شهرخبر

حالا که ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی انجام شده و همه منتظر هستند تا انتخابات برگزار شود دبیر در کنارش نه محمد بنا را می‌دید و نه حمید سوریان و غلامرضا محمدی را و نه خبری از مهدی تقوی و مراد محمدی بود.

محمد بنا در آغوش علیرضا دبیر

به گزارش همشهری آنلاین محمد بنا بعد از جدایی از تیم ملی کشتی فرنگی و پس از قهرمانی جهان در صربستان حالا به عنوان مشاور عالی فدراسیون انتخاب شد. حکمی شاید غیر منتظره و مهم که در آستانه انتخابات ریاست فدراسیون کشتی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. علیرضا دبیر 4 سال پیش وقتی برای اولین بار برای ریاست فدراسیون کشتی کاندیدا شد، یکسری از قهرمانان و چهره‌های شاخص کشتی را در مقابل خودش می‌دید اما با این‌ حال مشخص بود که حمید سوریان، محمد بنا، غلامرضا محمدی، مهدی تقوی، مراد محمدی و جمعی دیگر از چهره‌های بنام کشتی در کنارش بودند. این توقع وجود داشت که او در 4 سال اول مدیریتش علاوه بر حفظ دوستان به دنبال جذب نفرات دیگر هم باشد اما هرچه علیرضا دبیر به پایان 4 سال اول ریاستش نزدیک‌تر شد، دوستانش در فدراسیون کشتی هم کمتر شدند. به نحوی که نه تنها او در جذب آن عده‌ای که همیشه مقابل او موضع داشتند، موفق نبود، بلکه دوستانش را هم از دست داد.

حالا که ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی انجام شده و همه منتظر هستند تا انتخابات برگزار شود او در کنارش نه محمد بنا را می‌دید و نه حمید سوریان و غلامرضا محمدی را و نه خبری از مهدی تقوی و مراد محمدی بود. این برای علیرضا دبیر که می‌خواهد حداقل یک دوره دیگر رئیس فدراسیون کشتی بماند، اتفاق خوبی نبود و به همین دلیل دوباره دست به دامان محمد بنا شد تا او را برای بازگشت به کشتی حداقل با عنوان مشاور عالی راضی کند. محمد بنا اگر می‌خواست می‌توانست حتی مدیر فنی تیم ملی کشتی فرنگی هم باشد اما او تصمیمش را گرفته که به تشک کشتی نزدیک نشود تا هم خودش آرامش داشته باشد و هم حسن رنگرز آرامش خود را از دست ندهد. هر چند که این حکم باز هم محمد بنا را در رأس انتقادات قرار می‌دهد و واقعیت این است که برای او هیچ چیزی ندارد اما نگاه محمد بنا این است که علیرضا دبیر با تمام خصوصیاتی که دارد، بیش از بقیه به درد کشتی می‌خورد. نه به جایگاه فنی عالی‌ای که دارد اضافه می‌کند و نه به لحاظ مالی در زندگی او تأثیری می‌گذارد اما علیرضا دبیر با این حکم خودش را از حصار تنهایی خارج کرده تا در رقابت برای رسیدن به صندلی ریاست با مشکلات کمتری روبه‌رو باشد.

حالا دبیر می‌تواند با این حکمی که برای محمد بنا داد، اندکی نفس بکشد و کمی رفتارش با سرمایه انسانی کشتی را توجیه کند. هر چند بعید است کسی فراموش کرده باشد که در حین برگزاری رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در صربستان و روزهایی که اوضاع خیلی به سود محمد بنا و تیمش نبود، برخی از جامعه کشتی فرنگی در شبکه ورزش و شبکه 3 چه حرف‌هایی را نثار محمد بنا کردند و بعید هم است کسی نداند که اتاق فکر این ماجرا چه کسی بود. بعید است هنوز کسی فراموش کرده باشد که وقتی محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بود، علی ارسلان فرنگی‌کار کوچ کرده به صربستان صبح در یکی از خبرگزاری‌های رسمی به محمد بنا حمله کرد و ظهر در دفتر علیرضا دبیر با او چایی خورد! با این‌ حال محمد بنا همانند دورانی که سرمربی تیم ملی بود، آینده‌نگر است و منافع کشتی را در بلندمدت می‌بیند و به همین دلیل هم این حکم را می‌پذیرد.