شهرخبر

چرا اصلاح بورس طولانی شد؟

مهدی رباطی، کارشناس مالی و اقتصادی و مهدیه علیجانی و مصطفی قیافه داوودی؛ کارشناسان بازار سرمایه
چرا اصلاح بورس طولانی شد؟

فردای اقتصاد: بورس امروز در ادامه هفته سرخی که پشت سر گذاشت، معاملات پرعرضه‌ای را سپری کرد و اکثر گروه‌ها و نمادها در محدوده‌های منفی دامنه نوسان و یا صف فروش معامله شدند. اگرچه در یک ساعت پایانی معاملات شاهد اندکی بهبود در تقاضا بودیم اما همچنان فروشنده‌ها دست برتر را در معاملات روزانه دارند و نماگرهای بازار نیز با کاهش‌های روزانه همراه می‌شوند. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با ثبت یک کاهش ۲.۸ درصدی، به محدوده ۲.۲۱۴ میلیون واحدی رسید و فاصله چندانی تا برگشت به سقف سال ۹۹ که چندی پیش پشت سر گذاشته شده بود، ندارد. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که طی ریزش‌های چند روز گذشته عملکرد ضعیف‌تری از خود به نمایش گذاشته بود، امروز افت ۳.۹۱ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات خرد سهام نیز عدد ۱۳۷۴۷ میلیارد تومانی را به ثبت رساند که نسبت به روزهای قبل بسیار کمتر بود و در ادامه خروج پول‌های سنگین از سمت کدهای حقیقی، امروز نیز شاهد خروج پول ۳۷۸۴ میلیارد تومانی بودیم تا از ابتدای هفته گذشته تا به امروز، نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان سرمایه از چرخه معاملات سهام خارج شود.

در بخش اول برنامه بورسان شنبه همراه با مصطفی قیافه‌داوودی، کارشناس بازار سرمایه به بررسی روند این روزهای بورس تهران و چشم‌انداز آتی آن پرداختیم.

در بخش دوم نیز همراه با مهدی رباطی، کارشناس مالی و اقتصادی به بررسی تبعات بازگشت بی‌اعتمادی به بورس برای اقتصاد پرداختیم.

و در بخش پایانی برنامه میزبان مهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه بودیم و معاملات تالارهای مختلف بورس کالا در هفته گذشته مورد بررسی قرار گرفت.