شهرخبر

پرسپولیس قهرمان لیگ شود جام حذفی را به استقلال می‌دهند/ وی‌ای‌آر را نمی‌آورند تا در نتایج بازی‌ها دخالت کنند

حسن برخی پیشکسوتان پرسپولیس این است که حتی در شرایط فعلی رک حرف می‌زنند و با گفتن واقعیت، بیهوده تیم‌شان را باد نمی‌کنند تا کادر فنی و بازیکنان به خودشان غره شوند و در آستانه یک موفقیت بزرگ، ناکامی نصیب‌شان شود. سعید نعیم‌آبادی از آن دست پیشکسوتانی است که در عین تعصب به پرسپولیس و علاقه به این تیم درباره همه چیز رک و روراست حرف می‌زند و البته امیدوار است تیم محبوبش برای هشتمین بار جام قهرمانی لیگ برتر را کسب کند. گفت‌وگو با او را بخوانید.

آقا سعید پرسپولیس قهرمان می‌شود؟

بستگی به بازی گل‌گهر دارد. این بازی خیلی مهم است. اگر این بازی را ببرند قهرمان می‌شوند اما اگر مساوی کنند سپاهان قهرمان خواهد شد.

فکر می‌کنید این بازی با مسابقه اخیر دو تیم در جام حذفی که پرسپولیس دو گل در نیمه نخست زد و نیمه دوم فقط دفاع کرد چه تفاوت‌هایی داشته باشد؟

ببینید، پرسپولیس در خط حمله مشکل دارد و هافبک‌های خوشفکری هم ندارد که پاس خوب به فورواردها بدهند. دیدید این بازی عالیشاه آمد و چقدر خوب کار کرد. فکر می‌کنم در یک ربعی که در زمین بود چند حرکت انتحاری کرد و آن سانتر را هم انجام داد که پنالتی شد. من خودم فکر می‌کردم بازی مساوی می‌شود اما با همان حرکت انتحاری ورق بازی برگشت. به نظر من هافبک‌های پرسپولیس خیلی ساده بازی می‌کنند. اینطوری نیست که شما مدام پاس بدهی و بگیری، باید دو تا موقعیت بسازی، پاس گل بدهی. من هم می‌توانم از این پاس‌های ساده بدهم. هافبک پرسپولیس باید بتواند یکی را از مقابلش بردارد و جایی که کار گره می‌خورد خلاقیت نشان بدهد.

البته مهدی ترابی بازیکنی است که چنین خصوصیاتی دارد.

او هم یک روز عالی است و یک روز صفر. همین پنالتی‌اش را اگر گلر پیکان سر جایش ایستاده بود وسط می‌گرفت.

اما فکر می‌کنم چون می‌دانست مظاهری به یک سمت شیرجه می‌زند به وسط زد.

نه از ترسش وسط زد. البته نه اینکه بگویم پنالتی زدن کار ساده‌ای است، نه. در بازی که سه امتیازش برای قهرمانی خیلی واجب است و تیمی مثل سپاهان پشت سرت قرار دارد پنالتی زدن خیلی سخت است. من این را می‌دانم و می‌فهمم که وقتی پشت توپ می‌روی دروازه اندازه قوطی کبریت می‌شود و گلر حریف اندازه غول به نظر می‌رسد اما من در تیم محلی که در شهر ری داریم بعضاً در زمان ضربات پنالتی گلر می‌شوم و پنالتی‌ها را بیشتر مواقع می‌گیرم. من می‌دانم که پنالتی‌زن استرس بالایی دارد و ضربه‌اش را حول و حوش وسط می‌زند چون می‌خواهد اوت نشود و به همین خاطر سر جایم می‌ایستم و وقتی توپ یک متر اینور و آنور زده می‌شود راحت توپ را می‌گیرم و اصلاً شیرجه نمی‌روم. پنالتی‌زن خوب آن کسی است که توپ را با سرعت به کنار دروازه بزند چون اگر هر رقم خوب بزند گلر نمی‌تواند توپ را مهار کند. اگر توپ گوشه دروازه زده شود و شدت مناسبی داشته باشد چون سرعت بیشتری نسبت به انسان دارد حتماً گل می‌شود.

فکر می‌کنید احتمال دارد پیکان سپاهان را در اصفهان شکست دهد و پرسپولیس با برد گل‌گهر در تهران همین هفته قهرمان شود؟

بله این هم امکان دارد اما احتمالش ضعیف است. به نظر من پرسپولیس نباید روی این چیزها حساب باز کند و تکلیف خودش با خودش مشخص است و می‌داند که اگر دو بازی برنده شود قهرمان می‌شود. به نظرم بازی با گل‌گهر سخت است و در هفته آخر کار راحت‌تری دارد چون گل‌گهر برای چهارمی می‌جنگد.

در ۵ مسابقه‌ای که قلعه‌نویی از گل‌گهر رفته این تیم فقط یک برد داشته و همین هفته اخیر به آلومینیوم اراک هم باخت.

خب این مسأله تأثیر دارد اما آلومینیوم در زمین خودش خیلی خوب کار می‌کند و پرسپولیس را هم دو بار برد. این تیم مثل بیشتر تیم‌های صنعتی بازیکنان خوبی دارد و جزو تیم‌های خوب لیگ برتر است.

با محاسبات ریاضی گفته‌اند پرسپولیس ۵۸ درصد شانس قهرمانی دارد. نظر شما چیست؟

من هم می‌گویم حدود ۶۰ درصد شانس دارند.

در جام حذفی چطور؟ می‌توانند قهرمان شوند؟

پرسپولیس که حتماً بدش نمی‌آید قهرمان شود اما فکر می‌کنم اگر در لیگ برتر قهرمان شوند آن جام را به استقلال بدهند تا طرفداران دو تیم راضی و خوشحال باشند. با یک اشتباه داوری این اتفاق می‌تواند رخ دهد. فکر می‌کنم اصلاً به همین خاطر است که وی‌ای‌آر را نمی‌آورند تا در نتایج بازی‌ها دخالت کنند وگرنه مگر در کشور ما پول وارد کردن وی‌ای‌آر به فوتبال‌مان را نداریم؟