شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#سوریه#بحران سوریه

نسخه ریاض برای حل بحران سوریه

اقتصادنیوز: وزیر خارجه عربستان با تاکید بر حل و فصل بحرانهای کشورهای عربی مانند سوریه، فلسطین و یمن گفت: گفتگو با دولت سوریه برای حل بحران سوریه ضروری بود.
نسخه ریاض برای حل بحران سوریه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سی و دومین نشست سران کشورهای عربی امروز (جمعه، ۲۹ اردیبهشت)  به میزبانی عربستان سعودی و در شهر جده در حالی برگزار شد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه بعد از ۱۲سال در این نشست حضور پیدا کرد.

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان در یک نشست خبری که پس از پایان این نشست برگزار شد، بر حل و فصل بحرانهای کشورهای عربی مانند سوریه، فلسطین و یمن تأکید کرد و گفت که برای حل بحران سوریه، گفت‌وگو با دولت این کشور، ضروری بود.

شبکه خبری الشرق به نقل از بن فرحان گزارش داد، بیانیه پایانی نشست جده، بر تقویت همکاری مشترک بین کشورهای عربی تأکید داشت و عربستان امیدوار است که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب باعث پایان بحران در این کشور شود.

وی با بیان اینکه عربستان درباره روابط با سوریه، با اروپاییها نیز گفت‌وگو خواهد کرد، ادامه داد: از نظر سعودی، وضع موجود در سوریه نمی‌تواند ادامه داشته باشد. یافتن راهکارهای واقعی برای بحران سوریه، فقط از رهگذر همکاری با دولت دمشق امکان‌پذیر است.

وزیر خارجه عربستان با اشاره به اینکه کشورهای عربی با دولت سوریه همکاری خواهند کرد تا آوارگان سوریه به کشور خود بازگردند، تصریح کرد: موضعگیریهای افراطی به سود ملت سوریه نیست.

نشست اتحادیه عرب هم ساعاتی پیش، با انتشار بیانیه‌ای، در جده به کار خود پایان داد. حاضران در این نشست، با انتشار بیانیه پایانی، بر اهمیت هم‌افزایی تلاشها برای حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین، تأکید و تصریح کردند: مداخلات خارجی در مسائل داخلی کشورهای عربی باید متوقف شود و بحران سوریه هم از طریق سیاسی قابل حل است (جزئیات بیشتر).

پس از این نشست هم، محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی میزبان رئیس جمهور سوریه بود. طرفین در این دیدار، روابط دوجانبه بین دو کشور را بررسی کردند. اسد و بن سلمان همچنین تحولات کشورهای عربی و بازتاب مثبت روابط بین این کشورها را بررسی و تأکید کردند که این فضا، نشانگر حرکت جمعی به سمت دیدگاههای مشترکی است که در نشست جده شاهد آن بودیم.

رئیس جمهور سوریه از تلاشهای عربستان برای همگرایی میان کشورهای عربی و فراهم کردن فضای سیاسی قدردانی کرد که به اقدامات مشترک بین کشورهای عربی و تحقق منافع ملتهای آنان کمک می‌کند.

اسد برگزاری موفق نشست جده را به بن سلمان تبریک گفت و تأکید کرد که این نشست باعث افزایش انسجام در میان کشورهای عربی خواهد شد. طرفین همچنین از برقراری مجدد روابط ریاض-دمشق ابراز خرسندی کرده و گفتند که این مسئه باعث ثبات منطقه شده و به همکاری کشورهای عربی کمک می‌کند.