احمد نادری با 167 رای، محمد رشیدی191 رای، محسن دهنوی 196 رای ، مجتبی یوسفی 152 رای ، روح‌الله متفکر آزاد 180 رای ، علی کریمی فیروزجایی 165 رای به عنوان دبیران هیئت رئیسه انتخاب شدند و با رأی نمایندگان مجلس، علیرضا سلیمی با 181 رای ، محسن پیرهادی با 183 رای و سید نظام‌الدین موسوی با 185 رای به هیئت رئیسه مجلس ورود پیدا کردند.
پس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه مجلس برای سال چهارم فعالیت، اعضای منتخب هیات رئیسه با حضور در جایگاه سوگند یاد کردند و رئیس مجلس هم از زحمات اعضای قبلی هیات رئیسه به ویژه علی نیکزاد به عنوان نائب رئیس قبلی قدردانی کرد.

*نامه معرفی صحرایی اعلام وصول شد
در بخش دیگری از جلسه علنی امروز  محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس نامه رئیس جمهور برای معرفی رضامراد صحرایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را  قرائت کرد.
نمایندگان مجلس همچنین گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی پیرامون لایحه شورای حل اختلاف را بررسی کرده و به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات صورت گرفته در این لایحه موافقت کردند.
در ادامه ایرادات شورای نگهبان در طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران نیز بررسی و رفع شد.

** بیانیه قدردانی نمایندگان از نیروی دریایی ارتش
در پایان این جلسه احمد امیر‌آبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس بیانیه نمایندگان در قدرانی از نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را قرائت کرد.

انتهای‌پیام/