شهرخبر

حاضران و غایبان در اجلاس سران عرب جده/زلنسکی در راه عربستان

حاضران و غایبان در اجلاس سران عرب جده/زلنسکی در راه عربستان

امروز در حالی سی و دومین نشست سران عرب در جده عربستان برگزار خواهد شد که شماری از مقامات عربی به جده رفته‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سی و دومین نشست سران کشورهای عربی، امروز جمعه 29 اردیبهشت در حالی در جده آغاز می‌شود که امیدواری بسیاری برای بررسی و حل‌وفصل بحران‌ها و مشکلات پیچیده عربی و منطقه‌ای میان مشارکت‌کنندگان دیده می‌شود.

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، روابط کشورهای عربی با همسایگان، بحران سودان و مسئله فلسطین در صدر دستور کار این نشست خواهد بود.

حاضران در نشست جده

رهبران و سران کشورهای عربی روز پنج‌شنبه برای مشارکت در نشست جده وارد سعودی شدند.

در همین رابطه، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پنج‌شنبه برای حضور در نشست سی و دوم سران کشورهای عربی وارد جده شد.

بشار اسد پیشتر تاکید کرده بود که برگزاری نشست سران در سعودی، همکاری میان کشورهای عربی برای تحقق آرمان‌های ملت‌های عرب را تقویت خواهد کرد.

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان، «نجیب میقاتی» نخست وزیر پیشبرد امور لبنان، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر، «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین، «رشاد محمد علی العلیمی» رئیس شورای ریاستی یمن وابسته به عربستان، «محمد ولد الغزوانی» رئیس جمهور موریتانی، «اسعد بن طارق آل سعید» معاون نخست وزیر سلطان نشین عمان به نیابت از «هیثم بن طارق»سلطان عمان، «قیس سعید» رئیس جمهور تونس و همچنین رئیس جمهور سومالی و نیز رئیس شورای ریاستی لیبی به جده رفته اند.

امروز صبح هم اعلام شد که «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق هم عازم جده شده است.

دو بحران اصلی محور اجلاس

علاوه بر عادی سازی روابط با دمشق که در راس جدول برنامه های نشست است، دو بحران یکی سودان که شاهد درگیری میان دو ژنرال است ودیگری بحران یمن مورد اهتمام نشست سران عرب است.

همچنین با توجه به اینکه برخی منابع از حضور زلنسکی در نشست جده خبر می دهند، این اجلاس به تحولات بین المللی مانند جنگ اوکراین هم خواهد پرداخت.

به ویژه که برخی منابع وابسته به اتحادیه عرب برهه کنونی را در روند تحولات بسیار مهم دانستند و اینکه توافق و یکپارچگی عربی کمک زیادی در زمینه اقدام عربی مشترک خواهد کرد و سبب خواهد شد که تاثیر جهان عرب در روند تحولات بین المللی زیاد شود.

آیا امیر قطر با بشار اسد دست خواهد داد؟

رای الیوم با اشاره به اجلاس سران عرب آورده است: سئوالی مطرح این است که آیا تمیم بن حمد امیر قطر با بشار اسد دست خواهد داد یا او از نشست به خاطر حضور بشار اسد غایب خواهد بود به ویژه که موضع قطر در مخالفت با دمشق است؟

انتهای پیام/