شهرخبر

AFC کاری ندارد آلمانی ها درباره مالکیت استقلال نظر می‌دهند/ امیدوارم دو شقه شدن استقلال و پرسپولیس تبدیل به یک شر بزرگ نشود

امیررضا واعظی آشتیانی، مدیرعامل باشگاه استقلال که سابقه قهرمانی با این تیم در لیگ برتر را دارد در گفت‌وگو با خبرورزشی، درباره تغییر مالکیت باشگاه استقلال از وزارت ورزش به وزارت اقتصاد و امور دارایی برای حل مشکل دریافت مجوز حرفه ای از afc اظهار داشت: فکر می‌کنم هنوز عده‌ای معنی دولت را نمی دانند! دولت فقط وزارت ورزش و اقتصاد نیست. تمام وزارتخانه‌ها متعلق به دولت هستند و مردم با رای هایشان تشکیل دهنده همین دولتند.

وی افزود: یکی از مهمترین بحث ها این است که دولت نمی تواند همزمان برای دو باشگاه تیم‌داری کند اما می‌تواند یک تیم داشته باشد. چه بسا در مصر و عربستان این شرایط وجود دارد و فوتبال یا ورزش را یک منبع درآمدزایی و اقتصادی می‌دانند.

مدیر با سابقه ورزشی کشورمان اضافه کرد: تحلیل آقایان این است که وقتی یک تیم برای فلان وزارتخانه و یک تیم برای یک وزارت دیگر است مشکلی ایجاد نمی شود. باید دید ای اف سی چه می گوید. ای اف سی بحث راستی آزمایی درباره باشگاه ها را به یک شرکت آلمانی سپرده است. اگر آن شرکت آلمانی در راستی آزمایی مالکیت استقلال با شکل و شمایل جدید تاییدیه لازم را صادر کند که قطعاً مشکلی پیش نمی آید اما در غیر این صورت آقایان باید پاسخگو باشند.

وی ادامه داد: تصمیم گیرندگان این ماجرا باید پاسخ بدهند که چرا در این مدت این همه زمان را از دست دادند؟ چرا در بحث رهایی آبی و قرمز از دولت، اولویت را به سهام فروشی اختصاص دادند و یا راه های دیگری به کار بردند که در نهایت هیچ اتفاقی نیفتاد؟ امیدوارم دو شقه شدن این دو تیم در نهایت به خیر بگذرد و تبدیل یک شرّ جدید در ارتباط با این دو باشگاه نشود.

واعظ آشتیانی همچنین در ارتباط با مسائل حقوقی در باشگاه استقلال که طی روزهای اخیر خبرساز شده توضیح داد: باشگاه‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس که مربی و بازیکن خارجی به خدمت می‌گیرند باید مشاوران حقوقی بین الملل هم در کنار مشاور حقوقی عادی داشته باشند. بحث حقوق در رشته های مختلف مثل تجارت، پزشکی یا بین الملل متفاوت است. بحث حقوق بین الملل فضای خاص خودش را دارد. گاهی ممکن است بعضی از عبارت ها در حقوق تجاری معنی خاصی بدهد که در حقوق پزشکی آن معنی را نمی دهند. بنابراین برای اینکه مشکلی مانند موضوع قرارداد سیلوا به وجود نیاید یک باشگاه حرفه ای فوتبالی باید از دو مشاور حقوقی عادی و بین الملل استفاده کند تا مشکلی برایش به وجود نیاید.