شهرخبر

صنعاء: یمن عضو تاثیرگذار محور ضد آمریکایی- صهیونیستی تبدیل شده است

صنعاء: یمن عضو تاثیرگذار محور ضد آمریکایی- صهیونیستی تبدیل شده است

نخست وزیر دولت نجات ملی در صنعاء گفت که یمن امروزه به یک عضو تاثیرگذار محور ضد آمریکایی- صهیونیستی تبدیل شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالعزیز بن حبتور، نخست وزیر دولت نجات ملی در صنعاء امروز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین گفت که یمن امروز به عضو تاثیرگذار محوری تبدیل شده که به مقابله و رویارویی با پروژه صهیونیستی آمریکایی در منطقه می پردازد.

نخست وزیر دولت نجات ملی یمن افزود: کشورهای ائتلاف متجاوز و مزدوران و خائنان علیه وحدت یمن توطئه و در راستای تجزیه یمن به بهانه های مختلف تلاش می‌کنند.

عبدالعزیز بن حبتور اظهار داشت، توطئه‌های نهان و آشکار زیادی در  این زمینه وجود دارد که وحدت یمنی‌ها را نشانه رفته‌اند و این توطئه‌ها پروژه‌های صهیونیستی هستند.

این مقام یمنی در ادامه تأکید کرد، صنعا از ابتدا با این پرژه صهیونیستی مخالفت کرد و این پرژه 8 سال طول کشید و با این طرح صهیونیستی جنگید و به نبرد خود نیز ادامه خواهد داد.

در تاریخ بیستم فروردین سال جاری، هیئت‌‌هایی از عمان (به عنوان میانجی) و هیئتی از عربستان سعودی به ریاست محمد آل جابر، سفیر این کشور در یمن راهی صنعاء شدند تا در مورد آتش بس و صلح در یمن مذاکره کنند.

سفر هیئت سعودی بعد از هشت سال صورت گرفت و نتیجه این مذاکرات این شد که طرفین درگیر (انصارالله، یمنی‌های مورد حمایت عربستان سعودی و خود این کشور) بر سر تبادل اسرا به توافق رسیدند ولی علی رغم گمانه زنی‌ها و ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر تمدید آتش بس در یمن، این مطلب تاکنون اعلام نشده است.

علی رغم مثبت بودن این دیدارها و مذاکرات، دولت نجات ملی تأکید کرد که ریاض نباید طوری رفتار و وانمود کند که واسطه و میانجی است بلکه عربستان سعودی از طرف‌های اصلی جنگ در یمن بوده و صنعاء نیز بر این اساس با سعودی‌ها تعامل می‌کند نه میانجی و واسطه صلح.

دولت نجات ملی یمن طی این مدت تأکید کرد که کشورهای متجاوز به این کشور باید به تعهدات خود ذیل توافق آتش‌بس عمل کنند؛ قرار بود بر اساس این آتش‌بس، فرودگاه صنعاء بازگشایی شود و موانع ورود کشتی‌ها به بندر الحدیده برداشته شود و حقوق کارمندان دولت که برای سال‌ها به‌دلیل جنگ پرداخت نشده است، پرداخت شود.

انتهای پیام/