شهرخبر

تجارت دریایی ایران و عربستان در اولویت مذاکرات ۲ کشور/ اعلام آمادگی امارات برای توسعه کریدور شمال-جنوب

تجارت دریایی ایران و عربستان در اولویت مذاکرات 2 کشور/ اعلام آمادگی امارات برای توسعه کریدور شمال-جنوب

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح مذاکرات با عربستان برای توسعه تجارت دریایی، گفت: امارات، قطر و عمان نیز برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

مجید علی‌نازی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: در حوزه توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با عربستان سعودی با توجه به سیاست توسعه و احیای روابط جمهوری اسلامی ایران،‌ قدرمسلم بخش عظیمی از این توسعه به توسعه تجارت دریایی بر می‌گردد.

وی ادامه داد: در این حوزه در حال تدوین و برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم نشست‌های مختلفی با هیئت‌‌های عربستانی داشته باشیم. رفت‌ و آمدهایی صورت می‌گیرد و در واقع در نهایت طی ماه‌های آینده نقشه و برنامه استراتژیک تدوین می‌شود.

وی اضافه کرد: پس از این مرحله می‌توانیم برنامه‌ها را در حوزه توسعه بنادر و خطوط کشتیرانی اجرایی و عملیاتی کنیم.

عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه با اشاره به این‌که به احتمال بسیار زیاد یکی از برنامه‌های مشترک ایران و عربستان توسعه سرمایه‌گذاری در کشورهای همدیگر است، افزود:‌ هیئت اماراتی برای توسعه سرمایه‌گذاری در بنادر ایران ابراز تمایل کرده‌اند. به علاوه این کشور برای توسعه کریدور شمال-جنوب ابراز تمایل کرده‌اند تا بتوانند کریدور مذکور را توسعه داده و به کشورهای CIS دسترسی داشته باشند.

علی‌نازی از مذاکره با کشورهای عمان و قطر برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد و گفت:‌با کشورهای حوزه دریای خزر نیز مذاکرات متعددی داشته‌ایم و کمیته‌های مختلفی در این زمینه تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: سال 1402 سالی است که می‌توانیم سرمایه‌گذاری را عملیاتی کنیم.

انتهای پیام/