شهرخبر

آلمان برای حل بحران کمبود پرستار دست به دامن دیگر کشورها می‌شود

آلمان برای حل بحران کمبود پرستار دست به دامن دیگر کشورها می‌شود

دولت آلمان به منظور حل بحران کمبود پرستار در این کشور اعلام کرده که می‌خواهد از دیگر کشورها از جمله برزیل نیرو استخدام کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، در آلمان مشکل کمبود پرستار ماهر وجود دارد، بنابراین دولت می خواهد کارگران ماهر را از خارج جذب کند. "هوبرتوس هایل"، وزیر کار و "آنالنا بائربوک"، وزیر امور خارجه آلمان اکنون در حال برنامه ریزی برای سفر به برزیل هستند.

به این ترتیب ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی در آلمان می خواهد پرستاران بیشتری را از کشورهای دارای نیروی کار بزرگ مانند برزیل به خدمت بگیرد. "هوبرتوس هایل" ، وزیر کار اداره فدرال آلمان در این باره گفت که یک استراتژی استخدام همراه با عرصه اقتصاد در کشورهایی که تعداد افراد جوان و تحصیلکرده زیادی برای جذب وجود دارد دنبال خواهد شد.

هیل اعلام کرد که به همراه آنالنا باربوک ، وزیر امور خارجه آلمان در ماه ژوئن به برزیل سفر خواهد کرد، زیرا به گفته وی نیروی کار بالقوه بسیار زیادی در بخش مراقبت و پرستاری در این کشور وجود دارد. به گفته وی علاوه بر این، توافقاتی با اندونزی و مکزیک نیز وجود دارد.

وی افزود: ما بسیار حساس و دقیق این امر را دنبال می کنیم تا کارگرانی را که خود کشورها به آن نیاز دارند از هیچ کشوری نگیریم. وی چنین اقدامی را هم برای کشورهای مبداء و هم آلمان سودمند دانست.

طبق برآوردها، آلمان به 180000 پرسنل پرستاری اضافی نیاز دارد زیرا جمعیت این کشور در حال افزایش است، اما تعداد کارکنان در حال کاهش است. با این حال، در سال 2022، آژانس استخدام فدرال (BA) فقط 656 پرسنل پرستاری از خارج از کشور را در آلمان به کار گرفت. بر اساس گزارش اداره آمار فدرال، 52300 نفر در آلمان در سال 2022 به عنوان متخصص پرستاری شروع به آموزش کردند که 4000 نفر یا هفت درصد کمتر از سال قبل بود.

ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی در این کشور برای حل بحران کمبود کار همچنین تسهیل مهاجرت کارگران ماهر را ترویج می‌کند.

طبق بررسی‌های اداره آمار فدرال آلمان، به ندرت ذخیره ای در آلمان برای جایگزینی کارگران ماهر مفقود شده یا به زودی بازنشسته باقی مانده است. بر اساس آخرین نتایج سرشماری خرد، 87 درصد از جمعیت 25 تا 59 ساله در حال حاضر در مشاغل پردرآمد در این کشور هستند.

صنایع دستی، مراقبت یا فناوری اطلاعات از جمله بخش‌های آسیب دیده از کمبود کارگران ماهر هستند.

هیل، وزیر کار فدرال آلمان اخیرا هشدار داد که ممکن است تا سال 2035 هفت میلیون کارگر در کشور کمبود داشته باشیم. سخنرانان حزب لیبرال دموکرات و سبزها در پارلمان نیز تأکید کردند که منابع داخلی قادر به پاسخگویی به نیازهای نیروی کار نیست. آلمان به فرهنگ استقبال نیاز دارد و باید کشوری جذاب باشد.

انتهای پیام/