بیانیه پایانی نشست سران عرب در جده صادر  شد

سی و دومین نشست سران کشورهای عربی امروز (جمعه، ۲۹ اردیبهشت)  به میزبانی عربستان سعودی و در شهر جده در حالی برگزار شد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه بعد از ۱۲سال در این نشست حضور پیدا کرد.

حاضران در این نشست، با انتشار بیانیه پایانی، بر اهمیت هم‌افزایی تلاشها برای حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین، تأکید و تصریح کردند: مداخلات خارجی در مسائل داخلی کشورهای عربی باید متوقف شود.

شبکه خبری الجزیره، ضمن نقل این بیانیه گزارش داد: از توجه و تلاشهای عربستان برای فراهم کردن شرایط مناسب به منظور رشد اقتصادی در منطقه، قدردانی می‌شود. کما اینکه باید به ارزشها، فرهنگ، حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سایر کشورها احترام گذاشته شود.

در این بیانیه با تأکید بر مخالفت با حمایت از تشکیل گروههای مسلح خارج از چارچوب دولتها، خاطر نشان شد، باید از تلاشهای منطقه‌ای و سازمان ملل برای یافتن راهکار سیاسی بحران یمن، حمایت کرد. افزون بر این، باید تلاش کشورهای عربی برای کمک به سوریه و پشت سر گذاشتن بحران این کشور، افزایش یابد.

کشورهای عربی حاضر در این نشست، با بیان اینکه، مسئله فلسطین، یک مسئله اصلی عربی است، تأکید کردند: باید شرایط مناسب برای بازگشت آوارگان سوری فراهم شود و تمامیت ارضی این کشور حفظ گردد. ما همچنین خواستار انتخاب رئیس جمهور لبنان و تشکیل کابینه در سریعترین زمان ممکن هستیم.

در این نشست، بشار اسد هم به عنوان چهره شاخص، ضمن توصیف کشورش به «قلب عربیت»، گفت: من از رؤسای هیأت‌هایی که محبت عمیق خود را نسبت به سوریه ابراز کردند، تشکر می‌کنم. همکاری‌های مشترک عربی، برای فعال کردن نقش ما در حل بحران‌ها و مسائل، نیازمند دیدگاه‌هاف اهداف و راهبردهای مشترک است. 

اسد تاکید کرد: ما در مقابل فرصتی تاریخی برای تنظیم مجدد سازوکارهای بیت عربی با کمترین میزان از مداخله خارجی هستیم. آشتی‌هایی که صورت گرفت، فرصتی تاریخی برای رسیدگی مجدد به امور خودمان بدون دخالت خارجی است. دنیا باید مسائل داخلی را به مردم خودمان بسپارد؛ ما هرگونه دخالت خارجی را رد می‌کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این اجلاس سرآغاز مرحله جدیدی از اقدام مشترک اعراب برای همبستگی میان ما باشد تا به جای جنگ و ویرانی، به صلح در منطقه، توسعه و رفاه برسیم.

محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان هم ضمن ابراز خرسندی از حضور بشار اسد در این نشست و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تأکید کرد: اجازه نخواهیم داد که منطقه ما به میدان درگیری تبدیل شود؛ ما سال‌ها درگیری داشته‌ایم که مردم از آن آسیب دیده‌اند. تلاش‌های خود را برای کمک به طرف‌های یمنی در یافتن راه‌حلی برای بحران در کشورشان اختصاص خواهیم داد