ادعای اوکراین درباره شکست یک تیپ روسی در باخموت

به نظر می‌رسد که ادعای این واحد ارتش اوکراین در راستای تایید اظهارات یوگنی پریگوژین، رئیس گروه نظامی خصوصی واگنر روسیه که روز سه شنبه از عقب‌نشینی تیپ روسی از مواضعش در شهر باخموت صحبت کرده بود، است. این شهر یکی از اهداف اصلی مسکو در عملیاتهای نظامی خود طی زمستان و صحنه خونین‌ترین درگیری‌های زمینی اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بوده است.

ژنرال آلکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین گفت که واحدهای نظامی روسی در برخی از مناطق باخموت در نتیجه ضدحملات اوکراین تا دو کیلومتر عقب‌نشینی کرده‌اند اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

رویترز نوشت که قادر به تایید مستقل وضعیت میدانی نبوده است. واحدهای شرکت واگنر حملات چند ماه گذشته روسیه برای تصرف این شهر در شرق اوکراین را رهبری کرده و متحمل تلفاتی سنگین شده‌اند اما نیروهای اوکراینی می‌گویند حملات به این شهر به بن بست خورده‌اند.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در مصاحبه با یک کانال تلویزیونی صربهای بوسنی گفت: عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین ادامه دارد. این عملیات یک عملیات بسیار دشوار بوده و البته برخی اهدافش در عرض یک سال گذشته حاصل شده‌اند.

ادعای اوکراین درباره شکست یک تیپ روسی در باخموت

پسکوف با اشاره به حملات موشکی روسیه در اوکراین اظهار کرد: ما توانستیم تا حدی بر ماشین نظامی اوکراین غلبه کنیم. این کار ادامه خواهد داشت.

پسکوف گفت، تردیدی ندارد که باخموت "تصرف خواهد شد و تحت کنترل قرار خواهد گرفت". او همچنین گفت که کمپین روسیه در شرق اوکراین از آن جهت به کندی پیش می‌رود چون روسیه "جنگ راه نینداخته است."

او ادامه داد: "جنگ راه انداختن یک موضوع کاملاً متفاوت است. این کار به معنای تخریب کامل زیرساخت‌ها و به معنای نابودی کامل شهرها است. ما چنین کاری نمی‌کنیم. ما سعی می‌کنیم زیرساخت‌ها را و جان انسان‌ها را حفظ کنیم."

پسکوف به ادعاها درباره اینکه تیپ ارتش روسیه مواضع خود را در حومه جنوب غربی باخموت رها کرده، نپرداخت.

در مقابل تیپ سوم تهاجمی مجزا در ارتش اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: "این رسما تایید می‌شود. گزارش پریگوژین در مورد فرار تیپ ۷۲ تفنگدار موتوریزه مستقل روسیه از نزدیکی باخموت و به جای ماندن ۵۰۰ جسد از روس‌ها صحت دارد."

یک تیپ ارتش روسیه معمولا از چند هزار نیرو تشکیل شده است.

پریگوژین روز سه شنبه با شکایت از اینکه سربازانش تنها ۱۰ درصد گلوله‌های مورد نیاز خود را دریافت کرده‌اند، گفت: "ارتش ما در حال فرار است. تیپ ۷۲ صبح امروز سه کیلومتر مربع را از دست داد؛ جایی که من در آنجا حدود ۵۰۰ نیرو را از دست دادم."

پریگوژین در بیانیه‌ای بعداً در رسانه‌های اجتماعی گفت، نیروهای واگنر ۱۷۰ مترپیشروی کرده‌اند و نیروهای اوکراینی در مساحت ۲.۲۵ کیلومتر مربع محصور شده‌اند و در مناطق غربی که پر از آپارتمان‌های بلند است تحت فشار هستند.

پریگوژین با وزارت دفاع روسیه درگیر شده است و نگرانی خود را در مورد یک ضد حمله وعده داده شده اوکراین برای بازپس گیری سرزمینی که روسیه پس از آغاز تهاجم در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ اشغال کرده بود، ابراز کرده است.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین در پستی پیام رسان تلگرام نوشت که یگان‌های نظامی کی‌یف روز چهارشنبه حتی یک موقعیت را در باخموت از دست نداده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی که عصر چهارشنبه ایراد کرد به گزارش ادعایی تیپ سوم اوکراین "در مورد فرار تیپ ۷۲ تفنگدار موتوریزه مستقل روسیه از نزدیک باخموت" اشاره کرد.