حضور سوریه در نشست های اتحادیه عرب بعد از 12 سال غیبت

 روزنامه الوطن سوریه گزارش داد، نشست‌های مقدماتی شورای اقتصادی و اجتماعی اتحادیه عرب در سطح کارشناسان ارشد امروز یکشنبه آغاز می‌شود و معاون وزیر اقتصاد و بازرگانی سوریه در این نشست به نمایندگی از کشورش حضور داشته و محمد سامر خلیل، وزیر اقتصاد و بازرگانی این کشور ریاست هیات آن را در نشست‌های شورای اقتصادی و اجتماعی که قرار است فردا دوشنبه ۱۵ مه جاری در سطح وزرا برگزار شود، بر عهده خواهد داشت.

نشست‌های مقدماتی در سطح نمایندگان دائمی و مسؤولان ارشد کشورها از پس فردا آغاز می‌شود و مقدمه‌ای برای نشست وزرای خارجه است، در نشست روز سه‌شنبه، عربستان، ریاست اجلاس را از الجزایر، رئیس سال گذشته اجلاس تحویل خواهد گرفت.

در نشست‌های نمایندگان، توصیه‌ها و پیشنویس قطعنامه‌هایی بررسی می‌شود که در نشست روز چهارشنبه وزرای خارجه با حضور فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه ارائه خواهد شد، قرار است در نشست روز چهارشنبه پیشنویس دستور جلسه شورای اتحادیه عرب در سطح سران تصویب شود.

انتظار می‌رود ورود سران کشورهای عربی که در اجلاس آتی شرکت دارند از روز پنج‌شنبه آغاز شود و روز جمعه نیز اجلاس سران کشورهای عربی در فضای مثبت حاصل از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب پس از ۱۲ سال غیبت برگزار شود.

در چارچوب ادامه رایزنی‌ها درباره دستور جلسه اجلاس سران عربی، فیصل مقداد با احمد عطاف، همتای الجزایری خود تلفنی صحبت کرد.

وزارت خارجه الجزایر در بیانیه‌ای اعلام کرد، این تماس تلفنی در پی تماس تلفنی عبد المجید تبون و بشار اسد، روسای جمهور الجزایر و سوریه در تاریخ هشتم مه انجام شد و در این گفتگوی تلفنی دو وزیر فرصت پیدا کردند به رایزنی‌های خود درباره نکات اصلی درج شده در دستور جلسه اجلاس آتی شورای وزرای خارجه اتحادیه که قرار است ۱۹ مه جاری در شهر جده برگزار شود، ادامه دهند.

در این میان حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب در یک گفتگوی تلویزیونی تاکید کرد، تصمیم شورای اتحادیه کشورهای عربی برای ازسرگیری حضور هیات‌های سوری در نشست‌های اتحادیه عرب مشروط نیست و هیچ کسی درباره شروط بازگشت سخنی نمی‌گوید اما می‌توان گفت توافق‌های خوبی هستند که می‌توانند از سوی تمامی طرف‌ها مورد تایید قرار گرفته و به منزله نوعی آرامش اوضاع در سوریه باشند.

زکی در ادامه گفت، موضوعاتی که چند روز قبل در بیانیه نشست امان درباره مبارزه با تروریسم و مواد مخدر و نیز بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان و تقویت شرایط سیاسی این کشور مطرح شدند، بر کشورهای همسایه و دیگر کشورها تاثیر می‌گذارند چراکه در نهایت کار شرایط سوریه بر کل منطقه و امنیت و ثبات کشورهای عربی تاثیر می‌گذارد.

 یک منبع مطلع سوریه‌ای نیز گفت که یک هیئت بلندپایه اقتصادی از سوریه با ریاست «محمد سامر خلیل»، وزیر اقتصاد و تجارت خارجه این کشور در حاشیه نشست اتحادیه عرب وارد جده شد تا در کنفرانس مسئولان شورای اقتصادی و اجتماعی وابسته به اتحادیه عرب مشارکت کند.

 این منبع گفت که نشست‌های مقدماتی شورای اقتصادی و اجتماعی که نشستی تدارکاتی برای نشست سران اتحادیه عرب در قاهره در پایان هفته جاری است، از امروز آغاز خواهد شد.

 هیئت سوریه شامل «منصور عزام»، وزیر امور ریاست جمهوری و تعدادی از مسئولان بلندپایه سوریه می شود.

 نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب روز چهارشنبه آینده در ریاض با حضور «فیصل مقداد»، وزیر امور خارجه سوریه، برگزار خواهد شد.